Prawo Podatek od wygranej

Podatek od wygranej

-

Podatek od wygranej – wysokość i termin zapłaty

Z reguły wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagrody związane ze sprzedażą premiową uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają opodatkowaniu zryczałtowanemu w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Najczęściej podatek zostaje pobrany przez organizatora i wpłacony do urzędu skarbowego przed wypłatą świadczenia nagrodzonemu do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek. Jeżeli przedmiotem wygranej jest nagroda rzeczowa, a jej wartość przekracza 760 zł, zwycięzca przed odebraniem nagrody jest zobowiązany zapłaci organizatorowi 10% wartości nagrody. Wygranych opodatkowanych 10 % podatkiem zwycięzca nie wykazuje w zeznaniu rocznym. Rozliczenia dokonuje natomiast organizator poprzez złożenie do urzędu skarbowego zbiorczej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8A.

Gry liczbowe i loterie pieniężne jako świadczenie zwolnione z podatku dochodowego

Wykaz zwolnień z podatku dochodowego zawarto w art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych. Jednym ze świadczeń niepodlegających opodatkowaniu są wygrane do kwoty 2280 zł w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto z opodatkowania zwolnione są wygrane w kasynach, nagrody za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach organizowanych na podstawie przepisów o systemie oświaty i wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski.

Źródła:

[1] Anna Wojda, Jak opodatkowane są wygrane w loteriach. Dodatkowe źródła przychodów, Gazeta Prawna z dnia 2006-11-02, pit.pl, dostępny w Internecie: http://www.pit.pl/jak_opodatkowane_sa_wygrane_w_loteriach_wygrane_podatki_w_praktyce_pra_2534.php.

[2] Łukasz Piechowiak, Alimenty, stypendia i inne świadczenia zwolnione z podatku dochodowego, bankier.pl, dostępny w Internecie: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Alimenty-stypendia-i-inne-swiadczenia-zwolnione-z-podatku-dochodowego-2490561.html.

[3] Artur M. Brzeziński, Wygrane. Rozliczenie podatku, pit.pl, dostępny w Internecie: http://www.pit.pl/rozliczenie_podatku_wygrane_1343.php.

Musieliście odprowadzać kiedyś podatek od wygranej? Uważacie, że taki podatek powinien istnieć? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Najtańsze kraje świata do podróżowania

W podróżach cieszy odkrywanie nowych miejsc, poznawanie kultur i piękno przyrody. Dodatkową satysfakcję daje jednak sytuacja, w której z naszego mało zasobnego portfela niczego szybko nie ubywa. Zobacz, w których krajach wydasz najmniej.

Krem z mascarpone – przepis

Serek mascarpone to niezwykle popularny w ostatnich czasach rodzaj sera, stanowiący podstawę coraz większej ilości deserów i dań. Podobnie jak bardzo wiele innych wziętych z zagranicy przepisów i składników, również ser mascarpone pochodzi z Włoch. Jego cechy charakterystyczne to miękka konsystencja gęstego kremu o białej lub kremowej barwie. W smaku jest śmietankowy, trochę jak masło. Jest najczęstszym składnikiem wielu deserów, a dokładnie – kremów, stanowiących dodatek do deserów, owoców czy lodów.

Zobacz też

Jak się zbudować ściankę z pustaków szklanych?

Sposób montażu pustaków szklanych jest uzależniony w większości przypadków od przeznaczenia takiej ścianki. Jeżeli jest to ścinka dekoracyjna pełniąca rolę ozdoby możemy zastosować metodę montażu tzw. bezzaprawową, czyli montować poszczególne pustaki na konstrukcji wykonanej z listew stalowych, łączników metalowych lub aluminiowych, ewentualnie z płyt MDF. Jeżeli natomiast ściana ma znajdować się w ścianie zewnętrznej ze względu na działanie czynników atmosferycznych (wody, wilgoci) powinniśmy zastosować metodę zaprawową bądź klejową. Jest to metoda zapewniająca większą szczelność takiej ścianki i jej odporność na działanie tych czynników.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: