Prawo Podatek od spadku

Podatek od spadku

-

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn. Limit spadku, do wysokości którego nie istnieje obowiązek podatkowy jeżeli spadkobiorca otrzymał od jednej osoby kilka spadków, których łączna wartość w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło nabycie ostatniego spadku jest nie wyższa niż:

– 9.637 zł gdy obdarowany należy do I grupy podatkowej;

– 7.276 zł gdy obdarowany należy do II grupy podatkowej;

– 4.902 zł gdy obdarowany należy do III grupy podatkowej.

Jeżeli wartość spadku przekracza kwotę uprawniającą do zwolnienia w poszczególnych grupach to podatek należy zapłacić od nadwyżki ponad limit. Ponadto przewidziany jest katalog ustawowych zwolnień z podatku od spadków i darowizn.

Czym są grupy podatkowe na gruncie zagadnień związanych z podatkiem od spadków?

Grupy podatkowe wyłania się w celu ustalenia pokrewieństwa ze spadkodawcą, aby określić możliwość ewentualnego zwolnienia z podatku. Wyróżnia się zatem trzy grupy podatkowe:

– I grupa, która obejmuje: zstępnych (np. syn, córka, wnuki), wstępnych (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

– II grupa, do której zalicza się: zstępnych rodzeństwa (np. siostrzeniec, bratanek), rodzeństwo rodziców (np. wuj, ciotka), zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa (np. mąż siostry), rodzeństwo małżonków (np. brat żony), małżonków rodzeństwa małżonków (np. mąż siostry męża), małżonków innych zstępnych (np. żona wnuka).

– III grupa obejmuje osoby nie zaliczające się do grup I i II.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Impotencja – rodzaje, objawy

Od strachu przed impotencją z pewnością nie jest wolny żaden przedstawiciel płci męskiej. Określenie mężczyzny mianem impotenta, stanowi dla niego najgorszą z możliwych obelg. Impotencja jest bowiem sprzeczna niejako z samą istotą męskości, oznacza brak zdolności do uprawiania seksu i zapłodnienia kobiety.

Szczupak pieczony – przepis

Ryby są zdrowe i smaczne. Warto spróbować ryby, która zachwyca oryginalnym smakiem i zawiera wiele istotnych dla naszego organizmu składników.

Zobacz też

Zarobki w reklamie

Branżę reklamową uznaje się za jedną z najlepiej opłacanych branż w Polsce. Ile faktycznie można zarobić, pracując w reklamie? Na jakie wynagrodzenia może dyrektor kreatywny, a na jakie project manager?

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: