Jaka kara grozi za przywłaszczenie mienia?

Prawo    
ocena

Przywłaszczenie cudzego mienia, uzyskanego w dowolny sposób (nawet przez znalezienie) jest przestępstwem w rozumieniu przepisów kodeksu karnego. Wielkość kary zależy od tego, jaka jest wartość przywłaszczonego mienia. Na czym polega przywłaszczenie i jaką karę może orzec sąd za poszczególne przypadki przywłaszczenia cudzego mienia?

Jaka kara grozi za przywłaszczenie mienia?

photoxpress.com

Przywłaszczenie mienia nie jest tożsame z kradzieżą, gdyż przywłaszczenie nie polega na zabraniu cudzego mienia. Aby dokonać przywłaszczenia niejednokrotnie nie trzeba wykonywać żadnych działań o charakterze przestępczym. Można przywłaszczyć sobie rzecz znalezioną, wypożyczoną w bibliotece książkę czy wypożyczony sprzęt narciarski, nawet omyłkowo doręczonej przesyłki. O przywłaszczeniu może być mowa także wtedy, gdy rzecz została nam oddana do naprawy i nie przez nas zwrócona właścicielowi. Dla przestępstwa przywłaszczenia nie jest ważne, w jaki sposób weszliśmy w posiadanie rzeczy.

Ponadto przywłaszczenie dotyczy głównie rzeczy ruchomej, także dokumentów - np. testament osoby bliskiej, umowa sprzedaży, akt darowizny może zostać przywłaszczony, można to odbierać niejednokrotnie jako przywłaszczenie prawa, które jest również karalne.

Przywłaszczenie mienia jest wykroczeniem, jeżeli wartość tego mienia nie przekracza równowartości 250 zł. W przypadku wykroczenia sąd może orzec karę:
- aresztu (w wymiarze od 5 do 30 dni, wymierzana w dniach)
- grzywny (w wysokości do 5.000 zł)
- kary ograniczenia wolności (w wymiarze 1 miesiąca)
- oprócz tego, jeżeli nie można naprawić szkody (zwrócić przywłaszczonego mienia) sąd może orzec obowiązek zapłacenia równowartości przywłaszczonej rzeczy (1)

W przypadku przywłaszczenia mienia o wartości przekraczającej kwotę 250 zł kary są znacznie surowsze, gdyż wyznaczają je przepisy kodeksu karnego. Za przywłaszczenie mienia grożą nam następujące kary:
- kara pozbawiania wolności na okres do 3 lat - za przywłaszczenie rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego o wartości większej niż 250 zł (2)
- kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat - grozi za przywłaszczenie rzeczy ruchomej, która została sprawcy powierzona (3). Przepis ten można potraktować jako sprzeniewierzenie i nadużycie zaufania przez sprawcę przestępstwa. Jeżeli ktoś powierza nam np. na przechowanie na czas wyjazdu swoją rzecz i po powrocie nie może jej odzyskać od osoby, której zaufał - zasługuje to na większe społeczne potępienie i wyższą karę.
- kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku - grozi sprawcy przywłaszczenia w tzw. „wypadkach mniejszej wagi” lub w przypadku przywłaszczenia sobie rzeczy znalezionej. Dużą rolę w ocenie zachowania sprawcy odgrywa intencja i świadomość, że mienie należy do kogoś innego, kto np. nie zgłosił się po znalezioną rzecz w określonym terminie pomimo otrzymania informacji, a potem zgłosił popełnienie przestępstwa policji.


przywłaszczenie kara sądowaphotoxpress.com

Jeżeli przywłaszczona rzecz należała do osoby najbliższej (kogoś z rodziny) ściganie sprawcy tego przywłaszczenie następuje wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego. Przywłaszczenie mienia nawet o wartości 1.000 zł jest niczym w porównaniu z przestępstwami polegającymi na przejmowaniu rzeczy o wartości milionów złotych: dzieł sztuki, luksusowych samochodów, kosztownej biżuterii i innych ekskluzywnych przedmiotów.

Przywłaszczenie rzeczy o tak znacznej wartości jest tzw. typem kwalifikowanym, za który ustawa przewiduje jeszcze surowsze kary:
- pozbawienie wolności na czas od roku do 10 lat - grozi za przywłaszczenie mienia o znacznej wartości lub przedmiotu (dobra) o szczególnym znaczeniu dla kultury: dzieł sztuki, cennych litografii czy rękopisów (4).

Źródła:
1) Art. 119 § 1 i § 4 kodeksu wykroczeń
2) Art. 284 § 1 k.k.
3) Art. 284 § 2 k.k.
4) Art. 294 § 1 i § 2 k.k.

Czy uważacie, że kara za to przewinienie jest adekwatna do czynu? Czekamy na Wasze opinie.

OCENA
4.27
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

potrzebuję pomocy w sprawie przywłaszczenia samochodu

~ / 2012-12-28 20:48:03
oceń komentarz: (0) (0)

Jak ktos mi pozyczył jakąs rzecz to tez jest przywłaszczenie mienia??

~ / 2013-02-20 16:29:41
oceń komentarz: (0) (0)

komorowski powinien odpowiadac przed sadem jak kazdy obywatel ktory co ukradnie swietych krow juz nie ma takich cwaniakow trzeba uteperowac i pokazac gdzie jest jego miejsce to kandal aby taki typ okradal mienie panstwowe to niebywale to wstyd ze taki czlowiek mogl byc prezydentem

~ iwona / 2015-11-17 10:50:43
oceń komentarz: (4) (2)

Byłem z nażyczoną i się rozeszlisimy i nie chce odaci wartościowych papierów i wierzy i roweru i inych żeczy gdzie szukaci pomocy albo co zrobic żeby odała proszę o pomoc

~ Damian / 2016-01-03 20:17:08
oceń komentarz: (18) (6)

pomocy zostałem oszukany na 2000tys zł sprzedałem czesci elektroniczne spisałem z facetem umowe *2 dla mnie jedna i dla goscia od roku czasu go atakuje o zapłate totalnie olewa sprawe mam jego dane adresowe pesel no i umowa z jego podpisem facet ma firme i zajmuje sie własnie sprzetem elektronicznym i czesciami powiec jak tą sprawe załatwic urzadzenia które przywłaszczył sprzedaje na portalu olx dzis olx zablokowało jego konto i kazali zgłoscic na policje czy cos zdziałam pozdrawiam adam

~ adam / 2017-03-23 00:56:46
oceń komentarz: (2) (0)

Mąż znalazł telefon na parkingu jadąc do domu z Warszawy na południe uchwycil go monitoring a teraz ma sprawę w prokuraturze mimo ze telefon został oddany.Polskie prawo zniszczyć rodzinę...

~ Agatta / 2017-06-05 13:54:55
oceń komentarz: (0) (0)