Budowa altany w przydomowym ogrodzie lub na działce nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Oznacza to, że same formalności związane z legalnym wybudowaniem altany nie będą ani zbyt skomplikowane, ani kosztowne.

Zgodnie z prawem, właściciela działki, który chce wybudować na działce wolno stojący parterowy budynek gospodarczy, wiatę (np. garażową) czy altanę, nie musi uzyskać pozwolenia na budowę, jeżeli:
– powierzchnia zabudowy altany nie przekracza 25 m2
– działka jest wystarczająco duża – liczba takich obiektów na działce nie przekracza 2 na każde 500m2 powierzchni działki.1

Podobnie – jeżeli altana ma powstać na działce w tzw. w rodzinnych ogrodach działkowych, można ją wybudować bez pozwolenia, gdy sam obiekt spełnia określone warunki:
– gdy powierzchnia zabudowy altany nie przekracza powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach
– powierzchnia nie przekracza 35 m2 poza granicami miast
– wysokość obiektu wynosi do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich2

Jeżeli planowana przez nas altana spełnia powyższe wymagania (zazwyczaj spełnia, gdyż altany nie są zbyt wielkimi obiektami), formalnością, jaką należy dopełnić, jest zgłoszenie zamiaru jej wybudowania w starostwie powiatowym na określonym formularzu. Zgłoszenie należy złożyć w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu w odpowiednim referacie.

W zgłoszeniu należy podać następujące informacje:
– określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania prac budowlanych
– wskazać termin ich rozpoczęcia
– należy dołączyć do zgłoszenia oświadczenie (składane po groźbą odpowiedzialności karnej) o posiadanym przez inwestora prawie do dysponowania nieruchomością
– w zależności od potrzeb inwestor może zostać w ramach procedury zgłoszenia zobowiązany do przedstawienia rysunków, szkiców, itp., np.: naniesienia altany na mapkę działki wraz z innymi obiektami, aby udowodnić, że na każde 500m2 działki nie przypada więcej niż 2 takie obiekty, w tym planowana altana.

Zgłoszenie zamiaru wybudowania na działce altanki jest w zasadzie formalnością. Zgłoszenie należy jednak wnieść przed terminem planowanego rozpoczęcia prac. Do wykonywania prac budowlanych (lub montażowych) przy altanie można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia prac.3

W praktyce mogą zdarzyć się przypadki, że budowa altany w planowanym przez nas miejscu może być problematyczne dla inwestora, np.: gdy altana została ustawiona nad zbiornikiem ścieków, nad przebiegającym rurociągiem gazowym. Właściwy organ może w drodze decyzji (na skutek naszego zgłoszenia) nałożyć na inwestora dodatkowe obowiązki (przykładowo uzyskanie dodatkowego pozwolenia choćby od sąsiada), jeżeli uzna, że prace związane z wybudowaniem altany mogą spowodować:
– zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi lub mienia
– pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków w związku z prowadzeniem prac nad ociepleniem elewacji
– pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych
– wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich, w szczególności gdy granica budynku znajduje się równocześnie na granicy działki4.

W praktyce jednak powyższe decyzje nie są powszechnie wydawane i dotyczą raczej zamiaru budowania innych obiektów (basenów czy stawów, pomostów itp.).

A czy Wy staraliście się o pozwolenie na budowę altany ogrodowej? Wypowiedzcie się!

1. Art. 29 ust. 1 pkt. 2 Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
2. Art. 29 ust. 1 pkt. 4 Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
3. Art. 30 ust. 5 Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
4. Art. 30 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy potrzebna zgoda sąsiada na budowę?
Następny artykułOcieplenie budynku – czy potrzebne pozwolenie?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here