Prawo Jak się zameldować?

Jak się zameldować?

-

Obowiązek meldunkowy dotyczy każdej osoby przebywającej na terytorium osoby. Wiele osób nie widzi potrzeby meldowania się na pobyt czasowy (trwający przykładowo zaledwie kilka tygodni). Tymczasem według ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych: „osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia” (1). Brak meldunku był wykroczeniem i dotychczas skutkował grzywną, naganą albo karą ograniczenia wolności, obecnie sankcje te zostały zniesione jako anachroniczne. Brak sankcji nie oznacza, że nieposiadanie zameldowania może skomplikować życie – przy zawieraniu umów i poszukiwaniu pracy. Na szczęście szykują się zmiany.

W tym samym czasie możemy mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego, pod określonym adresem. Z kolei pobyt czasowy nie wyklucza naszego zameldowania na pobyt stały a jedynie aktualizuje nasze rzeczywiste miejsce pobytu. Pobyt czasowy zakłada, że chcemy pozostawać w danym miejscu jedynie na pewien okres czasu bez zmiany oznaczonego adresu pobytu stałego. Pobyt czasowy ma związek bardzo często z wymaganiami stawianymi przez pracodawcę, ma związek z naszą nauką czy nawet wakacyjnym wyjazdem.

Nawet jeżeli trwa dłużej niż 3 miesiące, to ze względu na jego charakter i chęć pozostania na stałe w danym miejscu zostaje zakwalifikowany jako pobyt czasowy przez właściwy organ gminy. Za czasowy charakter pobytu uznaje się pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące z przyczyn dotyczących wykonywania pracy poza miejscem stałego pobytu, leczenie, wypoczynek czy też względy rodzinne a także studia.

Przy składaniu wniosku meldunkowego należy zgłosić się do właściwej dla naszego pobytu Urzędu Gminy Urzędu Miasta. Tam można pobrać odpowiedni formularz meldunkowy. Dodatkowo musimy przedstawić w urzędzie następujące dokumenty:
dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość)
do wglądu dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu oraz zgodę właściciela na nasz meldunek (tytułem prawnym może być akt notarialny, orzeczenie sądu, umowa ze spółdzielnią mieszkaniową w formie aktu notarialnego, wypis z księgi wieczystej)
przy zameldowaniu na pobyt stały musimy przedstawić potwierdzenie wymeldowania z poprzedniego pobytu stałego.

Co do kwestii własności lokalu, problemu nie ma, gdy lokal jest naszą własnością. Jednakże w ustawie potwierdzenia naszego pobytu w danym lokalu ma być „dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu” (2). Gminy mogą interpretować to bardzo różnie, dlatego lepiej przed pójściem do urzędu warto zadzwonić i zapytać, czy właściciel musi przyjść razem z nami, aby potwierdzić nasz pobyt i wyrazić zgodę. Inną praktyką jest podpisanie formularza wniosku przez właściciela lokalu przed jego złożeniem do urzędu. Taki podpis traktowany jest jako zgoda na nasz meldunek oraz potwierdzenie naszego pobytu w tym lokalu.

Prace nad nowelizacją ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych trwają już kilka lat. Dotychczasowe anachroniczne przepisy nie odzwierciedlają nowej sytuacji prawnej. Ponadto zniesienie kar za brak zameldowania (kary będą obowiązywać tylko cudzoziemców spoza Unii Europejskiej) i wprowadzenie możliwości elektronicznej rejestracji na przyspieszyć całą procedurę i szybciej uaktualniać dane adresowe. Ponadto musimy dopasować nasze uregulowania do prawa Unii Europejskiej, gdzie podstawowym kryterium jest nie miejsce zamieszkania (zameldowania) ale faktyczne miejsce naszego stałego pobytu. Zameldować w lokalu będzie nas mógł pełnomocnik, a wymeldowania można będzie dokonać internetowo. Ustawa ma wejść w życie w sierpniu 2011 roku, po ostatnich poprawkach.

Źródła:
1) Art. 10 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych
2) Art. 9 ust. 2a

Jak oceniacie procedury dotyczące tej kwestii? Są jasne czy też powinny zostać uproszczone?

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Mozaika podłogowa – aranżacja wnętrz

Mozaika podłogowa znowu staje się modna. Najczęściej pod tym określeniem kryje się łatwa w montażu i trwała klepka podłogowa lub – jak kto woli – parkiet przemysłowy. Kiedyś stosowany był w fabrykach, halach przemysłowych, później w domach prywatnych, obecnie stosuje się go również we wnętrzach budynków użyteczności publicznej – szkołach, biurach, restauracjach, sklepach.

Jak powiedzieć mężowi o ciąży?

Wreszcie oczekiwane dwie kreski na teście ciążowym. Jak powiedzieć o tym ojcu dziecka? Jeśli czekaliście na to oboje, nie ma powodu aby się bać. Jeśli nie wiesz natomiast jaki jest jego pogląd na dziecko w waszym domu może pojawić się lęk. W jednym i w drugim przypadku należy pomyśleć jak oznajmić to kochanej osobie. Oczywiście zdarzają się kobiety „w gorącej wodzie kąpane”, które wybiegają z testem w ręce, rzucają się na szyję i krzyczą - mamy dziecko!

Zobacz też

Jak leczyć choroby kwiatów domowych?

Wspaniałą dekorację naszych mieszkań stanowią rośliny doniczkowe. Ich piękno potęgują odpowiednio dobrane donice i kosze. To bardzo istotny element, ponieważ nawet najsprawniej wypielęgnowany kwiat, nie odda w pełni swojego uroku, jeżeli będzie rósł w starej i zaniedbanej donicy. Jednak, żeby roślina mogła cieszyć nasze oko musi być również w pełni zdrowa, a jak wiadomo, kwiaty domowe również chorują. Jeżeli w okresie wiosenno- letnim, zauważamy zahamowanie wzrostu (lub ogólnego rozwoju) wówczas należy zastosować odpowiedni nawóz. Ponadto kwiaty należy obserwować, ponieważ mogą pojawić się na nich liczne choroby. Tak jak w przypadku ludzi, wcześnie wykryte i leczone w odpowiedni sposób stają się niegroźne.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: