Prawo Kiedy ma miejsce bezprawne rozwiązanie umowy o pracę?

Kiedy ma miejsce bezprawne rozwiązanie umowy o pracę?

-

Pracownik, z którym rozwiązano umowę bez wypowiedzenia w sposób niezgodny z przepisami prawa, może zgłosić do sądu pracy roszczenie o:

– Przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach. Sąd pracy może orzec, że roszczenie pracownika o przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub niecelowe m. in. jeżeli między pracodawcą a pracownikiem istnieje konflikt, przywrócenie do pracy zwolnionego pracownika z różnych przyczyn mogłoby obniżyć morale zespołu. Pracownicy, wobec których nie można orzec, że przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub niecelowe to: zatrudnieni, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego oraz w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego.

Pracownikowi, który został przywrócony do pracy na tym samym stanowisku przysługuje także wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc, a jeżeli bezprawnie zwolniona została pracownica w ciąży, w trakcie urlopu macierzyńskiego lub osoba, której brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego wynagrodzenie przysługuje za cały okres pozostawania bez pracy. Przywrócony pracownik musi w ciągu 7 dni wyrazić gotowość podjęcia pracy, w przeciwnym wypadku pracodawca przestaje być zobowiązany do ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika.

– Odszkodowanie. Przyznawane jest pracownikowi jeżeli pracodawca rozwiązał umowę o pracę w okresie wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia oraz gdy pracownik żądał przywrócenia do pracy, a sąd pracy uznał to roszczenie za niemożliwe lub niecelowe. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia lub w przypadku rozwiązania umowy o pracę, zawartej na czas określony albo na czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

Źródła:

[1] Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia?, GazetaPraca.pl, dostępny w Internecie: http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,79441,6369638,Jakie_uprawnienia_przysluguja_pracownikowi_w_razie.html.

[2] Oddział 6 – Uprawnienia pracownika w razie niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia, eGospodarka.pl, dostępny w Internecie: http://www.prawo.egospodarka.pl/5432,Oddzial-6-Uprawnienia-pracownika-w-razie-niezgodnego-z-prawem-rozwiazania-przez-pracodawce-umowy-o-prace-bez-wypowiedzenia,1,44,1.html.

Znaleźliście się w takiej sytuacji? Zamierzacie zgłosić sprawę do sądu pracy? Na jakie rozwiązanie byście liczyli? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Poczucie winy po śmierci bliskiej osoby – jak sobie z nim radzić?

Śmierć bliskiego naszemu sercu człowieka wiąże się zawsze z ogromnym bólem i niedowierzaniem. Często przypominamy sobie nagle, jak wiele chcieliśmy tej osobie jeszcze powiedzieć. Czasami dochodzi do sytuacji, że człowiek ten umiera w okresie, kiedy byliśmy z nim skłóceni. W takich momentach poczucie winy jest najsilniejsze. Jak sobie z nim poradzić?

Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Do najbardziej znanych zabytków Sandomierza zalicza się Bramę Opatowską, renesansowy ratusz, katedrę i zamek z XIV wieku oraz ponad czterystuletnie Collegium Gostomianum (jedna z najstarszych szkół w Polsce). Brama Opatowska została zbudowana w XIV-XVI wieku. Tuż obok niej można podziwiać fragmenty średniowiecznych murów obronnych oraz furta dominikańska tzw. "Ucho igielne".

Zobacz też

Ciastka z kaszy manny – przepis

Ciasteczka z kaszy manny to ciekawa przekąska, którą równie dobrze smakuje jedzona bez dodatków lub w połączeniu z konfiturami czy masą czekoladową.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: