Prawo Jak zapisać dziecko do szkoły?

Jak zapisać dziecko do szkoły?

-

Zgodnie z najnowszymi przepisami dotyczącymi obowiązków edukacyjnych dzieci, od roku 2011/2012 wszystkie pięciolatki będą realizować obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, a od roku 2012/2013 sześciolatki – obowiązek szkolny.

Zapisanie dziecka do szkoły podstawowej (publicznej) nie wiąże się z dużą ilością formalności. Zawsze jednak należy zapytać o terminy zapisów w szkole, do jakiej chcemy posłać nasze dziecko. Często zapisy do szkoły (zwłaszcza w miastach) są prowadzone z wykorzystaniem elektronicznego systemu wspomagania rekrutacji, dlatego warto sprawdzać na stronie internetowej wybranej szkoły zasady zapisów oraz ich formę.

Niekiedy zamiast zapisów wystarczy potwierdzenie chęci kontynuowania nauki przez rodziców dziecka w określonej placówce, zwłaszcza gdy dziecko uczestniczyło już w zajęciach przedszkolnych w tej szkole. Zapisy dzieci do szkół podstawowych (i gimnazjalnych) reguluje rozporządzenie MEN. Zgodnie z rozporządzeniem, to dyrektor szkoły decyduje o przyjęciu uczniów do wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum oraz do klas programowo wyższych (na semestry programowo wyższe) szkoły ponadgimnazjalnej oraz dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej.1

Jeżeli o zapisaniu się do szkoły powinny decydować dodatkowe kryteria (wyniki egzaminów), wówczas dyrektor szkoły przyjmuje uczniów na podstawie ustaleń szkolnej komisji rekrutacyjno-kwalifikacyjnej, którą powołuje się w celu przeprowadzenia rekrutacji do klas pierwszych (na semestr pierwszy). Jednakże można zapisać dziecko do innej szkoły podstawowej – wówczas należy złożyć wniosek w sekretariacie wybranej szkoły.

W przypadku szkoły podstawowej zapisy do szkoły są uzależnione w głównej mierze od miejsca zamieszkania dziecka, gdyż zgodnie z zasadą rejonizacji do klasy pierwszej szkoły podstawowej ogólnodostępnej (prowadzonej przez gminę lub innej należącej do sieci szkół podstawowych ustalanej przez gminę) przyjmuje się bez wyjątku z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej.2 Można również zapisać dziecko do innej szkoły podstawowej. Wówczas w sekretariacie wybranej szkoły należy złożyć wniosek podpisany przez rodziców (prawnych opiekunów), gdyż dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły podstawowej są do niej przyjmowane tylko w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

Niektóre szkoły (zwłaszcza profilowane lub ze specjalnymi rodzajami zajęć) organizują postępowania rekrutacyjne. Informacje na temat zasad rekrutacji można zawsze uzyskać w placówce danej szkoły oraz na stronie internetowej. Dodatkowe kryteria przyjęć pozwalają na stworzenie list rankingowych na podstawie których dzieci są do szkoły przyjmowane. Zależy to oczywiście od typu szkoły i jej specyfiki – gdy chcemy zapisać dziecko do innej szkoły niż wynika to z miejsca zamieszkania, musimy wcześniej dowiedzieć się, co jest brane pod uwagę oraz jakie są terminy zapisów/rekrutacji.

Niejednokrotnie dodatkowymi punktowanymi kryteriami są okoliczności dotyczące nie samego dziecka i jego zdolności, lecz rodziców i ich sytuacji życiowej – przykładowo samotne wychowywanie dziecka, miejsce pracy rodzica/opiekuna prawnego zlokalizowane w obwodzie danej szkoły, uczęszczanie rodzeństwa dziecka do tej samej szkoły.

Jeżeli dziecko z jakichś przyczyn nie zostało zakwalifikowane w poczet uczniów danej szkoły, mimo złożonego przez nas oświadczenia, można od decyzji się odwołać. Odwołanie rodzica lub opiekuna prawnego w sprawie nieprzyjęcia dziecka należy składać do dyrektora szkoły. Decyzja dyrektora szkoły jest jednak decyzją ostateczną – co oznacza, że jeżeli jest odmowna, musimy starać się o przyjęcie dziecka do innej szkoły.

1 § 22 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych. (Dz.U. z 2004r. Nr 26, poz. 232)
2 § 4 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych

Czy uważacie, że zapisywanie dzieci do szkół w Polsce jest łatwe? A może ta procedura jest zbyt skomplikowana? Dajcie znać w komentarzu.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czym karmić węża? Żywy, martwy pokarm

Rodzaj pokarmu dla węża zależy od konkretnego gatunku. Większość węży trzymanych w terrariach żywi się drobnymi gryzoniami, ptakami (pisklęta kurcząt), płazami, innymi gadami, jajami. Niektóre z węży mają bardziej wymagające potrzeby żywieniowe, ich dieta opiera się na ślimakach, owadach, ikrze ryb lub skrzeku żab, są to jednak gatunki polecane bardziej zaawansowanym hodowcom.

Zatrucie czadem – objawy

Rozważając problem zatrucia się czadem, warto na wstępie powiedzieć kilka słów, które opiszą najważniejsze cechy czadu. W języku potocznym dosyć często używa się słowa czad, podczas gdy lepiej byłoby stosować nazwę chemiczną tego związku – tlenek węgla.

Zobacz też

Jak zrobić czerwone kolczyki z koralików?

Jeśli tylko ktoś lubi biżuterię w kolorze czerwonym, to te kolczyki są dla niego. Są zrobione z kamienia półszlachetnego, są skromne, nierzucające się zbytnio w oczy, a przy tym banalne w konstrukcji, więc na pewno pozyskają sobie mnóstwo zwolenniczek chętnych własnoręcznego wykonania takiej biżuterii. Nie potrzebne są do tego ani skomplikowane akcesoria ani duże umiejętności. Każda z nas może stać się ich właścicielką poświęcając na to nie cały kwadrans.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: