Co grozi za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Prawo    
ocena
Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest bardzo poważnie traktowane przez sądy. Może za to grozić kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest jednym ze środków karnych przewidzianych w kodeksie karnym (art. 39) oraz w kodeksie wykroczeń (art. 28). Może być wymierzony w przypadku przestępstw komunikacyjnych. Najbardziej wyrazistym przykładem jest przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione przez nietrzeźwego sprawcę.

Zakaz orzeka się jako karę na okres od 3 miesięcy do 3 lat (może być wyrażony zarówno w miesiącach, jak i w pełnych latach). W szczególnie poważnych przypadkach (wypadek spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę) sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze.

Jeśli złamiemy zakaz prowadzenia pojazdów

Karę grożącą za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych znajdziemy w art. 244 kodeksu karnego zgodnie z którym osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

W takim wypadku nasze złamanie zakazu świadczy o lekceważeniu sądu i jego postanowień, dlatego też sędziowie często wymierzają surową karę. Jeśli nasze złamanie zakazu było jednorazowe, a nasz sposób życia od momentu popełnienia przestępstwa (skutkującego orzeczeniem zakazu) był nienaganny, możemy mieć jednak nadzieję, że będą to okoliczności łagodzące, zmniejszające wymiar kary.

Niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie życia bez samochodu. Czy jeździlibyście samochodem mimo orzeczonego zakazu?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =