Prawo Kara za włamanie do komputera

Kara za włamanie do komputera

-

Odpowiedzialność karną w tym zakresie reguluje art. 267 kodeks karnego, w którym opisano 4 typy przestępstw popełnianych w celu naruszenia tajemnicy komunikowania i związane z nią prawo do prywatności. Najbardziej podstawowym typem opisanego przestępstwa jest naruszenie tajemnicy korespondencji – przez otwarcie cudzego listu (zamkniętego pisma) lub podłączenie się nielegalnie do cudzej sieci teleinformatycznej (art. 267 § 1 k.k.). W kontekście włamania się na konto społecznościowe, do poczty, do zawartości komputera mamy do czynienia z czynem zabronionym opisanym w art. 267 § 2 k.k., który penalizje bezprawne uzyskanie dostępu do całości lub części systemu informatycznego – w tym do portali zabezpieczanych hasłem, poczty elektronicznej, zawartości komputera. Także ujawnienie innej osobie informacji (np. hasła zabezpieczającego) pozyskanej w sposób bezprawny stanowi przestępstwo – opisane w art. 267 § 4 k.k.

Karą za popełnienie któregokolwiek z tych czynów jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności na okres do 2 lat. Ściganie tych przestępstw następuje na wniosek osoby pokrzywdzonej, co oznacza, że w przypadku włamania na nasze konto czy do naszego komputera – aby skutecznie dochodzić swoich praw – należy zgłosić popełnienie tego przestępstwa na policję i złożyć wniosek o jego ściganie. [1]

Przejęcie czy złamanie hasła do komputera, ewentualnie kradzież konta na portalu społecznościowym lub poczcie elektronicznej popularnie określa się jako hacking. Zdefiniowane tego typu przestępstwa opiera się na prostym rozumowaniu – czynem karanym w myśl art. 267 § 2 jest uzyskanie dostępu bez uprawnienia do systemu informatycznego lub jego części, nawet bez złamania jakiegokolwiek zabezpieczenia zainstalowanego w komputerze użytkownika lub zabezpieczenia systemowego. Bez uprawnienia oznacza, że właściciel konta internetowego, komputera sam nie ujawnił hasła i zostało ono zdobyte nielegalnie. Można przyjąć, że zastosowanie w tym celu darmowych programów do tzw. kradzieży haseł jest bardzo czytelnym przykładem naruszenia prawa i pozyskiwania informacji poufnych w celach niedozwolonych. Najbardziej czytelnym sposobem popełnienia tego przestępstwa jest właśnie „włamanie do systemu” – wygenerowanie wirusa, wykorzystanie w tym celu specjalnego programu.

Włamanie na Facebook czy inny portal niesie ze sobą jeszcze inne konsekwencje dla sprawcy czynu i pokrzywdzonego. Jeżeli przejęcie hasła nastąpiło tylko po to, aby „skontrolować” zawartość profilu i wpisywane tam informacje, wiadomości – ciężko jest udowodnić fakt kradzieży hasła. Ważnym elementem przestępstwa opisanego powyżej jest bowiem „przejęcie kontroli”, które ciężko udowodnić i zauważyć, gdy sprawca nie dokonuje ingerencji w nasze dane i nie posługuje się naszym kontem komunikując się z innymi osobami. Niemniej jednak czytanie cudzej korespondencji – zawsze będzie stanowiło naruszenie prawa. Gorzej, jeżeli sprawca przy pomocy naszych danych osobowych zmierza do popełnienia kolejnego przestępstwa – np. zmieniając dane na naszym profilu. Wówczas można mówić o przestępstwie niszczenia informacji, które polega na uszkadzaniu, usuwaniu lub zmienianiu informacji istotnych (np. na profilu) przez osobę nieuprawnioną, tak aby informacja w prawdziwym kształcie nie dotarła do osoby, do której była kierowana lub przez którą została wygenerowana. Karą za takie zachowanie jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności na okres do 2 lat.

Źródła:

Podstawa prawna: art. 267 k.k.

[1] Art. 267 § 5 k.k.

Uważacie, że kara za włamanie do komputera jest współmierna do wykroczenia? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułKara za włamanie
Następny artykułKara za posiadanie marihuany

1 KOMENTARZ

  1. Po co karac wiezieniem i darmozjadow karmic wystarczy grzywna 10,000zlotych odszkodowania stworzyć nowe miejsce pracy,zalozyc zolto brazowe kurtki pogonić na osiedla blokowe do zbierania odchodow po psach by ludzie wiedzieli ze dopuścili się przestępstwa wtedy może naucza się ze w zyciu należy postepowac uczciwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Obliczanie oprocentowania kredytu – wskazówki

Oprocentowanie kredytu może być dwojakie. Jednym z nich jest oprocentowanie nominalne, czyli to zawierające w sobie wyłącznie oprocentowanie. Nie podaje nam ono całkowitego kosztu kredytu. Drugim rodzajem jest oprocentowanie rzeczywiste, czyli RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Ta wielkość z kolei podaje nam koszt kredytu wraz z prowizją, ubezpieczeniem i wszelkimi innymi kosztami oraz uwzględnia zmianę wartości pieniądza w czasie.

Jak zarządzać zapasami w przedsiębiorstwie?

Przedsiębiorstwo jest systemem ekonomicznym, produkującym wyroby na sprzedaż, świadczącym odpłatnie usługi, oraz prowadzącym handel. Niezależnie od przedmiotu, jakim zajmuje się działalność gospodarcza, jej głównym celem jest zysk. Rentowność firmy, właściwie w całości uzależniona jest od zarządzania finansami. Finanse przedsiębiorstwa to wszystkie te zjawiska ekonomiczne, które związane są bezpośrednio lub pośrednio z gromadzeniem i wydatkowaniem środków na cele działalności gospodarczej. Gospodarowanie środkami w przedsiębiorstwie opiera się na uwzględnieniu trzech podstawowych obszarów. Pierwszym jest określenie przypuszczalnych korzyści i kosztów wynikających z form rozdysponowania środków.

Zobacz też

Jak zachowywać się w sklepie?

Pozorne wyjście do sklepu na zakupy nie jest niczym nadzwyczajnym. Mimo iż przez codzienny charakter tej czynności nikt nie traktuje zakupów jak wielkiego wydarzenia, powinno się pamiętać o sklepowym savoir-vivre.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: