Prawo Darowizna nieruchomości na rzecz dziecka

Darowizna nieruchomości na rzecz dziecka

-

Istotą umowy darowizny jest to, że darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. [1] Z racji tego, że darowizna jest dwustronną czynnością prawną, dochodzi do skutku dopiero wtedy, gdy obie strony, darczyńca i obdarowany, złożą zgodne oświadczenia woli. Nie ma jednak obowiązku, by zostały one złożone jednocześnie, choć konieczność ich złożenia sprawia tym samym, że nie można kogoś obdarować wbrew jego woli.

Zgodnie z prawem przekazanie darowizny nieruchomości musi zostać dokonane w formie aktu notarialnego. [2] Jeśli wymóg ten nie zostanie spełniony, wówczas umowa będzie nieważna. Trzeba się liczyć z tym, że za sporządzenie takiego aktu notariusz pobierze od darczyńcy taksę notarialną, której wysokość zależeć będzie od wartości nieruchomości będącej przedmiotem darowizny.

Zwolnienie z podatku

Jeżeli darowizna zostanie dokonana na rzecz osób z najbliższej rodziny darczyńcy: współmałżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma czy macochy, wówczas nie będą oni musieli od darowizny zapłacić podatku. Muszą jednak w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Gdy obdarowanym jest tylko jedno z dzieci…

Jeżeli darowizna dokonana zostaje przez rodziców na rzecz jednego z ich dzieci, wówczas pozostałym spadkobiercom ustawowym przysługuje w stosunku do osoby obdarowanej przez spadkobiercę roszczenie o zachowek.

Darowizna ta zostanie więc doliczona do spadku dla potrzeb obliczenia należnego zachowku [3], który może przysługiwać pozostałym uprawnionym do spadku spadkobiercom, czyli współmałżonkowi, zstępnym i rodzicom.

Przepisy kodeksu cywilnego mówią jasno: zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy przysługuje zachowek w wysokości połowy kwoty, jaka by im przysługiwała, gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe. Natomiast, gdy uprawniona osoba w chwili otwarcia spadku jest albo małoletnia albo trwale niezdolna do pracy, wówczas rozmiar zachowku jej przysługujący zwiększa się do 2/3 udziału. [4]

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny, przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku. [5]

Jeżeli obdarowany sprzeda przyznaną mu w formie darowizny nieruchomość nie wcześniej niż po pięciu latach od jej nabycia, wówczas nie zapłaci podatku. Natomiast jeżeli będzie chciał sprzedać ją wcześniej, ale również będzie chciał zostać zwolnionym z podatku, to powinien zameldować się w tym lokalu na co najmniej rok.

Źródła:

[1] art. 888 par. 1 kodeksu cywilnego

[2] art. 890 par. 1 kodeksu cywilnego

[3] art. 993 kodeksu cywilnego

[4] art. 991 par. 1 kodeksu cywilnego

[5] art. 1007 par. 2, art. 1007 par. 1 kodeksu cywilnego

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zapalenie ucha u kota – objawy, leczenie

Początki stanu zapalnego rozpoznamy oglądając wnętrze ucha - jest ono wtedy zaczerwienione, może zbierać się w nim brązowawa wydzielina. Oznaką bardziej zaawansowanego stanu zapalnego jest potrząsanie głową przez kota, drapanie uszu, duże zaczerwienienie wewnątrz ucha, większa ilość nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny. W następstwie drapania się na uszach i w nich mogą pojawić się rany i wyłysienia.

Czy warto zabierać psa do salonu pielęgnacji?

Wszystkie psy wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Od rasy czy typu psa zależy sposób i częstotliwość pielęgnacji skóry i okrywy włosowej zwierzęcia. Zdrowe psy o krótkiej i średniodługiej sierści wymagają głównie regularnego czesania i kąpieli od czasu do czasu. Psy długowłose są pod tym względem znacznie bardziej wymagające.

Zobacz też

Ile wynosi zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu?

Wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu uległa zmianie na początku bieżącego roku.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: