Prawo Co to jest REGON?

Co to jest REGON?

-

Dwa znaczenia terminu REGON

Pojęcie REGON bywa niejednoznacznie rozumiane, ze względu na to, że używa się go w dwóch znaczeniach. Po pierwsze poprzez termin REGON jest rozumiany Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej, który prowadzi Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Ten rejestr statystyczny obejmuje osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą i ich jednostki lokalne. Ponadto REGON oznacza także składający się z dziewięciu cyfr numer REGON – nadawany podmiotom gospodarczym w przywołanym rejestrze.

Numer REGON

Dziewięciocyfrowy numer statystyczny, w którym pierwsze osiem cyfr stanowi liczbę porządkową, a dziewiąta jest cyfrą kontrolną. Jest on nadawany podmiotom gospodarczym po dokonaniu wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej. Wyjątek stanowią jednostki lokalne. W odniesieniu do jednostek organizacyjnych posiadających siedzibę w różnych województwach (jednostki lokalne) obowiązuje czternastocyfrowy numer REGON, w którym pierwsze dziewięć cyfr jest tożsame z numerem REGON jednostki macierzystej, dziesiąta, jedenasta, dwunasta i trzynasta stanowią liczbę porządkową przypisaną jednostce lokalnej, a ostatnia cyfra jest cyfrą kontrolną.

W jakich sytuacjach konieczne jest nadanie nowego numeru identyfikacyjnego REGON?

Numer REGON jest przyznawany podmiotom gospodarczym w celach identyfikacyjnych, jest niepowtarzalny i zasadniczo nie podlega zmianom. Warto podkreślić, że numer ten nie przechodzi także na następcę prawnego. Niezmienność numeru REGON oznacza, że wszelkie zmiany cech podmiotu, jak i likwidacja, a następnie ponowne podjęcia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, nie powodują konieczności nadania nowego numeru identyfikacyjnego REGON. Tymczasem zmiana szczególnej formy prawnej podmiotu gospodarczego, powoduje, że zostaje on wykreślony z rejestru oraz ponownie do niego wpisany, co wiąże się z koniecznością nadania nowego numeru identyfikacyjnego REGON.

Jak zostaje nadany numer REGON?

Istotne jest, że aby uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej i tym samym mieć nadany numer REGON należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z załącznikami. Z wzorami wniosków można się zapoznać w urzędach statystycznych oraz na stronie internetowej urzędu statystycznego.

Posiadacie REGON? Mieliście jakieś problemy z jego uzyskaniem? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zwiększyć kreatywność pracowników?

Badania wykazują, że mało które firmy nagradzają kreatywność swoich pracowników. Mało która firma zauważa, że posiada w swoich szeregach osoby kreatywne. Co więcej, najczęściej nowe pomysły i rozwiązania są odrzucane, jako niesprawdzone, niebezpieczne i nieprzewidywalne. No i gdzie tu miejsce na kreatywność?

Zalety leżakowania w przedszkolu

Odpoczynek w ciągu dnia jest znaczącą kwestią dla prawidłowego rozwoju dziecka. Gdy dziecko przychodzi na świat przesypia większość dnia. Z czasem ilość snu znacznie się zmniejsza, a dziecko dużą część dnia spędza na zabawach, co nie oznacza, że sen przestaje być ważny i jest niepotrzebny.

Zobacz też

Sarnina – przepisy

Sarnina, podobnie jak mięso innych dzikich zwierząt, zawiera chude, ciemne mięso o charakterystycznym aromacie, dużej zawartości ścięgien a małej zawartości tłuszczu. Właśnie ze względu na ostatnią wymienioną cechę, sarnina jest polecana jako mięso o wiele bardziej pożywne i zdrowsze niż mięso zwierząt hodowlanych.

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: