Prawo Jak przeprowadzić polubowny podział spadku?

Jak przeprowadzić polubowny podział spadku?

-

Otóż, polubowny podział spadku jest dokonywany przed tzw. sądem polubownym. Nie jest to sąd państwowy i postępowanie przed nim jest wynikiem zawartej przez strony postępowania umowy. Zawarcie takiej umowy o przeprowadzenie polubownego działu spadku nie oznacza, że musimy w następstwie takiej umowy godzić się na propozycje sądu polubownego czy rezygnujemy z postępowania przed sądem państwowym (powszechnym) rozpoznanie takiej sprawy – w przypadku nie dojścia do porozumienia z innymi spadkobiercami.

Zaletami sądu polubownego są:

– możliwość odwoływania przez strony nie odpowiadających nam arbitrów (to strony wybierają sobie arbitrów),

– mniejsza formalizacja postępowania – możliwość dopasowania takiej ugody do specyfiki podziału spadku z uwzględnieniem elastycznych postanowień, dyskusje i ustalenia nie będące formalnymi wnioskami, możliwość dyskutowania nad przyjęciem odpowiedniego sposobu podziału majątku,

– czas postępowania jest znacznie krótszy i może być mniej stresujący dla spadkobierców. Zależy to od postawy spadkobierców, którzy chcą zgodnie podzielić majątek albo już faktycznie podzielili taki majątek i chcą zatwierdzić podział (aczkolwiek zgodny wniosek do sądu państwowego dotyczący sposobu podziału majątku spadkowego znacznie przyspieszy takie postępowanie),

– niższe koszty takiego postępowania.

Dział spadku może nastąpić na mocy umowy pomiędzy poszczególnymi spadkobiercami lub orzeczenia sądu wydanego na wniosek któregokolwiek ze spadkobierców. Dział spadku w sposób tradycyjny następuje w postępowaniu nieprocesowym i może zostać wszczęte na wniosek któregoś ze spadkobierców, nabywcy udziału w spadku lub części spadku oraz wierzyciela jednego ze spadkobierców (jeżeli przedtem zajął jego prawa spadkowe na skutek egzekucji). Do złożenia takiego wniosku potrzebne są następujące dokumenty:

– postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku (lub akt poświadczenia dziedziczenia)
– spis inwentarza (jeżeli nie został sporządzony należy wskazać majątek, którego wniosek dotyczy – może to być całość spadku lub jego część)
– należy wskazać, gdzie znajduje się testament spadkodawcy (1)
– często wnioskodawca wskazuje również sposób podziału majątku spadkowego, który jest korzystny najczęściej tylko dla niego
– można dołączyć umowę o zawarcie ugody przed sądem polubownym – za zgodą wszystkich spadkobierców, warto w tym zakresie porozumieć się wcześniej i w ten sposób rozwiązać problem podziału majątku spadkowego

podział spadku prawophotoxpress.com

Co do zasady sąd państwowy rozpoznający sprawę nie jest związany propozycją spadkobiercy, który złożył wniosek o dział spadku z uwzględnieniem przede wszystkim swoich interesów. Podobnie sąd państwowy samodzielnie ustala skład i wartość spadku ulegającego podziałowi w postępowaniu, treść wniosku jednego ze współspadkobierców w zakresie istnienia określonych składników majątku spadkowego nie wiążą sądu państwowego (2).

Uwaga!

Sąd rozpoznając sprawę kieruje się prawem, zasadami współżycia społecznego, zasadami prawidłowej gospodarki i wnioskami (zgodnymi) wszystkich spadkobierców. Zgodny wniosek wszystkich spadkobierców może właśnie dotyczyć przekazania sprawy do rozpoznania przez sąd polubowny i zawarcie ugody sądowej, którą następnie sąd państwowy zatwierdzi. Na podstawie takiego zatwierdzenia można wpisać swoje prawa do księgi wieczystej, jeżeli w skład majątku spadkowego wchodzą nieruchomości.

Jeżeli wniosek o dział spadku został złożony w momencie, gdy nie ma jeszcze postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku to sąd (państwowy!) może w czasie postępowania działowego Wydać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku w toku postępowania działowego (3).

Źródła:
1) Art. 680 § 1 k.p.c.
2) Art. 684 k.p.c.
3) Art. 691 k.p.c.

Jak oceniacie stopień sformalizowania takiego postępowania? Czy procedury powinny być prostsze?

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Trufle owsiane – przepis

Trufle to nazwa małych, słodkich kulek. Możemy je zrobić z najprzeróżniejszych składników. Dziś proponuję trufle z płatkami owsianymi.

Chryzantemy – uprawa

Bardzo modne w ostatnich latach jest sadzenie w ogrodach chryzantem. Rośliny te charakteryzują się pięknym kulistym pokrojem i nic dziwnego, że znalazły zastosowanie zarówno na rabatach, jak i w donicach. Donice z chryzantemami mogą posłużyć do udekorowania schodów, tarasów, balkonów, a także wejścia do domu. Znajdują również zastosowanie na cmentarzach jako ozdoba grobów.

Zobacz też

Jak zorganizować pikantną imprezę?

Chcesz dodać imprezie odrobinę pikanterii? Możesz wyostrzyć jej pazur, niekoniecznie doklejając tipsy. Przygotuj coś smacznego i oryginalnego, mrau!

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: