Popularne wyłudzenie to przestępstwo z art. 286. kodeksu karnego:

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Artykuł ten normuje przestępstwo oszustwa, a jego podstawowym znamieniem jest doprowadzenie osoby lub grupy osób do takiego rozporządzenia własnym majątkiem, aby było to z korzyścią dla sprawcy. Sposobami dojścia do wypełnienia czynu jest wprowadzenie kogoś w błąd, np. poprzez podanie się za czyjegoś wnuka i uzyskanie jakiejś sumy pieniędzy lub wykorzystanie błędu – sprzedaż wyrobów z tombaku jako pełnowartościowego towaru. Przestępstwo może polegać także na wykorzystaniu czyjegoś podeszłego wieku, niedołęstwa, choroby psychicznej, a nawet stanu odurzenia narkotykami czy alkoholem. Nawet, gdy poszkodowanym jest osoba młoda, zdrowa i w pełni władz umysłowych, może ona paść ofiarą oszustów (np. gdy firma wymienia okna na całym osiedlu, zbiera zaliczki i znika z pieniędzmi).

Szczególnym typem przestępstwa z art. 286. są czyny nazwane przestępstwami kapitałowymi, czyli wyłudzenie pożyczki, kredytu art. 297.

§ 1. Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, elektronicznego instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Pożyczkodawca często wykorzystuje ten artykuł do ścigania zwykłego dłużnika. Jest to nadużycie prawa ze względu na to, ze w każdym przestępstwie musi istnieć jego znamię, jakim jest od początku zamiar popełnienia. Ktoś musi chcieć i dążyć do realizacji z wiedzą, że nie zwróci pieniędzy. U zwykłego człowieka taka chęć nie występuje, a zatem nie ma przesłanki. Poza tym sprawca musi pozostać wzbogacony.

Jak oceniacie przepisy dotyczące tej kwestii? Czy takie prawo jest sprawiedliwe?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak napisać skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich?
Następny artykułJak napisać skargę do Trybunału w Strasburgu?

Joanna Kurylonek - ukończyła studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w prawie cywilnym (w tym kodeks rodzinny i opiekuńczy z najnowszymi jego zmianami), prawie administracyjnym i prawie pracy. Uczestniczyła w tworzeniu umów dla PKN Orlen, firmy Zielona Budka i Kompanii Piwowarskiej S.A. Podpisywała umowy z kontrahentami z Emiratów Arabskich i Australii. Wygrywała sprawy prowadzone przeciwko ZUS-owi oraz ENION S. A. Jest również informatykiem programistą.

Nasz specjalista o sobie:

Jako prawnik przyzwyczajony do ciągłej walki, jestem osobą wytrwałą i cierpliwą. Na szczęście pozostałam pogodnym człowiekiem. Poza salą sądową, czas spędzam czytając książki, najczęściej literaturę fantasy. Interesuję się psychologią i piszę wiersze, co pozwala mi się wyciszyć i oderwać od rzeczywistości. Kocham podróżować omijając turystyczne szlaki. Trafiam na ciekawych i życzliwych mi ludzi, z którymi kontakt bardzo sobie cenię.

2 KOMENTARZE

  1. Moj Chlopak dostal wezwanie do sadu w sprawie wyludzenia pieniedzy. Chodzi o to ze znalazl ogloszenie w internecie o skradzionej rzeczy byla za ta rzecz nagroda a wiedzial gdzie ta rzecz sie znajduje wiec zadzwonil tam i zapytal jaka jest ta nagroda i wskaze gdzie ta rzecz jest. Wskazal i za to teraz ma problemy dodam ze pieniedzy niezabral. Jaka kara za to grozi?

  2. Kupiłem 2 opony z olx – opisane były jak nowe…’jeszcze długo posłuża” itd..w domu okazało sie, ze jedna jest łatana, – ale dziura w niej jest nadal..z „zewnatrz”.. – 5 mm..Zadzwoniłem do sprzedajacego i zarzadałem zwrotu pieniedzy..Wysmiał mnie, mówił ,ze „nic nie wiedział”.. Po kłótni – zgodził sie na wymiane za inna opone (na co nie chciałem przystać – miała dużo mniej bieżnika..- zreszta ja nie chciałem juz nic od niego – tylko pieniadze.. Po przyjedzie do domu za kilka dni, gdy chciałem załozyc te opony na felgi ..okazało sie, że ta druga!! wymieniona opona tez jest łatana!! i to na boku…niezdatna do jazdy!!…Jade na policje – czy mam szanse na sprawe cywilna przeciwko sprzedajacemu o oszustwo?? – kwota zakupionych opon to tylko 240 zł……….Ale nigdy bym ich nie kupił gdyby nie zapewnienia sprzedajacego, ze sa OK.. (uwierzyłem mu – opon miał 4..nie zauważyłem, ze łatane itd…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here