Prawo Zwolnienie od podatku od zasiedzenia

Zwolnienie od podatku od zasiedzenia

-

Co może być przedmiotem zasiedzenia?

Przedmiotem zasiedzenia może być wyłącznie rzecz (nieruchomość lub ruchomość). Nie jest zatem możliwe zasiedzenie przykładowo gospodarstwa rolnego, które jest zbiorem rzeczy i praw.

Zwolnienie z podatku nabycia własności w drodze zasiedzenia – kwestie prawne

Nabycie własności rzeczy znajdujących się w kraju i praw majątkowych wykonywanych w kraju w drodze darowizny, spadku i zasiedzenia przez osoby fizyczne podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie definiuje nabycia w drodze zasiedzenia (w tym zakresie należy sięgnąć do Kodeksu Cywilnego), art. 7 zawiera zasady zwolnienia z podatku niektórych przedmiotów w wypadku opodatkowania nabycia własności w drodze zasiedzenia. W istotny sposób reguluje to zagadnienie również art. 4 wspomnianej ustawy.

Wyłącznie z opodatkowania z tytułu zasiedzenia – podział zwolnień

Art. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn zawiera katalog zwolnień z tego podatku. Ze względu na trwałość zwolnienia wyróżnia się zwolnienia warunkowe (przyznawane pod warunkiem spełnienie określonych w przepisach wymogów) i bezwarunkowe, przysługujące z mocy prawa. Ponadto zwolnienia mogą być całościowe lub częściowe.

W jakich sytuacjach obowiązuje zwolnienie?

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy zwolnione z opodatkowania jest nabycie własności fizycznie wydzielonych części nieruchomości w drodze zasiedzenia przez osoby będące współwłaścicielami ułamkowych części nieruchomości – do wysokości udziału we współwłasności. Może to dotyczyć sytuacji, gdy na podstawie umowy o podział rzeczy do użytkowania doszło do podziału na części fizyczne nieruchomości przez współwłaścicieli nieruchomości oraz gdy podział miał miejsce poprzez nieformalne zniesienie współwłasności. Warto nadmienić, że zwolnienie nie obejmuje nieformalnej umowy podziału nieruchomości.

Ponadto art. 4 ust. 4 ustawy wskazuje, że z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość nakładów dokonanych przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia. Zgodnie z przywołanym przepisem nakłady musi dokonać nabywca, lub jego spadkobiercy (zgodnie z art. 1027 Kodeksu Cywilnego konieczne jest wówczas wykazanie praw spadkowych). Natomiast zgodnie z ust. 5 art. 7 ustawy wyłączeniu z podstawy opodatkowania podlega wzniesiony na nieruchomości podlegającej zasiedzeniu budynek.

Źródła:

[1] Jan Zdanowicz, Zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, Monitor podatkowy nr 12/1999, dostępny w Internecie: http://www.monitorpodatkowy.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=36&id=241.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaki prezent na 80 urodziny?

Wybór odpowiedniego prezentu dla 80-latka nie będzie łatwy. Osiemdziesięciolatek dużo widział, dużo wie i dużo już rzeczy w życiu dostał. Jednym z rozwiązań jest postawienie na prezenty, które opierają się na obecności ludzi i ich zaangażowaniu.

Carrom – zasady gry

Carrom, nazywany indyjskim bilardem, to gra dla dwóch lub czterech osób. Do gry potrzebny jest odpowiedni stół oraz dziewiętnaście krążków - dziewięć białych, dziewięć czarnych i jeden czerwony. Miejsca zajmuje się w zależności od liczby uczestników gry. Jeśli jest ich dwóch, siadają na przeciwko siebie, jeśli zaś zawodników jest czterech, miejsca na przeciwko siebie zajmują partnerzy. W trakcie gry nie można już zmieniać miejsca.

Zobacz też

Zmiany w prawie budowlanym 2011-2012

Zmiany w Ustawie o prawie budowlanym, jakie wejdą w życie w 2012 r., związane są między innymi z wejściem w życie Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: