Prawo Na czym polega zasiedzenie?

Na czym polega zasiedzenie?

-

Prawo zasiedzenia ma osoba, która z danej nieruchomości korzysta jak właściciel, czyli m.in. ponosi niezbędne opłaty czy dokonuje potrzebnych remontów. Może to być np. dorosłe dziecko, które po śmierci swoich rodziców, przejęło ich lokum, mieszka tam, mimo że nie ma potwierdzenia nabycia prawa do spadku. Taką osobę określa się mianem tzw. posiadacza samoistnego nieruchomości. Trzeba ją zdecydowanie odróżnić od tzw. posiadacza zależnego, który w związku z tym, że zgodnie z prawem wynajmuje od kogoś mieszkanie komunalne lub dzierżawi grunt, nie ma możliwości zasiedzenia danej nieruchomości.

Bycie samoistnym posiadaczem danej nieruchomości polega więc na faktycznym władaniu nią tak jak właściciel. Posiadanie to nie może przejawiać się jednak tylko samodzielnością, musi być bowiem także nieprzerwane.[1]

Warto wiedzieć, że zasiedzieć można nieruchomość należącą do osoby fizycznej, spółdzielni, spółki czy gminy lub Skarbu Państwa (z wyjątkiem tej z kategorii dóbr publicznych), ale w żaden sposób prawo zasiedzenia nie przysługuje osobie, która zamieszkuje tylko jeden z kilku pokoi wchodzących w skład całego mieszkania.

Przy zasiedzeniu niezwykle istotne jest rozróżnienie pojęć „w dobrej i złej wierze”. Właścicielem nieruchomości poprzez zasiedzenie dobrej wierze można bowiem zostać już po 20 latach, natomiast w złej wierze po 30.[2] Co to właściwie oznacza?

W dobrej i złej wierze

Kiedy osoba użytkując daną nieruchomość jest przekona, że jest jej prawnym właścicielem, to wówczas uznaje się, że robi to w dobrej wierze. Do takiej sytuacji może dojść np. wtedy, gdy nieruchomość ta nabyta został notarialnie od osoby, która, jak się później okazało, nie miała prawa jej sprzedawać.

Z kolei o „złej wierze” mówi się wówczas, gdy użytkownik danej nieruchomości zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że nie jest jej właścicielem i dobrze wie kto jest nim faktycznie albo może to bardzo łatwo sprawdzić, ale nie robi tego dla własnych korzyści. Zazwyczaj takie sytuacje spotyka się na wsiach, gdy rolnik bezprawnie zaczyna uprawiać cudzą ziemię, wiedząc, że jej właściciel przebywa np. za granicą.

Warto tu dodać, że posiadacz rzeczy ruchomej, który choć nie jest jej właścicielem, to nabywa ją własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny, chyba że posiada w złej wierze.

Źródła:

[1] art. 340 kodeksu cywilnego

[2] art. 172-176 kodeksu cywilnego

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wywabić plamy z tuszu?

Czasami zdarzają się niefortunne sytuacje, że tusz z długopisu poplami nam ubranie albo dywan. Z tymi plamami również można walczyć. Mam dla Was następującą radę: jeżeli plama z tuszu jest dość rozległa, warto skontaktować się z producentem tych długopisów. Może się bowiem zdarzyć, że produkuje on także rozpuszczalnik, który wywabi plamy z tuszu. Nigdy nie zaszkodzi spróbować.

Faktura VAT

Przedsiębiorcy wystawiając fakturę VAT dokumentują zdarzenie, jakim jest sprzedaż towaru lub usługi. Przepisy podatkowe nie określają wzorów faktur, lecz wskazują obowiązującą treść tego dokumentu.

Zobacz też

Parówki w cieście francuskim – przepis

Parówki w cieście francuskim to danie to jest niezwykle proste i szybkie w przygotowaniu, a przy tym niezwykle efektowne. Warto jednak użyć parówek jak najlepszej jakości, o wysokiej zawartości mięsa i bez dodatku MOM.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: