Prawo Czy można reklamować wycieczkę last minute?

Czy można reklamować wycieczkę last minute?

-

Jeżeli jednak takie postanowienia wyłączające odpowiedzialność znajdą się w umowie, są one i tak niedozwolone, a w związku z tym nieważne.

Jedyne przypadki dotyczące ograniczenia odpowiedzialności organizatora wycieczki za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych dotyczą sytuacji, gdy:

– winę za to ponosi wyłącznie klient (przez swoje działanie czy zaniechanie) – nie wyrobił paszportu na czas, nie zaszczepił się na wskazane w ulotkach informacyjnych choroby;
– winę ponoszą osoby trzecie, nieuczestniczące w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie wycieczki, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć ani uniknąć (np. zamach terrorystyczny na lotnisku, strajk)
– wynika to z działania siły wyższej (tsunami, powodzie, pożary czy inne kataklizmy)1

Wyłącznie w powyższych przypadkach możliwe jest wyłączenie odpowiedzialności biura turystycznego za niedogodności czy inne przypadki nienależytego wykonania umowy. Należy wskazać, że nawet jeżeli odpowiedzialność biura została w tym wypadku wyłączona, nie zwalania to organizatora wycieczki od obowiązku udzielenia w czasie trwania imprezy turystycznej pomocy poszkodowanemu klientowi.2

Nie jest możliwe rozszerzenie katalogu wyłączeń, niezależnie od tego, jaki rodzaj wycieczki klient wybrał – także w przypadku wycieczek last minute nie można ograniczyć odpowiedzialności ponad wskazane powyżej przypadki. Podobnie jest z prawem do reklamacji – przysługuje ona wszystkim turystom, niezależnie od rodzaju czy typu wycieczki.

Konsument ma prawo zawsze reklamować usługę w przypadku niedotrzymania warunków umowy przez przedsiębiorcę. Jeżeli zatem w trakcie trwania imprezy turystycznej turysta (klient) stwierdził wadliwe wykonywanie umowy, „powinien niezwłocznie zawiadomić o tym wykonawcę usługi oraz organizatora turystyki, w sposób odpowiedni dla rodzaju usługi”3. Zawiadomienie takie najlepiej sporządzić na piśmie. Często w regulaminie wycieczki czy w treści umowy zawarte są postanowienia dotyczące właściwej procedury zgłaszania reklamacji w czasie trwania wycieczki. Należy, rzecz jasna, zawsze zapoznać się z nałożonymi na nas w tym zakresie obowiązkami.

Niezależnie od tego, możemy oprócz zawiadomienia złożyć organizatorowi turystyki reklamację na piśmie, zawierającą wskazanie uchybienia w sposobie wykonania umowy oraz określenie swojego żądania, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia imprezy.4

Polecam do takiego zgłoszenia reklamacyjnego dołączyć materiały dowodowe, np. fotografie uzasadniające nasze żądania. Organizator imprezy turystycznej w przypadku odmowy przyjęcia reklamacji, ma ustawowy obowiązek szczegółowo uzasadnić na piśmie przyczyny odmowy. Z kolei, jeżeli na naszą reklamację nie otrzymamy pisemnej odpowiedzi w ciągu 30 dni od jej złożenia, a została ona złożona w terminie (czyli w trakcie trwania imprezy lub do 30 dni po jej zakończeniu), należy uznać, że uznano reklamację za uzasadnioną.

1 Art. 11 a ust. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych
2 Art. 11a ust. 2 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych
3 Art. 16b ust. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych

Czy zdarzyło Wam się kiedyś reklamować wycieczkę? Z jakiego powodu? Opiszcie tę sytuację w komentarzu.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wodogłowie u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie

Rozważania na temat wodogłowia należy rozpocząć od podania jego definicji. Pod pojęciem wodogłowia rozumie się zatem zwiększoną objętość płynu mózgowo-rdzeniowego w obrębie czaszki. Najczęściej taki stan przebiega także z podwyższeniem ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Nie jest to jednak regułą.

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Choć wydawać by się mogło, że długie mroźne zimy tak nas już znudziły, że marzymy tylko o gorącym, słonecznym i długim lecie, wbrew pozorom amatorów krótkich zimowych dni i uprawianych w tym sezonie sportów nie brakuje. Ostatecznie o ile biegać, pływać czy jeździć na rowerze można niemal przez cały rok, to w Polsce jeździć na nartach czy snowboardzie można tylko zimą. Stąd trudno się dziwić, że tak wiele osób z utęsknieniem wypatruje pierwszych opadów śniegu zwiastujących nadejście ich upragnionej pory roku.

Zobacz też

Czym się kierować kupując monitor?

Wybór odpowiedniego monitora tylko pozornie może wydać się prosty. Najlepiej bowiem wybrać jak największy, a jednocześnie w miarę tani, ale nawet takie nie gwarantują pełnego komfortu w trakcie pracy. Na co zatem zwracać jeszcze uwagę przy kupnie monitora do komputera?

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: