Prawo Jak napisać skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich?

Jak napisać skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich?

-

Podstawą jego działania jest niezawisłość oraz apolityczność. Rzecznik Praw Obywatelskich nie może należeć do żadnej partii politycznej, dzięki czemu nie podlega naciskom, które mogłyby doprowadzić do niewłaściwych, niezgodnych z prawem rozwiązań.

Z wnioskiem do niego o pomoc może się zwrócić każdy obywatel, którego prawa zagrożone są przez niewłaściwe działania lub zaniechania sądów, policji, organów administracji.

Do rzecznika może się zwrócić osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna, której prawo przyznaje zdolność prawną. Prawo do skargi będzie miała wspólnota mieszkaniowa, organizacja społeczna czy przedsiębiorstwo.

Art. 80.
Każdy ma prawo wystąpienia, na zasadach określonych w ustawie, do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej.

Skarga do rzecznika, może być zawarta w zwykłym liście, zgłosić ją można także telefonicznie w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie może to być pismo czy informacja anonimowa. To jedyny warunek pisma składanego do rzecznika. Powinno ono zawierać oznaczenie osoby, która składa wniosek oraz przedstawienie stanu faktycznego, czyli, w jaki sposób zostało naruszone prawo i kto tego naruszenia dokonał.

Rzecznik nie może zastąpić organów władzy sądowniczej czy administracyjnej. Nie ma uprawnień ustawowych do rozwiązania sprawy merytorycznie. Może w wypadku stwierdzenia naruszenia prawa skierować wystąpienie do jednostki, z którą związana jest skarga. W wystąpieniu zawarte są wskazówki, jak usunąć daną niezgodność.

Ponieważ Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma prawnej możliwości rozwiązania konkretnej sprawy przez wydanie decyzji zmieniającej orzeczenie, przeciwko któremu skierowany jest wniosek, ustawa nadała mu kompetencje, dzięki którym pośrednio może wpływać na decyzje innych organów. Może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności ustawy z Konstytucją. Podejmuje także działania z własnej inicjatywy po uzyskaniu informacji na temat łamania zasad konstytucyjnych. Nie musi to być skarga, może to być informacja medialna lub zgłoszona przez dowolną instytucję czy organizację społeczną.

Najważniejszym uprawnieniem rzecznika, najbardziej władczym i dającym możliwość bezpośredniej pomocy, jest możliwość wnoszenia kasacji do Sądu Najwyższego. Dotyczy to prawa karnego i prawa cywilnego. Podstawą wyroku sądowego musi być rażące naruszenie praw i wolności człowieka. Jeśli zostanie takie naruszenie stwierdzone, możliwe jest wniesienie środka odwoławczego w cudzym interesie. Ważną sprawą jest to, że skarga będzie skuteczna dopiero wtedy, gdy osoba, której prawa zostały naruszone wyczerpała wszystkie pozostałe możliwości odwoławcze wówczas skarga do RPO jest niezastąpiona.

Jak oceniacie procedury dotyczące tej kwestii? Są jasne czy też powinny zostać uproszczone?

Joanna Kurylonek

Joanna Kurylonek - ukończyła studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w prawie cywilnym (w tym kodeks rodzinny i opiekuńczy z najnowszymi jego zmianami), prawie administracyjnym i prawie pracy. Uczestniczyła w tworzeniu umów dla PKN Orlen, firmy Zielona Budka i Kompanii Piwowarskiej S.A. Podpisywała umowy z kontrahentami z Emiratów Arabskich i Australii. Wygrywała sprawy prowadzone przeciwko ZUS-owi oraz ENION S. A. Jest również informatykiem programistą.

Nasz specjalista o sobie:

Jako prawnik przyzwyczajony do ciągłej walki, jestem osobą wytrwałą i cierpliwą. Na szczęście pozostałam pogodnym człowiekiem. Poza salą sądową, czas spędzam czytając książki, najczęściej literaturę fantasy. Interesuję się psychologią i piszę wiersze, co pozwala mi się wyciszyć i oderwać od rzeczywistości. Kocham podróżować omijając turystyczne szlaki. Trafiam na ciekawych i życzliwych mi ludzi, z którymi kontakt bardzo sobie cenię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gdzie wybrać się w podróż poślubną?

Nowożeńcy coraz częściej wybierają się w podróż poślubną. Biura podróży przygotowują promocyjne oferty dla młodych par. Okazuje się, że najczęściej decydujemy się na wyjazd do ciepłych krajów. Wciąż jednak jest wielu zwolenników rodzimych krajobrazów, którzy w podróż poślubną wybierają się w piękne zakątki Polski.

Potrawy andrzejkowe – przepisy

Magiczna noc andrzejkowa to dla wielu z nas okazja do świętowania w kręgu przyjaciół. Ci, którzy wybierają się do klubu na zorganizowaną imprezę, nie muszą zaprzątać sobie głowy układaniem menu dla gości. Jednak wielu z nas, spędzi tę noc w domu, zadając sobie pytanie jakie potrawy przygotować dla znajomych. Proponuję kulinarny zestaw andrzejkowy, którego przyrządzenie jest szybkie i łatwe, a składniki są tanie i powszechnie dostępne.

Zobacz też

Jak rozciągnąć jeansy?

Zakup każdej nowej pary jeansów to nie lada wyzwanie. Liczy się wszystko – ułożenie kieszeni, kolor, rodzaj przetarć. Kiedy więc znajdujemy te idealne, kupujemy je nawet jeśli nie ma naszego rozmiaru. Tym sposobem niemal każda z nas choć raz kupiła za małe spodnie.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: