Prawo Jak uzyskać zwolnienie z abonamentu RTV?

Jak uzyskać zwolnienie z abonamentu RTV?

-

Niezależnie od tego, czy korzystamy w domu z dekoderów telewizji cyfrowej, czy nawet nie oglądamy TV (wykorzystując go częściej jako monitor komputerowy) – abonament musimy zapłacić.

Istnieje możliwość zwolnienia się od tych opłat, jeżeli należymy do osób uprawnionych do skorzystania z tego zwolnienia. Formalności, jakie należy w związku z tym załatwić, są bardzo proste do spełnienia i można je wypełnić w najbliższym urzędzie pocztowym, okazując odpowiedni dokument oraz wypełniając wniosek:

1. na poczcie otrzymamy do wypełnienia formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych. Należy poprosić o taki formularz pracownika poczty,
2. oprócz tego – należy okazać dokument, który potwierdza, że możemy skorzystać ze zwolnienia, gdyż należymy do grupy osób uprzywilejowanych w tym zakresie.,
3. ponadto należy jeszcze w urzędzie pocztowym przedstawić nasz dowód osobisty oraz złożyć oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia. Złożenie oświadczenia zawsze jest obarczone odpowiedzialnością za poświadczenie nieprawdy i może skutkować odpowiedzialnością karną.

Wzory oświadczeń i formularzy można pobrać także ze strony internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dokumentem, który potwierdza przyznanie nam zwolnienia z opłat abonamentowych, jest oryginał formularza zwolnienia z opłat – potwierdzony datownikiem pocztowym. Wszelkie zmiany, decydujące o tym, że straciliśmy w myśl ustawy prawo do korzystania ze zwolnienia, należy zgłosić w urzędzie pocztowym w terminie 14 dni od zaistnienia takiej sytuacji.

Osoby, którą są uprawnione do zwolnień z opłat abonamentowych określa Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85, poz. 728, z późn. zm.), ustawa ta wskazuje również, jaki dokument uprawnia do zwolnienia i który trzeba następnie okazać w urzędzie pocztowym. Do takich osób zalicza się:

1. osoby w stosunku do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub orzeczono o całkowitej niezdolności do pracy lub znacznym stopniu niepełnosprawności – orzeczenie sądu lub właściwego organu jest dokumentem upoważniającym do skorzystania ze zwolnienia,
2. osoby, które ukończyły 75 lat – zwalnia się od opłat na podstawie dowodu osobistego,
3. osoby, które otrzymują świadczenia pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS – na podstawie decyzji właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych lub decyzja wydana przez ZUS,
4. osoby niesłyszące, które mają potwierdzone obustronne upośledzenie słuchu lub całkowitą głuchotę – decyzja właściwego organu orzekającego w tym zakresie lub zaświadczenie z zakładu opieki zdrowotnej,
5. osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15% – najczęściej dokumentem uprawniającym do skorzystania ze zwolnienia jest legitymacja Polskiego Związku Niewidomych lub orzeczenia właściwych organów stwierdzające uszkodzenie wzroku,
6. osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, lecz wysokość emerytury nie przekracza miesięcznie 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym – muszą przedstawić dowód osobisty oraz decyzję ZUS o wysokości emerytury.

Zwolnienia przysługują także w niektórych przypadkach osobom bezrobotnym korzystającym ze świadczeń rodzinnych (czyli korzystającym z pomocy socjalnej ze względu na niskie dochody), inwalidom wojennym i kombatantom. W każdym przypadku należy potwierdzić prawo do zwolnienia właściwymi dokumentami.

Czy regularnie płacicie abonament RTV? A może uważacie, że abonament powinno się zlikwidować? Dajcie znać w komentarzu.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dekoracja ścian – szablony

Jeśli mamy dość jednolitych ścian, możemy pomyśleć o jakimś urozmaiceniu. Mamy spory wachlarz możliwości w tym temacie – możemy np. wykonać tynk strukturalny – nadać fakturę ścianie, możemy pomyśleć o pasach pionowych, poziomych wykonanych w różnych kolorach, możemy również pomyśleć o grafice, tapecie lub fototapecie. Ostatnio na fali są również wszelkiego rodzaju naklejki, które są dostępne w różnych kolorach, wzorach i rozmiarach.

Jak czyścić nagrobek granitowy?

Niebawem Wszystkich Świętych oraz Zaduszki, są to dni kiedy szczególnie czcimy pamięć zmarłych. Musimy również odpowiednio zadbać o groby naszych bliskich. Jednym z surowców najczęściej wykorzystywanych do produkcji pomników jest granit. To najsilniejszy na świecie kamień, który najdłużej zachowuje swój wygląd. Jednakże bardzo łatwo ulega poplamieniu. Należy więc zastosować odpowiednią pielęgnację, tak aby granit na długo zachował swój świeży i piękny wygląd.

Zobacz też

Jak się malować akwarelami?

Malarstwo akwarelowe jest jedną z popularniejszych technik malarskich. W malarstwie tym wykorzystywane są farby akwarelowe, rozcieńczane wodą. Głównym podobraziem jest papier, chociaż w dawnych czasach wykorzystywany był również pergamin. Dzięki wykorzystaniu farb akwarelowych możemy uzyskać efekt świetlistości, delikatności i rozmycia konturów.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: