Prawo Uznanie ojcostwa dziecka

Uznanie ojcostwa dziecka

-

Domniemanie ojcostwa jest podstawowym zagadnieniem i jednocześnie ułatwieniem dotyczącym przyjścia dziecka na świat. Według niego domniemywa się, że dziecko pochodzi od męża matki, jeśli urodziło się ono w trakcie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od ustania małżeństwa lub jego małżeństwa, z tym, że nie stosuje się tego do orzeczenia o separacji lub gdy dziecko urodziło się przed upływem 300 dni, ale już po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa.

Zaprzeczenie ojcostwa

Domniemanie to można obalić poprzez powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Może je wytoczyć:

1) Mąż w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka, ale nie później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

2) Matka – w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka.

3) Dziecko – po dojściu do pełnoletności, ale nie później niż w ciągu 3 lat od uzyskania pełnoletności.

4) Przedstawiciel ustawowy męża lub żony – jeżeli mąż lub żona został całkowicie ubezwłasnowolniony z powodu zaburzeń psychicznych, w terminie 6 miesięcy od ustanowienia przedstawiciela lub powzięciu wiadomości o urodzeniu się dziecka.

5) Prokurator – jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.

UWAGA!

Nie można zaprzeczyć ojcostwu:

– gdy dziecko zostało poczęte w następstwie zabiegu medycznego, na który mąż matki wyraził zgodę,

– po śmierci dziecka.

Uznanie ojcostwa

Jeżeli matka nie była mężatką lub domniemanie ojcostwa zostało obalone, ojcostwo ustanawia się przez uznanie ojcostwa (złożenie oświadczenia rodziców w urzędzie stanu cywilnego) lub sądownie. Uznanie nie może nastąpić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.

Co jednak, gdy mężczyzna dowie się, że nie jest ojcem dziecka, a już wcześniej je uznał za swoje? Może on wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko nie pochodzi od niego, ale tylko do dnia uzyskania przez dziecko pełnoletności. O ustalenie bezskuteczności mogą wystąpić również matka i dziecko oraz prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.

Ustalenie ojcostwa przez sąd

Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka, domniemany ojciec dziecka, o ile dziecko żyje i nie uzyskało jeszcze pełnoletności lub prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.

Sąd może zastosować domniemanie, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka. Można je obalić wtedy, gdy matka obcowała płciowo w tym czasie także z innym mężczyzną i jego ojcostwo jest bardziej prawdopodobne.

Źródła:

art. 62 – 86 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ile zarabia lekarz?

Od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Właśnie na takie zarobki mogli liczyć w 2014 r. lekarze w polskich szpitalach według raportu Ministerstwa Zdrowia. Na wysokość ich wynagrodzenia wpływa szereg czynników, m.in. stanowisko, stopień specjalizacji oraz forma zatrudnienia (w grę wchodzi kontrakt bądź umowa o pracę).

Budowa domu metodą szkieletową

Technologię szkieletową budownictwa domków jednorodzinnych należy rozumieć w dwóch aspektach. Technologia szkieletowa jest popularna zarówno w budownictwie przemysłowym i wielorodzinnym, obecnie coraz popularniejsza przy budowie domów jednorodzinnych o konstrukcji szkieletowej. Na czym polega ta technologia i czym różnią się jej rodzaje?

Zobacz też

Gothic 2 – jak zmienić rozdzielczość?

Gothic 2 to dość stara gra i nie każda rozdzielczość jest w niej obsługiwana. Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć w opcjach rezolucji nam odpowiadających? Z tego poradnika dowiesz się, jak ustawić własną rozdzielczość w grze Gothic 2.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: