Prawo Dziecko jako świadek w procesie karnym

Dziecko jako świadek w procesie karnym

-

Jednak nawet siedmioletnie dzieci zostają świadkami w różnych postępowaniach. Istnieje tylko jeden bezwzględny zakaz przesłuchiwania dziecka. Dzieje się tak w postępowaniu w sprawie o rozwód. Reguluje taką sytuację art. 430. kodeksu postępowania cywilnego:

Małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków – zakaz ten nie oznacza, że dziecko nie ma prawa do wypowiedzi, ma taką możliwość, jeżeli to dotyczy jego samego, np. w sprawie o władzę rodzicielską rozstrzyganą podczas rozwodu. Regulacje karne nie zawierają zakazów dotyczących nieletnich.

Art. 185a
§ 1. W sprawach o przestępstwa określone w rozdziałach XXV i XXVI Kodeksu karnego pokrzywdzonego, który w chwili przesłuchania nie ukończył 15 lat, przesłuchuje się w charakterze świadka tylko raz, chyba że wyjdą na jaw istotne okoliczności, których wyjaśnienie wymaga ponownego przesłuchania lub zażąda tego oskarżony, który nie miał obrońcy w czasie pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego.

§ 2. Przesłuchanie przeprowadza sąd na posiedzeniu z udziałem biegłego psychologa. Prokurator, obrońca oraz pełnomocnik pokrzywdzonego mają prawo wziąć udział w przesłuchaniu. Osoba wymieniona w art. 51 § 2 ma prawo również być obecna przy przesłuchaniu, jeżeli nie ogranicza to swobody wypowiedzi przesłuchiwanego.
(Wymienione w przepisie rozdziały to: Rozdział XXV. Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności; · Rozdział XXVI. Przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece)

Mimo takiej regulacji, dzieci do 15 roku życia nie przesłuchuje się jako świadków na sali sądowej, bezpośrednio na rozprawie. Można wysłuchać zeznań dziecka, pod warunkiem, że robi się to poza salą. W niektórych polskich sądach powstały już specjalne pomieszczenia po to, aby wysłuchać małoletniego w przyjaznej dla niego atmosferze. Pamiętać należy, że osoby nieletnie słucha się zawsze w obecności biegłego psychologa. Jeśli sprawa nie dotyczy przedstawicieli ustawowych dziecko powinno być słuchane w obecności rodzica lub opiekuna. Nieletnia osoba postrzega świat zupełnie inaczej niż osoba dorosła. Dlatego psycholog najlepiej zrozumie zachowanie małego świadka. W pokoju przyjaznym nagrywa się przesłuchanie, aby sędzia mógł odtworzyć nagranie i nie wzywać dziecka powtórnie. Jeśli świadek ukończył 15 lat i przesłuchanie odbywa się przed obliczem sadu, zawsze istnieje możliwość wysłuchania pod nieobecność oskarżonego i bez publiczności.

Uwaga!

Poza odrębnościami dotyczącymi sposobu uzyskiwania zeznań, małoletni podobnie do innych świadków maja prawo do odmowy zeznań, do uchylenia się od odpowiedzi na zadawane pytania. Przede wszystkim zeznanie, także dla dzieci, jest obowiązkowe.

Jak oceniacie procedury dotyczące tej kwestii? Są jasne czy też powinny zostać uproszczone?

Joanna Kurylonek

Joanna Kurylonek - ukończyła studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w prawie cywilnym (w tym kodeks rodzinny i opiekuńczy z najnowszymi jego zmianami), prawie administracyjnym i prawie pracy. Uczestniczyła w tworzeniu umów dla PKN Orlen, firmy Zielona Budka i Kompanii Piwowarskiej S.A. Podpisywała umowy z kontrahentami z Emiratów Arabskich i Australii. Wygrywała sprawy prowadzone przeciwko ZUS-owi oraz ENION S. A. Jest również informatykiem programistą.

Nasz specjalista o sobie:

Jako prawnik przyzwyczajony do ciągłej walki, jestem osobą wytrwałą i cierpliwą. Na szczęście pozostałam pogodnym człowiekiem. Poza salą sądową, czas spędzam czytając książki, najczęściej literaturę fantasy. Interesuję się psychologią i piszę wiersze, co pozwala mi się wyciszyć i oderwać od rzeczywistości. Kocham podróżować omijając turystyczne szlaki. Trafiam na ciekawych i życzliwych mi ludzi, z którymi kontakt bardzo sobie cenię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Okłady – jaki rodzaj wybrać?

Z pewnością zdarzyło Wam się przyłożyć do głowy zimny przedmiot: łyżkę albo lód, aby nie zrobił się guz po uderzenia. To tylko jeden z wielu stosowanych w celach leczniczych okładów. Okłady mogą być zimne albo gorące. Dodatkowo, nasączenie materiału odpowiednio dobranym płynem, potęguje zdrowotne działanie okładu.

Jak zwiększyć efektywność handlowca?

Efektywność pracowników działów handlowych stanowi jedno z najważniejszych, o ile nie najważniejsze, kryterium przetrwania firmy na rynku. Mało jest takich produktów i usług, o których można powiedzieć, że sprzedają się same. Nawet jeśli marka, świadomość produktu i jego atrakcyjność biją wszelkie rekordy, nadal potrzeba kogoś, kto skutecznie go sprzeda. Co więcej, błędy popełnione przez handlowca mogą przyczynić się do niezawarcia transakcji sprzedaży pomimo potencjalnej atrakcyjności produktu dla klienta. Myślę, że niejedna osoba doświadczyła sytuacji, w której niezdarne czy natrętne działania handlowca odstraszyły ją od zakupu danego towaru, a przynajmniej spowodowały czmychnięcie z konkretnego sklepu i nabycie go u konkurencji.

Zobacz też

Muffinki czekoladowo-kokosowe – przepis

Muffinki przebyły długą drogę - społeczną i geograficzną. Podobno narodziły się jako ciastka wypiekane z resztek dla służby w angielskich domach. Jedne z pierwszych muffinek składały się z okrawków pieczywa i ciasta oraz ziemniaków. Kucharz upiekł z tej mieszaniny bułeczki w foremkach od babeczek i rezultat przeszedł jego oczekiwania. Kiedy zaś państwo posmakowali muffinek, zaczęli zamawiać je do herbaty na podwieczorek.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: