Dopiero 25 lutego 2011 r. uchwalono nowelizację kodeksu karnego, która nie tylko definiuje pojęcie samego stalkingu, ale także wskazuje kary i środki karne, jakim tego typu zachowanie ma podlegać. Zmiany obowiązują od 6 czerwca 2011 r.

Od tej pory stalking tratowany jest jako przestępstwo przeciwko wolnościom człowieka. Podobnie jest w Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z art. 190a k.k. stalking to uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej, które wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Takie zachowanie podlega karze 3 lat pozbawienia wolności [1]. Nękanie tego typu musi mieć jednak charakter ciągły oraz powodować u ofiary strach i skrępowanie.

Zgodnie z nowymi przepisami takiej samej karze podlegać będą ci, którzy podszyją się pod inną osobę i wykorzystają jej wizerunek lub inne dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej [2]. Takim przestępstwem może być choćby zamieszczenie zdjęć pokrzywdzonego w internecie bez jego zgody lub utworzenia mu konta na portalu społecznościowym bez jego wiedzy. Zachowania tego typu nie muszą powtarzać się notorycznie, wystarczy choćby pojedynczy przypadek przywłaszczenia czyjejś tożsamości, aby móc dochodzić swoich praw.

W przypadku, gdy następstwem zarówno nękania jak i wykorzystania cudzego wizerunku, będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 [3]. Ściganie stalkingu następuje na wniosek pokrzywdzonego [4], a po jego złożeniu dalej toczy się urzędu.

Warto dodać, że wraz z wprowadzeniem do kodeksu karnego art. 190a znowelizowany został jednocześnie przepis części ogólnej kodeksu karnego – art. 41a par. 1. Tym samym sąd wobec stalkerów, obok kary pozbawienia wolności, będzie mógł zastosować środki karne, takie jak zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób lub nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Taki obowiązek lub zakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu [5].

Przykładami uporczywego nękania (stalkingu) są:

– wysyłanie SMS-ów, listów bądź e-maili wbrew woli adresata;

– głuche lub obraźliwe telefony;

– obdarowywanie niechcianymi prezentami, kwiatami;

– szantażowanie lub grożenie osobie nękanej albo jej bliskim;

– śledzenie, obserwowanie z ukrycia w tym przejeżdżanie pod domem/miejscem pracy ofiary;

– nachodzenie bez zapowiedzi i wymyślanie pretekstów do spotkań;

– rozpowszechnianie oszczerstw i plotek na temat osoby nękanej;

– niechcianym robieniu zdjęć;

– niszczeniu rzeczy prywatnych ofiary;

– wypytywanie o ofiarę w miejscu jej zamieszkania i pracy;

– manipulowanie.

Zachowania te muszą mieć charakter ciągły i powodować strach i skrępowanie osoby prześladowanej.

Źródła:

[1] art. 190a par. 1 kodeksu karnego

[2] art. 190a par. 2 kodeksu karnego

[3] art. 190a par. 3 kodeksu karnego

[4] art. 190a par. 4 kodeksu karnego

[5] art. 41a par. 1 kodeksu karnego

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

3 KOMENTARZE

  1. ja ze stalikngiem mecze sie juz 4 lata. wkoncu zaszlo to za daleko i zostaly umieszczone moje zdjecia w necie oraz moj adres itp … wykorzystano wszystkie mozliwosci stalkingu . zglosilam wkoncu to na policje… i jestem szczesliwa bo sprawa sie toczy wszczeto postepowanie karne wobec tej osoby i prokuratura sie tym zajeła 😉

  2. ten przepis ułatwia kombinowanie i kłamstwa sama mam styczność z tym artykułem Trzy lata byłam zaręczona po roku do mojego narzyczonego zaczęła wydzwaniać inna kobieta dzwoniła po nocach budziła nam dzieci .Kiedy odbierałam jego telefon krzyczała że mój narzyczony mnie zdradzał efekt był taki że zerwaliśmy ze sobą.Narzyczony przepraszał mnie za nią ja jednak nie chciałam ustąpić bez wyjaśnienia sprawy ,więc dzwoniłam do tej pani wielokrotnie prosiłam o spotkanie we trójkę o rozmowę.Efektem mojogo dzonienia było że pani zgłosiła sprawę na policję że ją nękam telefonami i sprawa trafiła do prokuratury .Więc świetny artykuł chcesz się pozbyć ukochanej faceta który ci się podoba to wydzwaniaj do niego a jak narzyczona zadzwoni do Ciebie to ją o nękanie oskarżysz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here