Prawo Czy za znieczulenie przy porodzie trzeba płacić?

Czy za znieczulenie przy porodzie trzeba płacić?

-

NIK w opublikowanych wynikach kontroli przeprowadzonej w oddziałach położniczych i neonatologicznych negatywnie odniósł się do pobierania „opłat od osób ubezpieczonych za niektóre świadczenia zdrowotne (znieczulenia zewnątrzoponowe) oraz naruszanie ustawowej zasady równego dostępu do opieki zdrowotnej poprzez odpłatne oferowanie lepszych warunków pobytu w szpitalu (sal jednoosobowych)”1.

Na skutek opublikowanego raportu Ministerstwo Zdrowia uznało, że pobieranie opłat za znieczulenie podczas porodu jest niedopuszczalne i bezpodstawne. Nie zmienia to jednak sytuacji pacjentek, które nie zawsze będą miały możliwość skorzystania ze znieczulenia podczas porodu. Zatem zgodnie z prawem – nie można pobierać opłat za znieczulenie, ale…

Z przepisów rozporządzenia wynika, że kobieta rodząca powinna zostać zapytana przez personel medyczny o jej potrzeby i oczekiwania, zaś informacje te powinny zostać wykorzystane dla wspierania i kierowania pacjentką podczas porodu. Personel medyczny powinien także omówić z pacjentką sposoby radzenia sobie z bólem.2 Punkt rozporządzenia zatytułowany „Strategie uśmierzania bólu podczas porodu” opisuje raczej procedurę informacyjną, niż daje jasne wytyczne co do możliwości i kosztów zastosowania określonych środków przeciwbólowych.

Osoba sprawująca opiekę podczas porodu ma obowiązek przedstawić pacjentce pełną informację dotyczącą metod łagodzenia bólu podczas porodu (uwzględniając metody farmakologiczne i niefarmakologiczne). Osoba sprawująca opiekę powinna także respektować decyzje pacjentki w tym zakresie. Jednakże jako szczegółowe wytyczne zostały podane wyłącznie pozycje, sposoby leżenia, techniki oddechowe, masaże i obecność bliskich – jako metody złagodzenia bólu.3 Z powyższych przepisów nie wynika jednakże nic, z czego można by wnioskować o tym, czy znieczulenie przy porodzie jest płatne czy też nie. Właściwe pytanie powinno jednak brzmieć: czy w ogóle znieczulenie jest, czy też go nie ma?

Otóż zgodnie z przepisami prawa znieczulenie jest refundowane przez NFZ, ale tylko w wypadkach, gdy istnieją wskazania medyczne do jego zastosowania. Wskazania te są określone wytycznymi Ministeria Zdrowia i przykładowo obejmują: nadciśnienie tętnicze, stany po transplantacji, choroby płuc, niewydolność wątroby, powikłania itp. Wówczas znieczulenie podane przez zespół medyczny złożony z anestezjologa i pielęgniarki anestezjologiczna jest refundowane przez NFZ. Jednocześnie jednak pobieranie opłat za znieczulenie jest niezasadne.

W takiej sytuacji:

– w praktyce nie można żądać znieczulenia, jeżeli nie ma wskazań medycznych do jego zastosowania,
– nasze żądanie nie może zostać spełnione nawet odpłatnie,
– znieczulenie przy wystąpieniu wskazań medycznych jest bezpłatne,
– w stosunku do pacjentek bez wskazań medycznych, które chcą znieczulenia, szpitale unikają informowania o jakichkolwiek możliwościach znieczulenia twierdząc, że nie jest ono refundowane,
– można powołać się jedynie na przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, gdzie usługą finansowaną przez NFZ jest poród (który można uznać za złożony zabieg, obejmujący również znieczulenie wpisane w jego koszty).

Powyższy stan prawny dotyczy obecnego roku (2011), gdyż z pewnością w tej materii prawnej muszą nastąpić poważne zmiany.

1 Najwyższa Izba Kontroli, Informacja o wynikach kontroli opieki nad matką i noworodkiem w oddziałach położniczych i neonatologicznych, Poznań, marzec 2010 r. (LPO-410-23-00/2009 Nr ewid.: 05/2010/P/09/166/LPO), s. 6
2 Pkt. Postępowanie w trakcie porodu, ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 września 2010r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem
3 Patrz. Pkt. VI Strategie uśmierzania bólu podczas porodu, Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 września 2010r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem

Czy uważacie, że znieczulenie przy porodzie powinno być darmowe? Dajcie znać w komentarzu.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć we Florencji?

Florencja to kulturalny i architektoniczny klejnot, miejsce zakochanych i artystów. Na niewielkiej powierzchni można tu podziwiać dziesiątki dzieł mistrzów renesansu. Dowiedz się, co musisz obowiązkowo zobaczyć, zwiedzając stolicę Toskanii.

Bulimia – informacje

Wiele osób, szczególnie w święta albo w czasie uroczystości rodzinnych – doświadczyło przejedzenia i związanych z nim objawów. Mimo że mamy już dosyć śledzików, wędlin, chleba to i tak wciskamy w siebie jeszcze ciasto.

Zobacz też

Zarobki w Monachium

Niemcy znajdują się w ścisłej czołówce państw, do których Polacy wyjeżdżają w celach zarobkowych. Nasz język można często usłyszeć na ulicach nie tylko w Berlinie, ale również w Monachium. Sprawdźmy zatem, jakie zarobki oferuje nam to miasto.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: