Prawo Jaki identyfikator podatkowy stosować: NIP czy PESEL?

Jaki identyfikator podatkowy stosować: NIP czy PESEL?

-

PESEL czy NIP jako identyfikator podatkowy?

PESEL jest identyfikatorem podatkowym w odniesieniu do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT od towarów i usług. Podatnikom, którzy spełniają powyższe kryteria, z początkiem stycznia bieżącego roku odebrano przyznany numer NIP, podatnikom go nie posiadającym numer ten nie jest nadawany. Numerem NIP posługują się natomiast pozostałe podmioty podlegające rejestracji do celów podatkowych (prowadzący działalność gospodarczą i płatnicy podatku VAT) oraz przedsiębiorcy, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej.

Do posługiwania się Numerem Identyfikacji Podatkowej zobowiązani są także płatnicy składek społecznych, nie prowadzący działalności gospodarczej, np. zatrudniający opiekunkę do dziecka. NIP ma zastosowanie także w przypadku identyfikacji niepodlegających rejestracji w systemie PESEL.

Z 1 stycznia 2012 osoby fizyczne zostały zwolnione z obowiązku wypełniania formularza NIP-3 dla osób zatrudnionych, a więc z występowania do urzędu skarbowego z tzw. zgłoszeniem identyfikacyjnym oraz z aktualizowania danych w urzędzie skarbowym. Uczynienie numeru PESEL identyfikatorem podatkowym spowodowało również zmiany w formularzach podatkowych. Aby uzyskać NIP przedsiębiorca musi wystąpić z wnioskiem o jego nadanie. Nadawaniem Numeru Identyfikacji Podatkowej zajmuje się Centralny Rejestr Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP).

Rejestracja przedsiębiorców odbywa się za pomocą tzw. „jednego okienka”. Osoby fizyczne rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej składają zgłoszenie identyfikacyjne w ramach wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej za pomocą formularza CEIDG-1.

Źródła:

[1] Małgorzata Żujewska, Jaki identyfikator stosować: NIP czy PESEL?, Gazeta Podatkowa nr 2 (834) z dnia 2012-01-05, dostępny w Internecie: http://inwestycje.pl/moje_podatki/Jaki-identyfikator-stosowac-NIP-czy-PESEL-;152432;0.html.

Co myślicie o tej zmianie? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wprowadzić swoją firmę na giełdę?

W dobrze prosperującym przedsiębiorstwie, mającym perspektywy dalszego rozwoju następuje moment, w którym właściciele zastanawiają się nad wejściem swojej spółki na giełdę. Wejść czy nie wejść to pierwsze z pytań, wymagające obszerniejszej niż ta rozprawy. Kiedy zostaną rozważone wszystkie zyski z tego kroku, pod uwagę będą brane również straty, trzeba umiejętnie przeprowadzić proces wejścia spółki na giełdę. Na ogół właścicielom przedsiębiorstw taki krok kojarzy się z niebotycznymi kosztami. Nie zawsze tak musi być.

Jak się odkochać?

Życie każdego z nas usłane jest sukcesami i porażkami, zarówno tymi zawodowymi, jak i ściśle związanymi z życiem prywatnym i sprawami sercowymi. Życie niemal każdego człowieka to nieustanne wzloty i upadki w tym obszarze. I o ile nie trzeba pisać już chyba nic o życiu w szczęśliwym związku, bo to zależy wyłącznie od nas, to bardzo często znacznie więcej problemów przysparzają rozstania i nieudane, rozpadające się związki.

Zobacz też

Zawał serca – przyczyny, objawy

Zawał serca należy do jednej z najczęściej występujących chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego każdy człowiek powinien znać podstawowe objawy alarmujące, które mogą być zwiastunem zawału serca. Wiedza ta jest niezbędna przede wszystkim po to, aby nie lekceważyć objawów. Szybko wdrożona diagnostyka i leczenie niejednokrotnie ratują życie człowieka i ograniczają dramatyczne dla zdrowia skutki.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: