Prawo Co grozi za wyłudzenie kredytu?

Co grozi za wyłudzenie kredytu?

-

Anatomia oszustwa …

Początkiem kłopotów jest zawsze zgubienie lub kradzież dokumentów osobistych. Większość pechowców zwykle informuje policję o takim zajściu, lecz tylko niektórzy z nich pamiętają o innym równie istotnym aspekcie. Dlatego warto przypomnieć o istnieniu ogólnopolskiego Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Wypełnienie stosownego formularza w placówce banku skutkuje przekazaniem zgłoszenia do wspomnianej bazy danych.

Tym samym możliwości nieuprawnionego użycia skradzionych lub znalezionych dokumentów znacząco maleją. W omawianym systemie wymiany informacji uczestniczą niemal wszystkie rodzime instytucje finansowe. Co istotne zgłoszenia w placówce może dokonać nawet osoba nie korzystająca wcześniej z usług danego banku. Zasada działania omawianego systemu prewencji kredytowej jest bardzo prosta. Mianowicie dane na temat zastrzeżonych dokumentów są dostępne w ramach raportów Biura Informacji Kredytowej. Tak więc pożyczkodawca może zweryfikować czy dokument, którym posługuje się osoba składająca wniosek nie został uprzednio zastrzeżony.

Dla objaśnienia mechanizmu oszustwa trzeba jednak przyjąć mniej optymistyczny scenariusz, który zakłada, że dany dowód tożsamości nie został zgłoszony do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Sprytni oszuści pozyskawszy cenny dokument bardzo często poszukują osoby, która zgodzi się pełnić rolę tak zwanego słupa. W praktyce takie działania sprowadzają się do poszukiwania osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków, która za znikomą prowizję zgodzą się odegrać rolę fałszywego kredytobiorcy.

Taka metoda dobrze chroni prowodyrów przestępstwa, którzy bardzo często maskują swoją tożsamość przed przygodnie pozyskanym współpracownikiem. Finał takich historii bywa bardzo smutny. Otóż policji zwykle udaje się zidentyfikować osobnika pełniącego rolę słupa, która nie potrafi dokładnie wskazać swoich mocodawców. Prawdziwą ofiarą jest jednak prawowity właściciel dokumentów, który będzie musiał zgłosić dokonanie przestępstwa w najbliższej komendzie policji.

Jak reagować?

Osoby podejrzewające, że ich dokumenty mogły zostać użyte w celu wyłudzenia kredytu powinny niezwłocznie pobrać raport dotyczący własnej osoby z bazy danych BIK. Taka czynność nie jest kosztowna (opłata kształtuje się w granicach 30 zł) i pozwala szybko zidentyfikować bank, który udzielił kredytu fałszywemu wnioskodawcy. Ofiara wyłudzenia powinna szybko skontaktować się z policją, która jest zobowiązana do powiadomienia właściwej placówki. Niestety w takim przypadku pokrzywdzony nie posiada wielu możliwości samodzielnego działania. Powinien on pamiętać, że raport BIK na temat jego osoby zostanie poprawiony dopiero wówczas, gdy bank udzielający niefortunnego kredytu zwróci się ze stosowną prośbą.

Mieliście kiedyś obawy, że ktoś użył Waszych dokumentów w celu wyłudzenia kredytu? Jak wyglądała ta sytuacja? Co zrobiliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kuchnia węgierska – charakterystyka – potrawy, przyprawy

Tradycyjne dania węgierskie opierają się głównie na mięsach, warzywach sezonowych, owocach, pieczywie, serach i miodzie, a sposoby ich przyrządzania i doprawiania mają wielowiekową tradycję.

Problemy ze wzwodem – przyczyny

Mężczyzna w różnych okresach swojego życia przeżywa seks nieco inaczej. Bardzo młodzi mężczyźni mają ogromny apetyt na miłość erotyczną, podejmują aktywność w tej dziedzinie jak najczęściej i nie są raczej długodystansowcami. Z upływem czasu zaczynają cenić sobie nie ilość, ale jakość łóżkowej intymności. Jednocześnie jednak wraz z wiekiem mogą się u nich pojawić kłopoty z erekcją, stąd popularność środków zwiększających potencję. Jak sobie radzić z kłopotami z erekcją?

Zobacz też

Planowanie szkoleń – błędy

Wielu z nich podczas planowania szkolenia można uniknąć. W tej kwestii warto korzystać z wiedzy fachowców, którzy zajmują się zarządzaniem projektami. Uczyć się na błędach innych oraz swoich. W miarę możliwości popełnianie ich traktować jako sposób zdobywania bezcennego doświadczenia, a nie utożsamiać je z osobistą porażką.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: