Prawo Umowa ustna w świetle prawa

Umowa ustna w świetle prawa

-

Umową ustną będzie zamówienie obiadu w restauracji, jazda taksówką, nawet kupno bułek w sklepie. Mamy tu do czynienia z dwoma stronami zobowiązania wzajemnego, które bez podpisywania jakichkolwiek dokumentów tylko na podstawie słów dokonują ważnej umowy. Gdyby tak nie było w umowie sprzedaży wyżej wspomnianych bułek, żaden klient nie miałby możliwości dokonania reklamacji.

Obie strony deklarując spełnienie jakiejś czynności na rzecz drugiej osoby, wchodzą z nią w stosunek prawny i nie ma znaczenia, w jakiej formie to robią, z zastrzeżeniem, iż przepisy prawa nie wymagają zawarcia umowy w formie szczególnej. Bezwzględnie nieważna będzie umowa ustna, poprzez którą miałoby nastąpić zbycie nieruchomości. W tym przypadku formą właściwą jest forma aktu notarialnego.

Ustna chęć zawarcia umowy jest oświadczeniem woli. Przepisy kodeksu cywilnego wyraźnie wypowiadają się na temat oświadczeń woli w artykule 60.:

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawne może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

Przykład: Klient kontaktuje się z firmą usługową, z którą współpracuje od lat. W rozmowie telefonicznej prosi o wysłanie partii odpowiedniego towaru do wyznaczonego dnia. Kontrahent zgadza się albo nawet nic nie mówi i przystępuje do wykonania umowy. Wyrażenie woli nastąpiło w rozmowie telefonicznej.

Dopóki wszystko jest wykonywane z należytą starannością, dopóty nie jest potrzebna umowa w formie pisemnej. W chwili, kiedy któraś ze stron nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania następuje problem, jak je wyegzekwować.

Istnieją umowy – zazwyczaj występujące w obrocie gospodarczym miedzy przedsiębiorcami – które obowiązkowo należy mieć na piśmie np. umowa dostawy. Gdy nie dopatrzymy powinności, wówczas prawo nie zezwala na powoływanie świadków na okoliczność istnienia umowy. Można powołać wtedy osobowe źródło dowodowe tylko w wyjątkowych okolicznościach. Jeśli wystąpią i udowodnimy, że były niespodziewane, to mając to na uwadze, zawsze możemy powołać świadków, którzy potwierdzą zawarcie zobowiązania oraz jego istnienie.

W sprawach drobnych, do których nie jest potrzebna szczególna forma umowy, zawsze możemy powołać świadków oraz inne dowody. W sklepie dostaniemy paragon, od firmy usługowej – fakturę. Jeśli jednak nie są to czynności drobne, to zawsze starajmy się umowę spisać, żeby uniknąć rozczarowania i kłopotów. Należy wyobrazić sobie sytuację, że robimy remont domu i chcąc zmniejszyć koszty nie zawieramy umowy z ekipą budowlaną, a ekipa po prostu się nie zjawia. Jeżeli mamy świadków lub pokwitowanie wpłaty zaliczki, to w sądzie damy radę udowodnić, iż istnieje stosunek prawny. Jeśli brak jakichkolwiek dowodów, to bardzo trudno będzie nam udowodnić, że po stronie kontrahenta była wola zawarcia zobowiązania.

Jak oceniacie przepisy dotyczące tej kwestii? Czy według Was chronią zawierającego umowę?

Joanna Kurylonek

Joanna Kurylonek - ukończyła studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w prawie cywilnym (w tym kodeks rodzinny i opiekuńczy z najnowszymi jego zmianami), prawie administracyjnym i prawie pracy. Uczestniczyła w tworzeniu umów dla PKN Orlen, firmy Zielona Budka i Kompanii Piwowarskiej S.A. Podpisywała umowy z kontrahentami z Emiratów Arabskich i Australii. Wygrywała sprawy prowadzone przeciwko ZUS-owi oraz ENION S. A. Jest również informatykiem programistą.

Nasz specjalista o sobie:

Jako prawnik przyzwyczajony do ciągłej walki, jestem osobą wytrwałą i cierpliwą. Na szczęście pozostałam pogodnym człowiekiem. Poza salą sądową, czas spędzam czytając książki, najczęściej literaturę fantasy. Interesuję się psychologią i piszę wiersze, co pozwala mi się wyciszyć i oderwać od rzeczywistości. Kocham podróżować omijając turystyczne szlaki. Trafiam na ciekawych i życzliwych mi ludzi, z którymi kontakt bardzo sobie cenię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej jest możliwe w dowolnym momencie, jeśli tylko przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników. Po czasowym zaprzestaniu prowadzenia firmy przedsiębiorca może wznowić działalność i kontynuować wykonywanie czynności podejmowanych przed okresem przerwy.

Sałatka śledziowa z ziemniakami – przepis

Sałatki śledziowe należą do potraw lubianych i urozmaicających nasze codzienne menu. Możemy do nich wykorzystać gotowane warzywa takie jak: ziemniaki, groszek, fasolkę szparagową, buraczki, surowe jabłka i cebulę, a także jajka i zielone zioła.

Zobacz też

Jak uzasadnić awans pracownika?

W większości firm uzasadnienie awansu to formalność, polegająca na wpisaniu w decyzji personalnej kilku zdań tłumaczących, dlaczego ten pracownik zasługuje na awans. Uzasadnienie awansu leży w temacie polityki personalnej. Samo zarządzanie zasobami ludzkimi jest trudnym elementem, mającym wpływ na atmosferę panującą w organizacji. Proces oceny pracownika, będący podstawą do podejmowania decyzji w stosunku do jego dalszej kariery, polega na stałym zwracaniu uwagi na zachowania i wyniki pracy wszystkich podwładnych, w celu udzielania im pomocy, pobudzania aktywności i kontrolowania. Właściwa i w porę przeprowadzona ocena może przynieść nam nie tylko skutki w postaci zauważenia starań pracowników aktywnych, ale i pozwoli na wyeliminowanie z organizacji ludzi nieodpowiednich lub zahamowanie ich nieetycznych czy niewłaściwych zachowań.

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: