Prawo Kara za palenie w miejscu publicznym

Kara za palenie w miejscu publicznym

-

Przede wszystkim ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wyraźnie określa, gdzie obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Zgodnie z art. 5 ustawy antynikotynowej zakazane jest palenie:

– na terenie zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, przychodni itp.
– na terenie szkół, domów opieki społecznej, w urzędach
– zakaz palenia dotyczy terenu uczelni czy zakładów pracy, chyba, że istnieją wyznaczone w tych obiektach palarnie
– objęte zakazem są również obiekty kultury i wypoczynku (ustawa wspomina o „pomieszczeniach” w takich miejscach)
– dworce, poczekalnie, perony oraz środki transportu publicznego a także przystanki komunikacji publicznej
– w pomieszczenia obiektów sportowych
– na placach zabaw dla dzieci
– w innych pomieszczeniach dostępnych dla użytku publicznego (np. kluby, puby itp. gdy nie ma wydzielonej sali dla palących)


gdzie nie można palić papierosówphotoxpress.com

Ustawa precyzuje w ten sposób miejsca, w których palenie jest zabronione – warto zwrócić uwagę, że termin „pomieszczenia” oznacza wydzieloną, zamkniętą część budynku, nie zaś np. ulicę czy miejski skwer, gdzie nie ma placu zabaw dla dzieci. Warto zapoznać się z treścią ustawy, aby nie dostać mandatu za palenie na ulicy, które przez policję może być potraktowane jako „miejsce publiczne”. Teren uczelni czy szpitala oznacza również przestrzeń wokół budynków, podobnie jak przystanek komunikacji publicznej czy plac zabaw, znajdujące się na zewnątrz. Poza tymi miejscami palenie jest dozwolone na świeżym powietrzu, jeżeli nie ma wyraźnej tabliczki zakazującej tego.

Karą przewidzianą za palenie w miejscach zakazanych ustawą jest grzywna w wysokości do 500 zł (1). Jest to kara dość wysoka, zaś najniższa stawka mandatu za palenie w miejscach niedozwolonych wynosi 50 zł i jest zależna od uznania Policji czy Straży Miejskiej, która może taki mandat nałożyć. Jednocześnie jednak ustawa w art. 13 ust. 3 ustawy odsyła do przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia (2). W przypadku właścicieli lokali, którzy nie dostosowali palarni do przepisów obowiązujących lub nie zamieścili odpowiednich tabliczek, informujących o zakazie palenia kary te sięgają kilku tysięcy złotych.


Źródła:
1) Art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych,
2) Art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. 2001 Nr 106 poz. 1148).

Uwaga!

W przypadku, gdy mandat został nałożony na nas za rzeczywiście popełnione wykroczenie – wniosek do sądu o ukaranie po odmowie przyjęcia mandatu może skończyć się dla nas zapłatą nie tylko mandatu, lecz również pokryciem kosztów postępowania.

Otrzymany mandat zawiera zawsze pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni oraz o przysługującym nam prawie do odmowy przyjęcia mandatu. Warto w takim wypadku zaznaczyć, dlaczego nie zgadzamy się na mandat – okoliczności te powinny się znaleźć we wniosku do sądu o ukaranie. Jeżeli mandat został nałożony za palenie na ulicy (czyli w żadnym z miejsc określonych w ustawie) i czujemy się niesprawiedliwie potraktowani możemy skorzystać z przysługującego nam prawa i wraz z wnioskiem o ukaranie nasza sprawa zostanie rozpoznana przez sąd rejonowy.

Czy uważacie, że kara za to przewinienie jest adekwatna do czynu? Czekamy na Wasze opinie.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Jeżeli odmawiamy zapłacenia mandatu w miejscu niedozwolonym sąd załatwia sprawę zaocznie ale ostatecznie zależy od wniosku Policji a napiszą tak żeby sąd dał największy wymiar. I tak to wygląda. Skąd wiem bo paliłem koło przystanka dalej niż bliżej ale według przepisów ma być 15m

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Narzędzia marketingowe – jak przeprowadzić szkolenie?

Narzędzi marketingowych jest bardzo wiele, ale podstawa do korzystania z nich jest wspólna. Punktem wyjścia do podjęcia działań marketingowych, a co za tym idzie używania odpowiednich narzędzi, jest stworzenie planu marketingowego. Dobrze jest więc gdy omówienie tego elementu stanowi integralną część takich szkoleń. Oczywiście w przypadku warsztatów nakierowanych na używanie konkretnych, poszczególnych narzędzi marketingowych, nie ma konieczności robienia tak szerokiego wprowadzenia do tematyki. Jeśli jednak chcemy nauczać o narzędziach marketingu generalnie, trzeba również zacząć od bardziej ogólnego poziomu.

Zarobki w Anglii

Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny pod koniec 2012 r. liczba polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii wynosiła 637 tysięcy. Czy wciąż opłaca się pracować w Anglii? W jakim zawodzie zarobimy najwięcej?

Zobacz też

Jak chronić matrycę przed zanieczyszczeniem?

Matryca aparatu cyfrowego to bardzo delikatna płaszczyzna, która kosztuje praktycznie tyle samo, ile nowy aparat. Jeśli więc ulegnie trwałym uszkodzeniom, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko kupić nowy sprzęt. Warto więc odpowiednio o nią zadbać. Przede wszystkim należy unikać zmiany obiektywów w zapylonych miejscach. Jeśli często zmieniamy obiektywy, to i tak z czasem zanieczyścimy matrycę, choćbyśmy nie wiem jak się starali.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: