Prawo Podatek od wygranej

Podatek od wygranej

-

Podatek od wygranej – wysokość i termin zapłaty

Z reguły wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagrody związane ze sprzedażą premiową uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają opodatkowaniu zryczałtowanemu w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Najczęściej podatek zostaje pobrany przez organizatora i wpłacony do urzędu skarbowego przed wypłatą świadczenia nagrodzonemu do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek. Jeżeli przedmiotem wygranej jest nagroda rzeczowa, a jej wartość przekracza 760 zł, zwycięzca przed odebraniem nagrody jest zobowiązany zapłaci organizatorowi 10% wartości nagrody. Wygranych opodatkowanych 10 % podatkiem zwycięzca nie wykazuje w zeznaniu rocznym. Rozliczenia dokonuje natomiast organizator poprzez złożenie do urzędu skarbowego zbiorczej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8A.

Gry liczbowe i loterie pieniężne jako świadczenie zwolnione z podatku dochodowego

Wykaz zwolnień z podatku dochodowego zawarto w art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych. Jednym ze świadczeń niepodlegających opodatkowaniu są wygrane do kwoty 2280 zł w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto z opodatkowania zwolnione są wygrane w kasynach, nagrody za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach organizowanych na podstawie przepisów o systemie oświaty i wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski.

Źródła:

[1] Anna Wojda, Jak opodatkowane są wygrane w loteriach. Dodatkowe źródła przychodów, Gazeta Prawna z dnia 2006-11-02, pit.pl, dostępny w Internecie: http://www.pit.pl/jak_opodatkowane_sa_wygrane_w_loteriach_wygrane_podatki_w_praktyce_pra_2534.php.

[2] Łukasz Piechowiak, Alimenty, stypendia i inne świadczenia zwolnione z podatku dochodowego, bankier.pl, dostępny w Internecie: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Alimenty-stypendia-i-inne-swiadczenia-zwolnione-z-podatku-dochodowego-2490561.html.

[3] Artur M. Brzeziński, Wygrane. Rozliczenie podatku, pit.pl, dostępny w Internecie: http://www.pit.pl/rozliczenie_podatku_wygrane_1343.php.

Musieliście odprowadzać kiedyś podatek od wygranej? Uważacie, że taki podatek powinien istnieć? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zachowywać się wobec kelnera?

Do obowiązków kelnera w restauracji należy obsługa gości, przyjmowanie zamówień, przynoszenie jedzenie, rozliczenie z klientem, posprzątanie stolika. Kelner zajmuje się także utrzymaniem porządku na sali oraz dbaniem o gości restauracji, którzy nie zawsze bywają mili i sympatyczni.

Ubezpieczenia od sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka – jakie są koszty?

Wakacje to czas wypoczynku i poszukiwania nowych wrażeń. Obecnie coraz więcej osób zamiast spokojnego wypoczynku na plaży preferuje wyjazdy z pewną dawką adrenaliny. W odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie w ofertach biur turystycznych pojawia się możliwość wyjazdów połączonych z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka, a wraz z nimi – polisy ubezpieczenia od sportów wysokiego ryzyka. Czy sporty wysokiego ryzyka są tym samym co sporty ekstremalne? Na czym polega ubezpieczenie od sportów wysokiego ryzyka?

Zobacz też

Czy można spać na lotnisku?

Spanie na lotnisku może być bardziej komfortowe niż w hostelu. Masz tu dostęp do bezprzewodowego Internetu, czystych łazienek i automatów z gorącymi napojami, a nad Twoim bezpieczeństwem czuwa policja, ochrona i system kamer. Dowiedz się, jak w najprostszy sposób podreperować swój podróżniczy budżet i nocować na lotnisku.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: