Prawo Jak uzyskać zwolnienie z abonamentu RTV?

Jak uzyskać zwolnienie z abonamentu RTV?

-

Niezależnie od tego, czy korzystamy w domu z dekoderów telewizji cyfrowej, czy nawet nie oglądamy TV (wykorzystując go częściej jako monitor komputerowy) – abonament musimy zapłacić.

Istnieje możliwość zwolnienia się od tych opłat, jeżeli należymy do osób uprawnionych do skorzystania z tego zwolnienia. Formalności, jakie należy w związku z tym załatwić, są bardzo proste do spełnienia i można je wypełnić w najbliższym urzędzie pocztowym, okazując odpowiedni dokument oraz wypełniając wniosek:

1. na poczcie otrzymamy do wypełnienia formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych. Należy poprosić o taki formularz pracownika poczty,
2. oprócz tego – należy okazać dokument, który potwierdza, że możemy skorzystać ze zwolnienia, gdyż należymy do grupy osób uprzywilejowanych w tym zakresie.,
3. ponadto należy jeszcze w urzędzie pocztowym przedstawić nasz dowód osobisty oraz złożyć oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia. Złożenie oświadczenia zawsze jest obarczone odpowiedzialnością za poświadczenie nieprawdy i może skutkować odpowiedzialnością karną.

Wzory oświadczeń i formularzy można pobrać także ze strony internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dokumentem, który potwierdza przyznanie nam zwolnienia z opłat abonamentowych, jest oryginał formularza zwolnienia z opłat – potwierdzony datownikiem pocztowym. Wszelkie zmiany, decydujące o tym, że straciliśmy w myśl ustawy prawo do korzystania ze zwolnienia, należy zgłosić w urzędzie pocztowym w terminie 14 dni od zaistnienia takiej sytuacji.

Osoby, którą są uprawnione do zwolnień z opłat abonamentowych określa Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85, poz. 728, z późn. zm.), ustawa ta wskazuje również, jaki dokument uprawnia do zwolnienia i który trzeba następnie okazać w urzędzie pocztowym. Do takich osób zalicza się:

1. osoby w stosunku do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub orzeczono o całkowitej niezdolności do pracy lub znacznym stopniu niepełnosprawności – orzeczenie sądu lub właściwego organu jest dokumentem upoważniającym do skorzystania ze zwolnienia,
2. osoby, które ukończyły 75 lat – zwalnia się od opłat na podstawie dowodu osobistego,
3. osoby, które otrzymują świadczenia pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS – na podstawie decyzji właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych lub decyzja wydana przez ZUS,
4. osoby niesłyszące, które mają potwierdzone obustronne upośledzenie słuchu lub całkowitą głuchotę – decyzja właściwego organu orzekającego w tym zakresie lub zaświadczenie z zakładu opieki zdrowotnej,
5. osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15% – najczęściej dokumentem uprawniającym do skorzystania ze zwolnienia jest legitymacja Polskiego Związku Niewidomych lub orzeczenia właściwych organów stwierdzające uszkodzenie wzroku,
6. osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, lecz wysokość emerytury nie przekracza miesięcznie 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym – muszą przedstawić dowód osobisty oraz decyzję ZUS o wysokości emerytury.

Zwolnienia przysługują także w niektórych przypadkach osobom bezrobotnym korzystającym ze świadczeń rodzinnych (czyli korzystającym z pomocy socjalnej ze względu na niskie dochody), inwalidom wojennym i kombatantom. W każdym przypadku należy potwierdzić prawo do zwolnienia właściwymi dokumentami.

Czy regularnie płacicie abonament RTV? A może uważacie, że abonament powinno się zlikwidować? Dajcie znać w komentarzu.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dekoracja ścian sypialni

Sypialnia jest miejscem, w którym przebywać lubi chyba każdy. Gdy jesteśmy zmęczeni, marzymy tylko o tym, by zatopić się w sypialnianym łóżku i po prostu zasnąć, kiedy zaś mamy ochotę się wyciszyć, spędzamy tu czas czytając książki czy oddając się słodkiemu lenistwu. Aby pomieszczenie było jeszcze bardziej przyjemne, niż wynika to już z jego funkcji, warto zadbać o odpowiednią aranżację ścian. Sypialnia jest chyba jedynym w całym domu czy mieszkaniu miejscem, gdzie praktyczność może bez obaw ustąpić naszym gustom i estetyce.

Przysłona w aparacie – do czego służy?

Przysłona reguluje ilość światła, która dociera do sensorów matrycy w aparacie cyfrowym lub błony światłoczułej w aparacie analogowym. Im mniej światła w miejscu, w którym chcemy robić zdjęcia, tym szerzej trzeba otworzyć przysłonę i odwrotnie, im więcej światła, tym przysłonę można mocniej przymknąć. Działanie przysłony podobne jest do działania ludzkiego oka. W ciemnościach nasze źrenice się powiększają, przy mocnym słońcu z kolei są małe.

Zobacz też

Jak grzecznie przerwać rozmowę?

Przerywanie wypowiedzi uchodzi za wyjątkowo niegrzeczne, gdyż dobre wychowanie nakazuje cierpliwość i wysłuchanie zdania do końca. W niektórych sytuacjach jednak przerwanie jest konieczne i nie uważa się go za niegrzeczne zachowanie.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: