Prawo Rejestracja strony www w sądzie

Rejestracja strony www w sądzie

-

Prawnicy i władze od kilku lat zapowiadają zmiany w tej materii, jednak jak dotąd nikomu nie udało się przełamać panującego impasu. Tymczasem Sąd Najwyższy wydał już dwa orzeczenia na niekorzyść osób, które nie zarejestrowały swoich portali: www.szyciepoprzemysku.prv.pl i www.gazetabytowska.pl.

Wiele serwisów, według obecnego stanu prawnego, musi przejść przez ten proceder, aby działać na rynku legalnie. Rejestracja ma na celu m. in. określenie wydawcy i redaktora naczelnego (nie będą tym samym anonimowi) oraz ochronę tytułu przed jego powieleniem lub nawet przywłaszczeniem przez innego wydawcę – sąd nie zgodzi się na dwa tytuły o tej samej nazwie. Zgodnie z prawem prasowym jeżeli chcemy wydawać dziennik lub czasopismo, musimy je zarejestrować w sądzie wojewódzkim (czyli obecnie sądzie okręgowym). [1] Doktryna nie jest jednak jednoznaczna jakie strony muszą być rejestrowane. Ustawa mówi jedynie o dziennikach lub czasopismach. W obu przypadkach mowa jest zatem o druku periodycznym, a więc ukazującym się regularnie co jakiś czas: dziennik – częściej niż raz w tygodniu, czasopismo – nie częściej niż raz w tygodniu i jednocześnie nie rzadziej niż raz w roku. [2] Z zaznaczeniem jednak, że serwis internetowy jest traktowany tak samo jak prasa drukowana, czy każda inna. [3]

UWAGA!

Kto wydaje dziennik lub czasopismo bez rejestracji albo zawieszone, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.[4]

Należy jednak nadmienić, że termin „prasa” oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą oraz wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania.[5] Niezasadnym wydawałaby się jednak stwierdzenie, że za prasę można uznać chociażby stronę firmową, która nie publikuje nowych wiadomości, lecz jedynie np. cennik usług, dane teleadresowe i portfolio przedsiębiorcy. W kwestii obecnych regulacji wciąż problematyczne są jednak kwestie blogów, jednak wskazane wyżej przepisy skłaniają się ku uznaniu ich za prasę, o ile są często aktualizowane.

Wbrew powszechnym opiniom i strachem przed procedurami, rejestracja portalu w sądzie jako tytułu prasowego wcale nie jest skomplikowana. Może co najwyżej pociągać za sobą stratę czasu (gdy wiąże się to z dojazdem do sądu okręgowego) i finansów (obecnie opłata to 40 zł za rejestrację tytułu), o ile wydawca lub redaktor naczelny spełniają ustawowe przesłanki. Wizyta w sądzie nie trwa przeważnie więcej niż kilka minut, oczywiście w terminie wyznaczonym przez sąd.

Co ważne, ustawodawca zabezpieczył wydawcę przed opieszałością sądów, spełniając tym samym konstytucyjny wymóg zagwarantowania wolności prasy [6]; prasę można legalnie wydawać również wtedy, gdy sąd nie odpowie w ciągu 30 dni od naszego zgłoszenia dotyczącego rejestracji tytułu.

Źródła:

[1] art. 20 ustawy prawo prasowe

[2] art. 7 ust. 2 pkt. 2 i 3 ustawy prawo prasowe

[3] Postanowienie SN z dnia 26 lipca 2007 r., sygn. akt IV KK 174/07

[4] art. 45 ustawy prawo prasowe

[5] art. 7 ust. 2 pkt. 1 ustawy prawo prasowe

[6] art. Konstytucji RP

[7] art. 20 ust. 4 ustawy prawo prasowe

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Poprzedni artykułDziedziczenie długów
Następny artykułSądowy podział spadku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie prace w ogrodzie w marcu?

Marzec to okres kiedy po zimie rozpoczynamy porządki w ogrodzie. Przede wszystkim teraz odkryjemy oznaki nadchodzącej wiosny, ale uważajmy również na pierwsze wiosenne przymrozki, które mogą wyrządzić naprawdę wiele szkód, strat w ogrodzie.

Masaż energetyczny – opis, działanie, wskazania

Masaż energetyczny jest stosowany od starożytności i jest częścią tzw. medycyny naturalnej. Ma on dobry wpływ na cały ludzki organizm. Poprzez dotyk terapeuty na ciało masowanej osoby spływa pozytywna energia.

Zobacz też

Jak reagować, kiedy szwagier źle traktuje moją siostrę?

Sytuacja, w której szwagier źle traktuje naszą siostrę jest wyjątkowo niezręczna. Nie wiemy bowiem, jak powinniśmy się zachować w takich okolicznościach. Jak więc reagować, gdy mąż siostry niedobrze się z nią obchodzi?

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: