Prawo Uprawnienia rzeczoznawcy

Uprawnienia rzeczoznawcy

-

Rzeczoznawca to osoba o wysokich kwalifikacjach i udokumentowanym, obszernym doświadczeniu w danej dziedzinie, działająca w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Aby uzyskać tytuł rzeczoznawcy konieczne jest spełnienie szeregu norm, w zależności od specjalności jaka zostanie przez niego wybrana. Do podstawowych wymagań należy wykształcenie wyższe magisterskie, odpowiednio długa, udokumentowana i potwierdzona praktyka zawodowa. Zdarza się również, że konieczne jest uzyskanie opinii środowiska zawodowego, w kierunku którego kształcimy się na rzeczoznawcę, niejednokrotnie wymagana jest również przynależność do odpowiedniej organizacji zawodowej, obowiązkowa jest niekaralność oraz zdanie specjalnego egzaminu, po którym następuje przyznanie tytułu rzeczoznawcy.

Poza wszystkimi tymi bardzo formalnymi procesami, ważne jest również, aby osoba ubiegająca się o tytuł rzeczoznawcy, a następnie wykonująca ten zawód, posiadała pewne charakterystyczne cechy potrzebne do prawidłowej i rzetelnej pracy. Należy do nich dociekliwość, obiektywizm, dokładność czy systematyczność. Ponadto rzeczoznawca, aby wywiązywać się w sposób należyty ze swoich obowiązków musi nieustannie się kształcić i doszkalać.

Do rzeczoznawcy zgłaszane są najczęściej problemu trudne do rozwiązania, sprawy sporne wymagające rozstrzygnięcia osoby wykwalifikowanej w dziedzinie, której spór dotyczy, ale także konieczna jest jego opinia również w przypadku sytuacji kryzysowych, awarii czy katastrof. W takiej sytuacji bierze on na siebie całą odpowiedzialność wydając opinię lub przygotowując ekspertyzę czy analizę danej sytuacji bądź zdarzenia.

Jednak z opinii rzeczoznawcy korzystamy również na co dzień, w sytuacjach niekoniecznie tragicznych, ale zwyczajnych i naturalnych. W takich sprawach do rzeczoznawcy majątkowego zgłaszają się najczęściej osoby, które potrzebują wykonać wycenę nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż, co daje pewność zarówno kupującemu jak i sprzedającemu, że cena mieszkania, domu czy działki jest właściwa. Rzeczoznawca samochodowy wzywana jest w sytuacjach, gdy walcząc z firmą ubezpieczeniową o wypłatę odszkodowania potrzebna jest rzeczowa i fachowa dokumentacja. Z usług rzeczoznawcy budowlanego skorzysta każdy, kto potrzebuje profesjonalnej oceny wykonanej usługi, bądź oceny z czyjej winy wystąpiła usterka lub wada budowlana. W rzeczywistości ocena rzeczoznawcy, czyli mówiąc kolokwialnie, eksperta w danej dziedzinie, konieczna jest w bardzo wielu sytuacjach, stąd tak wiele ich specjalizacji, m.in. rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, bezpieczeństwa i higieny pracy czy do spraw sanitarno-higienicznych.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułWitaminy – informacje
Następny artykułZooterapia – informacje
Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czym są celowe programy oszczędnościowe?

Banki coraz częściej proponują swoim klientom celowe programy oszczędnościowe. Czym one są oraz w jaki sposób możemy za ich pomocą oszczędzać? Celowe programy oszczędnościowe, zwane również planami systematycznego oszczędzania, to produkty, dzięki którym możemy rozpocząć oszczędzanie, przeznaczając na dowolny cel na początku małe kwoty pieniężne.

Teatroterapia – co to jest?

Teatr jest rozrywką znaną od wieków, jednak mało kto wie, iż przedstawienia teatralne mogą być wykorzystywane w terapii. W trakcie spektaklu uczestnicy mogą uporać się ze skumulowanymi pokładami negatywnych emocji.

Zobacz też

Jak wybrać rower dla dziecka?

Przy dzisiejszych rozwiązaniach sprzętowych, na rower posadzić możemy nawet półtoraroczne pociechy. Szeroki wybór modeli oferują nie tylko sklepy sportowe czy stricte rowerowe, ale nawet większe super i hipermarkety. Jak nie pogubić się w tym bogactwie asortymentu i dobrać rowerek dopasowany do wieku dziecka? Najlepiej zacząć od przeczytanie poniższego tekstu.

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: