Prawo Intercyza - informacje

Intercyza – informacje

-

Umowa małżeńska może rozszerzyć, ograniczyć lub ustanowić rozdzielność majątkową. Intercyza powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, w innym przypadku będzie nieważna. U notariusza muszą być obecne obie strony. Małżeńska umowa majątkowa dotyczy małżonków, a intercyza zazwyczaj przyszłych małżonków. Warto pamiętać, iż każdą umowę, więc również majątkową czy akt notarialny, możemy rozwiązać w dowolnym czasie.

Skutki podpisania intercyzy:
1. Od momentu zawarcia małżeństwa, każde z małżonków posiada majątek osobisty, który nie ulega podziałowi w przypadku ich rozstania.
2. Dzięki rozdzielności majątkowej małżonkowie mają pełną swobodę, co do korzystania ze swego majątku.
3. W rozporządzaniu swoimi dobrami od małżonków nie jest wymagana obopólna zgoda.
4. Dzięki intercyzie nie występuje majątek wspólny, który należałoby podzielić w przypadku rozwodu.
5. Najczęściej intercyzę podpisują przyszli małżonkowie, gdy jedno z nich jest bardziej zamożne od drugiego lub prowadzi działalność gospodarczą.
6. Dzięki sporządzonej intercyzie każdy z małżonków sam odpowiada za swoje długi.
7. Uwaga – majątek osobisty, którym każdy z małżonków dysponuje – w razie rozstania nie podlega podziałowi. Do takiego majątku należą przedmioty, które zostały nabyte zanim powstała wspólność majątkowa w drodze:
– dziedziczenia
– darowizny
– zapisu

Uwaga!

Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnoty majątkowej nie mogą się wspólnie rozliczać. Istnieje jednak forma rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Dotyczy jednak takiego rozliczenia małżonków, które zrównuje to, czego dorobili się trakcie trwania małżeństwa czyli tzw. dorobków.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Poprzedni artykułKto to jest singiel?
Następny artykułChłopak się nie odzywa
Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić oczka prawe na drutach?

Dzianina wykonana na drutach składa się w całości z oczek prawych i lewych, choćby i wyglądała na niezwykle zróżnicowaną. Właściwie oczko prawe i lewe to dwie strony tego samego splotu: prawe wygląda jak serduszko, część warkocza czy kłosa, zaś lewe – jak poprzeczna drabinka.

Ćwiczenia na szyję

Szyja, włosy, biust – stanowią atrybuty kobiecości. Przywiązujemy podwójną wagę do ich wyglądu, świeżości, dbamy o ich pielęgnację i piękny wygląd. Skóra szyi, podobnie jak i twarzy, a nawet szybciej, traci wraz z wiekiem swą jędrność i gładkość, jej powierzchnia zostaje naznaczona pierwszymi zmarszczkami, traci swe piękno. Szyja i kark to także miejsca, których mięśnie są bardzo napięte. Stres często gnieździ się w mięśniach karku, które wtedy bolą. Czy istnieją sposoby na giętką szyję, które pozwoliłyby nam zachować jej urodę oraz wzmocnić mięśnie?

Zobacz też

Jaką pamięć RAM wybrać do komputera?

Zastanawiasz się w jaki RAM zainwestować do swojego komputera? Doradzamy na co zwrócić uwagę przy kupnie pamięci RAM.

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: