Prawo Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka

-

Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny, czyli gdy nie jest już w stanie spłacać swoich zobowiązań. Przez długi czas o ogłoszenie upadłości mogli się starać tylko przedsiębiorcy.

W momencie, gdy wprowadzono możliwość wszczęcia i przeprowadzenia postępowania upadłościowego wobec konsumentów, dano im tak naprawdę szansę na oddłużenie się. Ogłoszenie ich upadłości nie oznacza bowiem tego, że zostaną zupełnie „oczyszczeni” ze swoich długów (choć ich część może zostać decyzją sądu umorzona). Otrzymują jednak możliwość rozłożenia ich spłaty w czasie, dzięki czemu będą w stanie zapewnić byt sobie i swojej rodzinie.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe raz na 10 lat.

Upadłość nie dla wszystkich

Wniosek o upadłość konsumencką zgłosić może tylko sam dłużnik. Może się o to starać jednak tylko wtedy, gdy do jego niewypłacalności przyczyniły się okoliczności wyjątkowe i niezależne od niego, takie jak choroba, utrata pracy, wypadek lub inne zdarzenie losowe.
Przy czym upadłość nie może być ogłoszona w stosunku do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne. Z takiej możliwości nie skorzystają też osoby nieposiadające na własność żadnego majątku (np. mieszkania czy działki), który wystarczyłby przynajmniej na pokrycie kosztów postępowania czy wynagrodzenie syndyka.

Z oddalenia wniosku o upadłość liczyć się powinien także ten konsument, który zaciągnął zobowiązanie będąc już niewypłacalnym lub sam przyczynił się do rozwiązania stosunku pracy, czyli albo został zwolniony dyscyplinarnie albo odszedł za porozumieniem stron.
Sąd nie zgodzi się też na ogłoszenie upadłości, jeżeli w stosunku do dłużnika w okresie dziesięciu lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości:

1) prowadzono postępowanie upadłościowe lub inne postępowanie, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań albo w którym zawarto układ,

lub

2) prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym nie zaspokojono wszystkich wierzycieli, a dłużnik po zakończeniu lub umorzeniu postępowania zobowiązań swych nie wykonał,

lub

3) prowadzono postępowanie upadłościowe, ale zostało ono umorzone z innych przyczyn niż na
wniosek wszystkich wierzycieli,

lub

4) czynność prawna dłużnika została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli.

Konsument zainteresowany ogłoszeniem upadłości powinien złożyć wniosek do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce swego zamieszkania. Wniosek powinien zawierać m. in. wysokość zadłużenia, nazwy wierzycieli i przyczyny niewypłacalności. Musi się on jednak liczyć z tym, że jego majątek zostanie zlicytowany, a uzyskane z tego pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań. Jeżeli suma ta nie pokryje wszystkich jego długów, to sąd zadecyduje w jakim czasie będzie musiał uregulować resztę wierzytelności. Z reguły nie będzie miał na to więcej niż 5 lat (w wyjątkowych przypadkach okres ten można wydłużyć o kolejne dwa lata).


Źródła:

Ustawa z 5 grudnia 2008 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Masaż ipsilateralny – na czym polega, wskazania

Masaż ipsilateralny polega na przeprowadzeniu zabiegu na kończynach, w miejscu, gdzie innych zabiegów – ze względu na urazy w miejscu zabiegowym – nie można przeprowadzić.

Ćwikła z chrzanem – przepisy

Ćwikła to nie tylko wyśmienita sałatka, pełna witamin i ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu wartości odżywczych. To przede wszystkim doskonały dodatek do wszelkiego rodzaju dań mięsnych, wędlin czy gulaszów. Co więcej, samodzielne wykonanie ćwikły w domu jest dziecinnie proste i nikomu nie powinno sprawić problemu. Poniżej przedstawiamy przepisy na jej wykonanie.

Zobacz też

Pomysły na pierwszą rocznicę ślubu

Pierwszy rok małżeństwa mija zazwyczaj najszybciej. Piękny czas, dużo przyjemności i nadziei na przyszłość. Pierwsza rocznica, tzw. rocznica papierowa powinna być podsumowaniem pierwszych wspólnych małżeńskich miesięcy i zapowiedzią dobrych wydarzeń w latach następnych. Rocznice możemy spędzić we dwójkę albo razem z przyjaciółmi.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: