Co grozi za rasizm?

Prawo    
ocena
Rasizm jest przestępstwem, za które grożą poważne konsekwencje w postaci grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności.

Wydawać by się mogło, że czasy segregacji rasowej już dawno minęły, a do Polski to zjawisko w zasadzie trafiło tylko w niewielkim stopniu. Wystarczy jednak przejrzeć raz na czas prasę czy posłuchać radia lub telewizji, by natknąć się na doniesienia o występkach rasistowskich czy to wobec studentów np. z Afryki, czy mieszanych małżeństw, czy całych rodzin. Wbrew pozorom rasizm z Polsce zakorzeniony jest od pokoleń (zwłaszcza jeżeli chodzi o antysemityzm czy o mniejszości romskie) i niestety w dalszym ciągu mamy do czynienia z jego przejawami.

Jaka kara za rasizm?

Zgodnie z zapisami Kodeksu karnego osoba, która nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych lub też wyznaniowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2 (art. 256).

Jeszcze wyższa kara, bo pozbawienia wolności do lat 3, grozi osobie, która publicznie znieważyła grupę ludności lub pojedynczą osobę ze względu na jej przynależność rasową, etniczną czy też wyznaniową. Taka sama kara grozi za naruszenie nietykalności cielesnej osoby z powyższych powodów (art. 257 kk).

Należy dodać, iż osobie, która zastosowała przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodów m.in. rasowych, podlegać będzie karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Internet też sprzyja rasizmowi

Do odpowiedzialności pociągnięta może być także osoba, która w Internecie umieszcza filmiki, w których obraża dane osoby ze względu na ich przynależność np. rasową.

W Polsce odnotowuje się stosunkowo mało przestępstw na tle rasowym, ale rodzi się pytanie, czy wszystkie przestępstwa zostały zgłoszone? W obawie o swoje życie i życie swoich bliskich część pokrzywdzonych w ogóle na zawiadamia organów ścigania o tych przestępstwach.

Zdarzyło Wam się kiedyś być świadkiem aktu rasizmu? Czy Waszym zdaniem skala rasizmu w Polsce jest duża?

OCENA
1.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Witam, akurat ja nie pochodze z Polski i nawet widac po mnie na wyglad ze nie jestem Polakem, bardzo ciesto zdarza ze pokazuja Polaki rasizm sa agresiwni i krszicza, ,, wiperdalajcie z Polski. polska dla polakow itp mialo tez meisca ataki bez priczyn tylko dlatego ze nie jestem stad

~ wstyd i zacofany / 2015-06-01 04:29:37
oceń komentarz: (6) (6)

Czy wypowiedź Kaczyńskiego o osobach specjalnej troski to rasizm

~ Czlowiek / 2017-01-23 03:01:21
oceń komentarz: (0) (0)