Co grozi za przebicie numerów w samochodzie?

Prawo    
ocena
Przebicie numerów w samochodzie jest przestępstwem przeciwko obrotowi gospodarczemu, za które grozi kara pozbawienia wolności.

Numer identyfikacyjny pojazdu (tzw. VIN), czyli nasze „numery”, są niczym innym jak swoistym numerem PESEL samochodu. Każdy pojazd posiada własny numer VIN, który jest nadawany i umieszczany przez producenta samochodu. Składa się z on z 17 znaków, zarówno cyfr jak i liter. Wszystkie numery VIN składają się z identycznych sekcji i określone są normami ISO.

Kto i po co przebija numery?

Do przebicia numeru VIN w samochodach najczęściej dochodzi wskutek kradzieży. Złodzieje, chcąc zatrzeć ślady i teoretycznie bezpiecznie zarejestrować pojazd w Polsce, przebijają numery i nowe umieszczają w tym samym miejscu. Ale w przypadku znalezienia pojazdu przez policję, złodzieje odpowiedzą nie tylko za kradzież, ale również za sfałszowanie numeru identyfikacyjnego pojazdu. O ile do tego czasu samochodu nie zakupi zupełnie tego nieświadoma osoba...

Przebicie numerów to przestępstwo

Zgodnie z Kodeksem karnym osoba, która podrabia lub przerabia znaki identyfikacyjne, podlega karze pozbawieni wolności do lat 3 (art. 306). Dodatkową konsekwencją będzie zabranie samochodu na parking policyjny i zwrócenie go prawowitemu właścicielowi.

Kupując samochód z zagranicy lepiej uważajmy

Jeżeli jesteśmy potencjalnym kupującym, a zwłaszcza gdy zależy nam na samochodzie sprowadzonym z zagranicy, warto zapoznać się nie tylko ze stanem technicznym pojazdu, ale także jego szczegółową dokumentacją. Gdybyśmy zakupili samochód, a on okazał się pojazdem kradzionym, z przebitymi numerami, wówczas stracimy zarówno samochód, bo przejmie go policja i dążyć będzie do zwrócenia go właścicielowi, jak i pieniądze, ponieważ bardzo trudno będzie je odzyskać od sprzedawcy. Możemy oczywiście skorzystać z usług rzeczoznawcy, który wykona badanie mechanoskopijne pola numerycznego, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Zdarzyło się Wam kupić samochód z przebitymi numerami?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =