Prawo Jak złożyć skargę do Rzecznika Praw Dziecka?

Jak złożyć skargę do Rzecznika Praw Dziecka?

-

Rzecznik Praw Dziecka podejmując jakiekolwiek działania prawne, zmierzające do ochrony praw dzieci, kieruje się wyłącznie dobrem dziecka oraz uwzględnia, że naturalnym środowiskiem rozwoju dziecka jest rodzina. Działania podejmowane są przez Rzecznika na skutek powiadomienia go przez obywateli lub ich organizację, wskazujące na naruszanie praw lub dobra dziecka.1 Takie skargi może do Rzecznika złożyć każda osoba, która jest świadkiem łamania praw dziecka. Najczęściej do Rzecznika Praw Dziecka kierowane są sprawy dotyczące:

– pomocy finansowej (zazwyczaj chodzi o trudności w uzyskaniu świadczeń z zakresu pomocy społecznej lub ubezpieczeń społecznych na rzecz dziecka (renta, alimenty), pomocy w uzyskaniu mieszkania bądź lokalu socjalnego,
indywidualne skargi na niewłaściwe traktowanie uczniów przez nauczycieli, dotyczące wypadków na terenie szkoły i problemów z przemocą w szkole,
skargi na lekceważenie prawa do darmowego pobytu w szpitalu przy chorym dziecku. W przypadku dzieci niepełnosprawnych sygnalizowane są problemy kosztów rehabilitacji, bezpłatnego transportu, zakupu specjalistycznego sprzętu,
– skargi na utrudnianie przez drugiego z rodziców wykonywania orzeczeń sądowych, celowe utrudnienia kontaktów z dzieckiem, uprowadzenie dziecka za granicę, zawiadomienie o przemocy w rodzinie.

Nie istnieje żaden oficjalny wzór skargi do Rzecznika Praw Dziecka, zwłaszcza że można kontaktować się z biurem Rzecznika telefonicznie lub wysyłając wiadomości pocztą elektroniczną. Poniżej zamieszczam przykładowy wzór, według którego można samodzielnie wnieść skargę do Rzecznika Praw Dziecka.

Wnosząc taką skargę należy dokładnie opisać wszelkie okoliczności, które uznajemy za łamanie praw dziecka, podać wszelkie istotne dane osobowe samego dziecka jak i jego rodziców, wskazać na naruszenie praw dziecka posługując się opisem sytuacji, jakich byliśmy świadkami – im dokładniej opiszemy okoliczności sprawy, tym lepiej Rzecznik będzie wiedział, jakiej porady udzielić czy jakie podjąć kroki, np. przez kontakt z właściwymi instytucjami z miejsca zamieszkania dziecka.

Ponadto należy wskazać, w jaki sposób dobro dziecka jest zagrożone lub jakie prawa dziecka są łamane – nie jest przy tym wymagane podawanie kwalifikacji prawnej naruszeń i z jakich przepisów one dokładnie wynikają. W zakończeniu skargi można podać, czego oczekujemy od Rzecznika Praw Dziecka – czy odpowiedzi, porady prawnej czy też interwencji w danej sprawie. Należy zatem pamiętać, że Rzecznik Praw Dziecka może m.in.:

1. badać każdą zgłoszoną sprawę na miejscu,
2. domagać się od organów władzy publicznej, organizacji lub instytucji udostępnienia wszelkich potrzebnych akt i dokumentów,
3. zgłosić do sądu wniosek o wszczęcie postępowania w sprawach cywilnych oraz wziąć udział w toczącym się już postępowaniu (na takich samych zasadach jak prokurator),
4. żądać od prokuratora wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa, np.: z użyciem przemocy w rodzinie, znęcania się, molestowania seksualnego itp. Może także złożyć wniosek o ukaranie w postępowaniu w sprawach o wykroczenia

Do pisma (skargi) można dołączyć niezbędne dokumenty (ich kserokopie) – w zależności od tego, czego dana sprawa dotyczy. Można dołączyć fotografie lub nagrania związane z zaobserwowaną przemocą w rodzinie, aczkolwiek dysponując takim materiałem zasadne byłoby najpierw udanie się na policję i zaalarmowanie jej, że dochodzi do popełnienia przestępstwa.

Pismo wysyłamy pocztą lub elektronicznie. Nie ma oficjalnej formy dotyczącej składania skarg czy informowania Rzecznika o łamaniu praw dziecka. Skargi należy kierować na adres:

Rzecznik Praw Dziecka
ul. Przemysłowa 30/32
00-450 Warszawa
telefon: (22) 583 66 00
fax: (22) 583 66 96

Czy uważacie, że prawa dziecka są w Polsce dobrze chronione i przestrzegane? Dajcie znać w komentarzu.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

4 KOMENTARZE

 1. Dzien dobry,

  Jak pod katem prawnym wygladaloby wywieszenie ogromnego baneru przedstawiajacego

  abortowane dziecko na jednym z glownych rond w Poznaniu? Mowa o rondzie Srodka.

  Baner wielkosci calej sciany kamienicy, obraz bardzo drastyczny, zapadajacy w pamiec

  przechodzacych lub przejezdzajacych w samochodach dzieci. Niestety na pewno wiele dzieci juz to widzialo i wiele jeszcze zobaczy. Jestem przeciwniczka aborcji,

  ale mysle, ze nie pomyslano o starszych dzieciach. Rozwazam podanie sprawy do prokuratury. Jak to wyglada pod katem prawnym? Bede wdzieczna za odpowiedz.

  Pozdrowienia,

  Mama trojki dzieci z Poznania

 2. MEN wprowadziło przepisy na podstawie których m.in. uczniom obecnych klas IV przysługują tzw. darmowe podręczniki używane przez poprzedni rocznik czwartoklasistów. Moja córka otrzymała w szkole zestaw zniszczonych podręczników /za wyjątkiem nowej książki do angielskiego/, którego stan wręcz uwłacza godności człowieka i uniemożliwia normalne korzystanie z podręczników, a tym samym utrudnia naukę. Oczywiście interweniowaliśmy z mężem w tej sprawie u dyrekcji szkoły, która nie powinna przyjąć książek obklejonych brudem i jedzeniem, z okładkami połamanymi i z kartkami zawiniętymi w narożnikach do granic możliwości – aż rozwarstwionymi, uniemożliwiającymi szybkie odnalezienie wybranego numeru strony, ale póki co nie wiemy nic. Pan Dyrektor oświadczył, że nie ma na to żadnego wpływu i że inne podręczniki są jeszcze gorsze. Chcemy kupić córce nowe podręczniki, ale regulacje prawne które wprowadziło MEN nie dają możliwości zakupu nowego podręcznika rodzicom dziecka. Dlaczego MEN pozbawiło dzieci urodzone w 2006 prawa do korzystania z nowych podręczników zakupionych na koszt rodziców? Czy MEN swoimi regulacjami dotyczącymi darmowych podręczników nie łamie praw dziecka, czy nie narusza jego godności?

 3. Jestem mamq . ma troje dzieci ale opieka spoleczna mi odebrala te dzieci I zrobila zemie nie wydolnqm ale ja taka nie jestem . wychowalam dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?

Wyjeżdżając z dzieckiem za granicę na urlop, rodzice starają się wyrobić dla dziecka dokument potwierdzający jego tożsamość. W krajach Unii Europejskiej takim dokumentem jest dowód osobisty wydawany przez każde z Państw Członkowskich. Nie ma większych problemów z wyrobieniem dla dziecka w każdym wieku dowodu osobistego we właściwym Urzędzie Gminy.

Syndrom grupowego myślenia – definicja, charakterystyka, objawy

Syndrom grupowego myślenia (ang.: groupthink) bywa również nazywany „gromadomyśleniem”. Termin ten określa zachowania, gdzie nacisk ze strony grupy powoduje uleganie jednostki ograniczającej sugestii. W efekcie tego podejmuje ona decyzję taką samą jak reszta grupy, do której należy.

Zobacz też

Co warto zobaczyć w Egipcie?

Fascynujące zabytki, doskonały klimat, luksusowe kurorty i niezwykłe możliwości aktywnego spędzania czasu – to wszystko turystom oferuje Egipt. Dowiedz się, jak najlepiej wykorzystać podróż do kraju nad Nilem!

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: