Prawo Kiedy można serwisować produkt?

Kiedy można serwisować produkt?

-

Dokument gwarancyjny uprawnia nas do skorzystania z usług serwisu w celu usunięcia przyczyny wadliwego działania rzeczy, ale także może nakładać na kupującego obowiązki. Gwarancja w wielu wypadkach jest dla konsumenta korzystniejsza niż rękojmia, zwłaszcza jeżeli zależy nam na tym, aby produkt pozostał w doskonałym stanie technicznym przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od uprawnień z tytułu gwarancji można reklamować towar niezgodny z umową sprzedaży. (1)

Dokument gwarancyjny i zasady gwarancji mogą w każdym wypadku być inne – opiera się on bowiem na oświadczeniu gwaranta i wskazanych przez niego wzajemnych uprawnieniach i obowiązkach wynikających z gwarancji.

Gwarancja producenta (najczęściej udzielana na sprzęt elektroniczny, maszyny czy samochody) obejmuje często dodatkowe, bezpłatne usługi serwisowania – zatem przeglądów i oceny zużycia poszczególnych części produktu, zaś za dopłatą – ich usunięcie na miejscu. Odpłatność takiej usługi jest uzależniona od tego, czy uszkodzenie lub zużycie wynika z wady fabrycznej, czy z normalnego użytkowania sprzętu. Niekiedy w dokumencie gwarancyjnym producent towaru zastrzega, że stracimy gwarancję, gdy w razie awarii naprawy podejmie się inna, wybrana przez nas firma – nie zaś wskazany przez producenta serwis. Od dokonywania regularnych przeglądów zależy także to, czy nie stracimy gwarancji lub czy ulegnie ona przedłużeniu. Niekiedy też (co zostaje wprost zaznaczone przy dokonywaniu sprzedaży produktu) montażu i serwisowania musi dokonać autoryzowany przez producenta przedsiębiorca, gdyż taki montaż jest warunkiem udzielenia gwarancji. W powyższy sposób producent pozwala nie tylko zarobić firmie montażowej, lecz uwalnia się od odpowiedzialności z tytułu gwarancji, jeżeli wady powstały wskutek nieprawidłowego zamontowania rzeczy czy sprzętu. Konsument wybierając, czy chce zachować warunki gwarancji podejmuje ryzyko jej utraty w przypadku dokonania samowolnych napraw czy po zerwaniu plomb, lecz zachowuje nadal roszczenia przysługujące mu z tytułu niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży.

Korzystanie z serwisu gwarancyjnego na zasadach określonych w dokumencie gwarancyjnym zależy od konsumenta. Nie można prawnie nałożyć żadnych sankcji na konsumenta za złamanie warunków gwarancji – poza rzecz jasna utratą przywilejów z niej wynikających. Najczęściej w dokumentach gwarancyjnych i zasadach udzielenia gwarancji przez producenta można znaleźć następujące zapisy:

– kupujący ma obowiązek serwisowania towaru wyłącznie u producenta pod rygorem utraty gwarancji;

– w przypadku awarii nabywca jest zobowiązany dostarczyć towar do punktu serwisowego na adres podany w książce gwarancyjnej (takich punktów może być wiele i można zawsze wybrać ten, który jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania);

– wszystkie produkty znajdujące w naszej ofercie objęte są gwarancję producenta; podstawą dla skorzystania z gwarancji jest paragon lub faktura VAT (dowód zakupu), którą trzeba zachować wraz z dokumentem gwarancyjnym;

– w przypadku braku wcześniej wymienionych dokumentów roszczenia związane z serwisowaniem towaru stają się niemożliwe – ale (o czym już producent nie wspomina) zawsze przysługują nam roszczenia z tytułu niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową;

– sprzęt należy dostarczyć na własny koszt kurierem na adres naszej firmy w celu dokonania wymiany lub naprawy z dołączoną krótką adnotacją dotyczącą rodzaju usterki. Realizacja naprawy trwa od 14 do 28 dni. Naprawiony sprzęt do klienta odsyłamy na koszt własny.

1) Art. 13 ust. 4 Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i o zmianie Kodeksu cywilnego

Czy zdarzyło Wam się oddać zakupiony produkt do serwisu? Jak to się odbyło? Czy mieliście jakieś problemy? Dajcie znać w komentarzu.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Koszty wcześniejszej spłaty kredytu

Podpisując umowę kredytową zobowiązujemy się nie tylko do spłaty pożyczonej kwoty wraz z odsetkami, prowizją itd., ale również do dokonania tego w określonym czasie, wyznaczającym nam harmonogram rat. Kiedy chcemy spłacić kredyt w całości przed końcem umowy, będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami tak, jak dzieje się to w przypadku niedotrzymania warunków każdego innego kontraktu.

Jak zamontować okap?

Wyróżniamy dwa typy okapów kuchennych: tzw. podszafkowe, które jak sama nazwa wskazuje, przykręca się do mebli kuchennych i przewód wentylacyjny prowadzi się w szafkach bądź ponad nimi. Drugi rodzaj okapu to okap montowany ścianę – jest o tyle prostszy w montażu, że jeżeli pozwala nam na to rozkład mebli (a konkretniej możliwość ustawienia okapu bezpośrednio nad kuchenką i ustawienie ich bezpośrednio przy kominie w którym znajduje się wolny przewód wentylacyjny) wykonane prace montażowe ograniczone są do minimum.

Zobacz też

Jak sprzątać kuchnię?

Kuchnię trzeba sprzątać codziennie. Praca w czystej kuchni jest łatwiejsza i przyjemniejsza, ale to nie jedyny powód. O kuchnię należy dbać głównie po to, aby uniknąć ryzyka zatruć pokarmowych. Nie uda się zlikwidować wszystkich zarazków i bakterii, ale w znaczny sposób można ograniczyć ich ilość.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: