Prawo Przestępstwo posiadania narkotyków - na czym polega?

Przestępstwo posiadania narkotyków – na czym polega?

-

Przestępstwem jest posiadanie narkotyku rozumianego jako jedna z substancji wymienionych w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Katalog substancji wymienionych w tym załączniku jest zamknięty. Ustalenie, czy substancja ujawniona przez Policję jest narkotykiem czy nie, następuje na podstawie opinii biegłego z zakresu chemii.

Przestępstwem jest posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyku, tj. stanowiącej jedną działkę narkotyku, np. 1 grama marihuany, czy 0,1 grama amfetaminy, 1 tabletki extazy  na własny użytek.

Nie stanowi przestępstwa jedynie posiadanie znikomej – śladowej ilości narkotyku, a więc np. osadu amfetaminy w torebce strunowej, czy pozostałości marihuany w szklanej fifce, jednym słowem śladu po narkotyku pozostałym po jego zażyciu.

Przestępstwo posiadania narkotyków można popełnić jedynie umyślnie. Warunkiem odpowiedzialności karnej za posiadanie narkotyku jest zatem wiedza oskarżonego o posiadaniu substancji stanowiącej narkotyk.

W trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego zetknąłem się z sytuacją, gdy osoba oskarżona o przestępstwo weszła w posiadanie narkotyku nieświadomie, a więc nieumyślnie. W tym przypadku znajomy oskarżonego poprosił go przed dyskoteką o przytrzymanie na kilka minut kilku jego rzeczy, w tym komórki, portfela, dokumentów. Po chwili nadjechał patrol Policji. Policjanci dokonali przeszukania osoby oskarżonego, ujawniając między innymi torebkę z marihuaną. W tym wypadku sprawa zakończyła się uniewinnieniem w związku z ustaleniem, że torebka z zawartością marihuany należała do kolegi oskarżonego, zaś oskarżony przyjmując od niego rzeczy osobiste nie miał świadomości, że wśród nich znajduje się ta torebka z narkotykiem.

Co sądzicie o tych przepisach? Czy posiadanie narkotyków powinno być wg Was karalne? Czekamy na Wasze opinie!

Mariusz Stelmaszyk

Jestem adwokatem. Prowadzę Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w sprawach karnych i rodzinnych. Wiedzę i doświadczenie zawodowe w tym zakresie zdobyłem w trakcie 7 lat orzekania jako Sędzia w Wydziale Rodzinnym Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza, a następnie w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.adwokat-stelmaszczyk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za brak dokumentów podczas kontroli drogowej?

Jadąc samochodem, warto pamiętać o posiadaniu obowiązkowych dokumentów. Za ich brak możemy zapłacić mandat

OFE – informacje

Czym jest OFE? Jak działa? Dlaczego warto inwestować w III filar? Ile pieniędzy możemy na min zaoszczędzić na przyszłość?

Zobacz też

Jak ukryć romans?

Romansowanie za plecami partnera czasami bywa bardzo przyjemne. Zresztą inaczej w ogóle nikt by się na to nie decydował. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie chcemy rozbijać dotychczasowego związku, a zdrada ma charakter czysto fizyczny? Psychologowie twierdzą, że jeżeli nie chcemy ranić partnera, nie powinniśmy przyznawać się do niewierności. W jaki sposób jednak ukryć romans?

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: