Prawo Jak działają sądy 24-godzinne?

Jak działają sądy 24-godzinne?

-

Postępowanie przyspieszone jest przygotowane do rozpoznawania spraw oczywistych i zagrożonych niską karą. Są to przede wszystkim (najczęściej) takie przestępstwa jak:
– drobne kradzieże
– wandalizm (zniszczenie rzeczy)
– prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu,
– stawianie czynnego oporu policjantowi
– czy np. zabór pojazdu
– oraz prywatnoskargowe przestępstwa o charakterze chuligańskim

Cechą charakterystyczną trybu przyspieszonego jest to, że znana jest osoba sprawcy, gdyż został on ujęty przez policję na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem (np. w wyniku pościgu). Nie ma wątpliwości, że to on dopuścił się przestępstwa – zatem policja ma ułatwione zadanie. W takim wypadku podejrzany jest zatrzymany i przesłuchany, policja musi zaś w ciągu 48 godzin zebrać materiał dowodowy (przesłuchać świadków, pobrać krew do analizy na zwartość alkoholu, uzyskać zaświadczenie z rejestru karnego o karalności podejrzanego i sporządzić wniosek do sądu o ukaranie) (1). Dla spraw rozpoznawanych w postępowaniu przyspieszonym zawsze prowadzone jest dochodzenie przez policję, najczęściej proste i krótkie dochodzenie skoro sprawca został ujęty na gorącym uczynku (2).

sąd 24-godzinny wyroki photoxpress.com

W postępowaniu przyspieszonym nie ma aktu oskarżenia – tylko wniosek o ukaranie sporządzony przez policje. W ciągu tych 48 godzin jakie ma policja na zebranie dowodów podejrzany musi zostać przekazany razem z wnioskiem do dyspozycji sądu. Słynny sąd 24-godzinny to po prostu sąd rejonowy (Wydział Grodzki) dodatkowo w składzie 1 sędziego.

Zaraz po dostarczeniu podejrzanego i wniosku o ukaranie do sądu przeprowadza się rozprawę. Oskarżony jest najczęściej doprowadzony na salę rozpraw. Policja może jednak zwolnić podejrzanego i zobowiązać go do stawienia się do sądu na wezwanie. Nie spędzi on wówczas czasu w policyjnej izbie zatrzymań, lecz we własnym domu. Co ważne, podejrzany nie jest pozbawiony możliwości obrony:

– przy przesłuchaniu przysługują mu wszelkie prawa i informacja o prawie odmowy składania wyjaśnień, odmowie dopowiedzi na pytanie, oraz prawie do złożenia lub odmowy złożenia wyjaśnień
– podejrzany (oskarżony) ma prawo skorzystać z obrońcy z urzędu, jeżeli tego zażąda lub wezwania wskazanego przez niego adwokata (adwokaci pełnią dyżury przy sądach 24-godzinnych, aby można było w każdej chwili skorzystać z ich pomocy)

Jeżeli sprawa w ocenie sądu wygląda na bardziej skomplikowaną, a w dodatku jeżeli okaże się, że oskarżonemu grozi kara powyżej 2 lat pozbawienia wolności albo sąd ma wątpliwości co do zebranego materiału dowodowego (np. jest on zbyt mały, niedokładnie zebrany, nie jest jednoznaczny itp.) – wówczas sąd rezygnuje z postępowania przyspieszonego. Wówczas podejrzanego czeka postępowanie w trybie zwykłym lub uproszczonym, ale dopiero po uzupełnieniu dochodzenia. Czas oczekiwania na skazanie i czynności związane z prowadzeniem postępowania znacznie się wówczas wydłużają.

Mitem jest, że zawsze w przypadku sądów 24-godzinnych wyrok musi zapaść w jedną dobę. Dni wolne od pracy nie są wliczane w ten okres czasu (między zatrzymaniem a doprowadzeniem na rozprawę), sąd może również w trakcie postępowania zarządzić przerwę jednorazową, nie trwającą dłużej niż 14 dni. Jeżeli po upływie tej przerwy sąd nie zbierze się na wydanie wyroku – rozprawa dalej toczy się już w innym trybie. Co z możliwością zaskarżenia wyroku?Istnieje rzecz jasna procedura odwoławcza, lecz ma ona skrócony czas trwania. Jeżeli chcemy się odwołać od wyroku, nie ma co zwlekać, gdyż mamy tylko 3 dni czasu od ogłoszenia wyroku na złożenie do sądu 24-godzinnego wniosku o uzasadnienie wydanego w naszej sprawie wyroku. Wniosek o uzasadnienie wyroku można zgłosić również ustnie do protokołu w czasie trwania rozprawy, zaś sąd powinien sporządzić to uzasadnienie w terminie 3 dni. Na sporządzenie apelacji mamy czas 7 dni od dnia doręczenia nam wyroku wraz z uzasadnieniem.

Uwaga!

Istnieje rzecz jasna procedura odwoławcza, lecz ma ona skrócony czas trwania. Jeżeli chcemy się odwołać od wyroku, nie ma co zwlekać, gdyż mamy tylko 3 dni czasu od ogłoszenia wyroku na złożenie do sądu 24-godzinnego wniosku o uzasadnienie wydanego w naszej sprawie wyroku. Wniosek o uzasadnienie wyroku można zgłosić również ustnie do protokołu w czasie trwania rozprawy, zaś sąd powinien sporządzić to uzasadnienie w terminie 3 dni. Na sporządzenie apelacji mamy czas 7 dni od dnia doręczenia nam wyroku wraz z uzasadnieniem.

Postępowanie przyspieszone ma na celu zaoszczędzenie czasu i pieniędzy zarówno organów państwowych jak i samego podejrzanego. Rozpoznawane są w nim wyłącznie sprawy oczywiste o niewielkich zagrożeniach karnych. Poza tym pomoc prawna (darmowy adwokat z urzędu) lub adwokat którego wskażemy (z wyboru) oraz wszelkie zasady procesowe gwarantują uczciwość procesu także w trybie postępowania przyspieszonego.

Źródła:
1) Art. 517 c § 1 k.p.k.
2) Art. 517b § 1 k.p.k.

Co myślicie na temat sądów 24-godzinnych? Jakie są według Was wady i zalety sąd tego typu?

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Tanie bilety lotnicze – porady

Od momentu, kiedy na rynku pojawiła się mnogość dostępnych linii lotniczych, a ceny biletów zaczęły dorównywać autokarowym, przyzwyczailiśmy się do tego, żeby bilety lotnicze kupować jak najtaniej. Ceny biletów lotniczych sięgają kilku tysięcy, ale można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Jak zdobyć tanie bilety lotnicze?

Jak podnieść kapitał zakładowy w spółce komunalnej?

Spółki komunalne zaczęły powstawać masowo po wejściu Polski do Unii Europejskiej, gdyż dla takich spółek istnieje obecnie możliwość uzyskania środków unijnych na inwestycje. Wszelkiego rodzaju komunalne inwestycje infrastrukturalne wymagały przez gminy posiadania własnych środków finansowych, które umożliwiały im zaciągnięcie kredytu na sfinansowanie inwestycji - aby uzyskać bezzwrotne środki z Unii Europejskiej. Mały kapitał zakładowy (czyli majątek spółek mogący stanowić zabezpieczenie) uniemożliwiał zaciągniecie takich kredytów. Stąd potrzeba podniesienia kapitału zakładowego. Jak spółka komunalna może to zrobić?

Zobacz też

Jak zrobić punkt przywracania systemu?

Dzięki punktom przywracania systemu możliwe jest przywrócenie plików systemowych oraz ustawień do ich wcześniejszego stanu bez modyfikacji plików użytkownika. Punkty te są tworzone automatycznie co pewien okres czasu oraz przed zdarzeniami systemowymi takimi jak instalacja danego programu lub sterownika. Możliwe jest również samodzielne dodanie punktu przywracania systemu.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: