Jaka kara za bigamię?

Prawo    
ocena
Bigamia w Polsce jest czynem karanym, który oprócz unieważnieniem małżeństwa skończyć może się grzywną, karą ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Bigamia = przestępstwo

Polska jest krajem, w którym obowiązuje monogamia, a bigamia - czyli wielożeństwo - jest czynem zabronionym. Bigamią jest pozostawanie w związku małżeńskim z więcej niż jedną osobą. Zgodnie z art. 206 Kodeksu karnego osoba zawierająca małżeństwo pomimo faktu pozostawania w związku z inną osobą podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia nawet do 2 lat.

Warto zaznaczyć, że przestępstwo bigamii popełniać będzie tylko ta osoba, która pozostaje już w związku małżeńskim. Osoba, która zawarła związek z taką osobą, nie odpowiada za to przestępstwo.

Ściganie

Ściganie bigamii następuje z urzędu, nie jest wymagany żaden wniosek w tej sprawie. Co więcej postępowanie może być przeprowadzone wbrew osobom zainteresowanym. Osoba, która dowie się o popełnieniu bigamii, ma społeczny obowiązek poinformowania o tym prokuratury.

Osoba dopuszczająca się bigamii działa zazwyczaj w zamiarze bezpośrednim. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy osoba nie jest pewna, czy jej związek małżeński nadal trwa czy też ustał. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy jeden ze współmałżonków zaginie albo świadomie ucieknie od swojej rodziny.

Podstawa do nieważnienia małżeństwa

Zgodnie z art. 13 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego bigamia jest podstawą do unieważnienia małżeństwa. Z pozwem o unieważnienie może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny, jak np. małżonkowie czy dzieci z pierwszego małżeństwa, ale także prokurator. Sąd unieważniając małżeństwo bigamiczne ustala, który z małżonków małżeństwo zawarł w złej wierze.

Dodatkowe konsekwencje

Dodatkowo małżonek niewinny może dochodzić alimentów od drugiego małżonka przez okres 5 lat od unieważnienia małżeństwa.

Spotkaliście się z bigamią w Polsce? Czy kara za ten czyn jest odpowiednia?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

kara za bigamię to dwie teściowe.

~ smutne / 2016-04-21 19:50:25
oceń komentarz: (3) (0)

dwie teściowe to nie kara bo mogą być młode karą jest nieodpowiedzialnośc jednej z osób

~ jan / 2017-04-12 14:20:22
oceń komentarz: (0) (0)

Kolega z klasy zniszczyli mi życie. Najpierw jakaś jego sympatią napisała do niego list miłosny,zrobiła w nim sporo błędów, straszne pismo i podpisała się jego nazwiskiem.Matka jego list miłosny otworzyła, strasznie się zdenerwowała i powiedzia, że tego listu Zbychowi nie odda.I tak zrobila. Pytała go czy się ożenił, ale on się nie przyznał. To kazała mu się że mną ożenić.Ja miałam inne plany i wcale nie myślałam o żadnym ślubie. Najpierw pytał mnie, czy gdyby był żonaty i gdyby się rozwiódł, czy wyszlabym za niego za mąż. Odpowiedziałam mu "wiesz dobrze , że nie, dlaczego mnie l to pytasz?".Przez jakiś czas był spokoj, ale za parę miesięcy, kolega z klasy mnie znowu odwiedził i mówi, że jego mama chciała, aby się że mną ożenił. I czy wyjdę za niego za mąż.Mialam inne plany i nie w głowie było mi małżeństwo, miałam dopiero 21 lat .Chcialam rozwijać swoje zamiłowania. Kolega z klasy ponawiał wizję małżeństwa, że szybciej się dorobimy, że on szybciej z wojska dostanie mieszkanie i czy się zgadzam,. Z początku nie dałam odpowiedzi ale w.koncu się zgodziłam. Małżeństwo to okazało się nieudane, bo mój partner wciąż mnie zdradzał z różnymi kobietami. Dzieci z tego związku się urodziły, ale malzenstwo się rozpadło. Przez byłego wojskowego przeszłam straszne rzeczy, wielokrotne przez niego przytruwanie. Pozbawił mnie wszystkiego.Wyjecbalam od przestępcy jak najdalej, na odległość 300 kilometrów. Po roku nastąpił rozwód, bez orzekania o winie. Ja nie byłam na zadnej sprawie,wydano zaocznie. Myślałam, że z wojskowym będę miała spokój, że się od niego uwolnie. Ale tak nie było ,wojskowe służby specjalne deptali mi wciąż po piętach i szukali sposobu, aby nagonic mnie do ich wojskowego oficera. Zaangażowali innych w tym również polski kler..Ja po rozwodzie chcialam unieważnic również ślub koscielny,. Pani jasnowidz powiedziała mi że były wojskowy mial przede mną ślub z inną kobietą , ale tylko cywilny. A miesiąc przed naszym ślubem były wojskowy odbierał nowy dowód osobisty, aby ukryć fakt, że już był żonaty. Były wojskowy za bigamię i za prztruwanie mnie wcale nie został ukarany.A mnie przez niego prześladowano i inwigilowano 25 lat. W USC , Sz .P. gdzie brał przede mną ślub z inną wojskowi kazali przepisac księgę, aby ukryć sprawę.

~ Maria / 2017-07-23 21:33:05
oceń komentarz: (0) (0)