Jaka kara za uprawę marihuany (konopi)?

Prawo    
ocena
Uprawianie marihuany może skończyć się więzieniem, nawet jeśli posadzimy kilka sadzonek konopi na własny użytek.

Kara więzienia

Uprawianie konopi jest przestępstwem, które określa Ustawa z dn. 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomani. Artykuł 63 powyższej ustawy stanowi, iż osoba która uprawia m.in. konopie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlegać będzie osoba, która zbiera ziele konopi. Warto w tym miejscu dodać, że kara ta dotyczy wszystkich konopi poza konopiami włóknistymi. Karą za uprawę tego rodzaju konopi jest kara grzywny.

Należy pamiętać, że w przypadku znalezienia przez policję sadzonek konopi czy to naszym domu, czy też w innym, specjalnie do tego przeznaczonym miejscu, sąd orzeknie przepadek sadzonek na rzecz Skarbu Państwa, czyli - inaczej mówiąc - nakaże ich zniszczenie.

Łagodniejsze potraktowanie

Warto mieć na względzie, że jeżeli policja znajdzie u nas jedną lub raptem kilka sadzonek konopi przeznaczonych na własny użytek, wówczas sąd może (ale nie musi) uznać, iż nasze przestępstwo ma znikomą szkodliwość społeczną i może wymierzyć zdecydowanie łagodniejszą karę.

Znaczne ilości uprawianej konopi

Jeśli jednak zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej za uprawę znacznej ilości konopi, czyli takich ilości, z których można wyprodukować sporą ilość porcji marihuany, może nam grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat (art. 63 ust. 3).

Biorąc pod uwagę orzecznictwo sądów, za znaczną ilość konopi można uważać nie mniej niż 2 kg substancji aktywnej, z których można wykonać co najmniej kilkadziesiąt tysięcy porcji narkotyku.

Czy Waszym zdaniem marihuana powinna być w Polsce zalegalizowana?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =