Prawo Co grozi za wyłudzenie kredytu?

Co grozi za wyłudzenie kredytu?

-

Anatomia oszustwa …

Początkiem kłopotów jest zawsze zgubienie lub kradzież dokumentów osobistych. Większość pechowców zwykle informuje policję o takim zajściu, lecz tylko niektórzy z nich pamiętają o innym równie istotnym aspekcie. Dlatego warto przypomnieć o istnieniu ogólnopolskiego Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Wypełnienie stosownego formularza w placówce banku skutkuje przekazaniem zgłoszenia do wspomnianej bazy danych.

Tym samym możliwości nieuprawnionego użycia skradzionych lub znalezionych dokumentów znacząco maleją. W omawianym systemie wymiany informacji uczestniczą niemal wszystkie rodzime instytucje finansowe. Co istotne zgłoszenia w placówce może dokonać nawet osoba nie korzystająca wcześniej z usług danego banku. Zasada działania omawianego systemu prewencji kredytowej jest bardzo prosta. Mianowicie dane na temat zastrzeżonych dokumentów są dostępne w ramach raportów Biura Informacji Kredytowej. Tak więc pożyczkodawca może zweryfikować czy dokument, którym posługuje się osoba składająca wniosek nie został uprzednio zastrzeżony.

Dla objaśnienia mechanizmu oszustwa trzeba jednak przyjąć mniej optymistyczny scenariusz, który zakłada, że dany dowód tożsamości nie został zgłoszony do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Sprytni oszuści pozyskawszy cenny dokument bardzo często poszukują osoby, która zgodzi się pełnić rolę tak zwanego słupa. W praktyce takie działania sprowadzają się do poszukiwania osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków, która za znikomą prowizję zgodzą się odegrać rolę fałszywego kredytobiorcy.

Taka metoda dobrze chroni prowodyrów przestępstwa, którzy bardzo często maskują swoją tożsamość przed przygodnie pozyskanym współpracownikiem. Finał takich historii bywa bardzo smutny. Otóż policji zwykle udaje się zidentyfikować osobnika pełniącego rolę słupa, która nie potrafi dokładnie wskazać swoich mocodawców. Prawdziwą ofiarą jest jednak prawowity właściciel dokumentów, który będzie musiał zgłosić dokonanie przestępstwa w najbliższej komendzie policji.

Jak reagować?

Osoby podejrzewające, że ich dokumenty mogły zostać użyte w celu wyłudzenia kredytu powinny niezwłocznie pobrać raport dotyczący własnej osoby z bazy danych BIK. Taka czynność nie jest kosztowna (opłata kształtuje się w granicach 30 zł) i pozwala szybko zidentyfikować bank, który udzielił kredytu fałszywemu wnioskodawcy. Ofiara wyłudzenia powinna szybko skontaktować się z policją, która jest zobowiązana do powiadomienia właściwej placówki. Niestety w takim przypadku pokrzywdzony nie posiada wielu możliwości samodzielnego działania. Powinien on pamiętać, że raport BIK na temat jego osoby zostanie poprawiony dopiero wówczas, gdy bank udzielający niefortunnego kredytu zwróci się ze stosowną prośbą.

Mieliście kiedyś obawy, że ktoś użył Waszych dokumentów w celu wyłudzenia kredytu? Jak wyglądała ta sytuacja? Co zrobiliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zasada prawej ręki – zachowanie przy stole

Przy stole, jak wiadomo, obowiązuje mnóstwo zasad. Niektóre dotyczą sposobu posługiwania się sztućcami, inne mówią nawet o tym, w jaki sposób należy siadać czy nawet o czym rozmawiać. Przyswojenie sobie tych reguł jest niezwykle istotne w momencie, gdy chcemy uchodzić w towarzystwie za osobę obytą i posiadającą dobre maniery. Dlatego równie konieczna jest znajomość jednej z podstawowych zasad dobrego zachowania przy stole, mianowicie zasady pierwszeństwa prawej ręki.

Jak grać w Tysiąca? Zasady

Tysiąc to gra karciana, w której zadaniem gracza jest zdobycie co najmniej tysiąca punktów. Gra składa się z kilku etapów. Pierwszym elementem jest rozdanie kart. Tysiąca rozgrywa się tzw. małą talią kart (od dziewiątki do asa). Rozdający karty zmienia się zgodnie z ruchem wskazówek zegara w każdej kolejce. Liczba rozdanych kart zależy od liczby uczestników.

Zobacz też

Jak wychować amstaffa?

Amstaffy mogą być wspaniałymi towarzyszami rodziny, należy jednak w ich wychowaniu i wyborze kierować się pewnymi zasadami. Przede wszystkim ważny jest wybór szczenięcia. Poszukajmy dobrej hodowli, w której będziemy mogli poznać rodziców psa - nie powinni przejawiać oni zachowań agresywnych. Jeśli sprzedający zachwala swe psy jako znakomite psy obronne, powinniśmy szukać innej hodowli.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: