Prawo Czym jest i na czym polega skrócony tydzień pracy?

Czym jest i na czym polega skrócony tydzień pracy?

-

Warto zaznaczyć, że system skróconego tygodnia pracy może zostać wprowadzony niezależnie od rodzaju pracy czy sposobu jej organizacji. W praktyce oznacza to, że zatrudniona osoba pracuje przez mniej niż 5 dni w tygodniu, ale nadal w wymiarze 40 godzin tygodniowo. Warto zaznaczyć, że taka modyfikacja nie wymaga wprowadzenia zmiany do dokumentu, który reguluje system czasu pracy w jednostce (np. regulaminie pracy czy zbiorowym układzie pracy). Zapis ten wprowadza się do umowy, która została zawarta z zatrudnioną osobą.

Pisemny wniosek o wprowadzenie skróconego tygodnia pracy składa zatrudniona osoba. Powinny znaleźć się w nim informacje, dotyczące dni, w jakich ma być świadczony obowiązek pracy oraz wskazanie liczby godzin na dobę. Warto zaznaczyć, że dokument taki nie musi posiadać uzasadnienia. Nie zmienia to jednak faktu, że wskazanie przyczyn złożenia takiego wniosku może ułatwić osiągnięcie celu.

Reasumując, wprowadzenie skróconego systemu pracy wymaga zgody obu stron. W związku z tym zatrudniający może go odrzucić. Z drugiej strony nie wolno mu narzucić pracownikowi takiego systemu czasu pracy. Wynika to z faktu, iż jest to dobrowolna inicjatywa zatrudnionej osoby.

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Pracowaliście kiedyś w takim trybie? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Reklamacja towaru bez paragonu – czy jest możliwa?

Paragon jest najczęściej jedynym potwierdzeniem umowy, jaki mamy. Często jednak nie zabieramy go ze sklepu lub po prostu gubimy. Trwałość paragonu (np. po kontakcie z wodą) jest również wątpliwa, gdyż zamazują się dokładne dane transakcji. Konsument nie posiadający paragonu byłby pozbawiony swojego prawa do reklamacji. Czy uzależnianie reklamacji od paragonu jest zgodne z prawem?

Jak zrobić opaskę do włosów?

Przyjazna środowisku, wykonana z plastikowych etykiet, które widnieją na butelkach z napojami - taka jest opaska, której wykonanie jest łatwe i nie zajmuje wiele czasu.

Zobacz też

Lęk przed bliskością – przyczyny, objawy, leczenie

Lęk przed bliskością często powodowany jest obawą przed tym, do czego bliskość ta może prowadzić. Dla większości osób skrócenie dystansu jest kwestią bardzo intymną i wkraczającą w sferę prywatności. Dzielenie się tą przestrzenią możliwe jest tylko w przypadku partnerów, którzy sobie ufają i obdarzają się prawdziwym uczuciem.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: