Prawo Rzecznik Praw Konsumenta - informacje

Rzecznik Praw Konsumenta – informacje

-

Rzecznicy Praw Konsumenta działają w ramach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta i udzielają swoich bezpłatnych porad i konsultacji jako miejscy czy powiatowi rzecznicy konsumenta. Do najważniejszych obszarów ich działania należy poradnictwo prawne, bezpłatne informacje konsumenckie, występowanie z wnioskami w imieniu konsumentów, interwencja w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów, składanie odpowiednich wniosków w sprawie zmiany i ustanowienia nowego prawa chroniącego konsumenta oraz pomoc w kierowaniu spraw na drogę sądową.

Do rzecznika konsumenta może zgłosić się każdy, kto czuje, że towar, który nabył jest złej jakości, nie spełnia odpowiadających mu funkcji, różni się w swoim działaniu od informacji zawartych w reklamie czy też w inny sposób jest niezgodny z umową. Dotyczy to również usług. W sprawach tych rzecznik konsumenta odpowiedzialny jest za ochronę praw konsumenta wynikających z odpowiedzialności sprzedawcy za niezgodność towaru z umową, reklamacji z tytułu gwarancji, zawieranie różnego rodzaju umów. Jednak konsument to nie tylko osoba nabywająca określony towar, ale zawierająca również umowę na różnego rodzaju usługi, takie jak remontowe, pralnicze, turystyczne, developerskie i inne. Również w tych sprawach w ochronie nadanych konsumentowi praw występuje rzecznik.

Do najczęstszych spraw, z którymi każdego dnia muszą mierzyć się rzecznicy praw konsumenta należą sprawy związane z zaistnieniem sytuacji konfliktowej z przedsiębiorcą, w przypadku których występują oni w imieniu konsumenta i zastępują go w tym sporze. Ponadto rzecznik współdziała również z organami Inspekcji Handlowej, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organizacjami konsumenckimi.

Niestety Rzecznik Praw Konsumenta może jedynie doradzać, udzielać porad prawnych i dążyć do skierowania sprawy na drogę sądową. Do jego kompetencji nie należy natomiast wydawanie nakazów, zakazów, oraz nakładanie kar i grzywien.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za włamanie na skrzynkę e-mail, FB, GG?

Gdy ktoś włamie się na cudze konto internetowe (np. e-mail, FB), popełnia przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Kapuśniak z kiszonej kapusty – przepis

Kapuśniak jest jednym z filarów polskiej kuchni. Zrobienie go jest dość czasochłonne, ale wraca moda na slow food. Na zimę klasyczny kapuśniak jest najlepszą propozycją. Syci, rozgrzewa, cieszy.

Zobacz też

Jak wykorzystać deszczówkę?

Coraz więcej osób posiadających domy z ogrodem wykorzystuje wodę deszczową. Deszczówka może zostać zużytkowana w ogrodzie, a nawet w domu.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: