Prawo Zwrot towaru bez podania przyczyny

Zwrot towaru bez podania przyczyny

-

Okazuje się, że prawo chroni konsumentów w bardzo sprecyzowanych przypadkach. Mogą oni dokonać zwrotu towaru i odzyskać pełną kwotę, jaką zdeponowali na koncie sprzedawcy, wówczas, gdy dokonują transakcji na odległość. Prawo to obowiązuje zarówno w kwestii handlu przez internet, jak i zakupy dokonane poza siedzibą firmy.

Każdy ma prawo, niezależne od woli sprzedawcy, do zwrotu zakupionego towaru bez podania żadnej przyczyny oraz odzyskania całej zainwestowanej kwoty. Prawo to obowiązuje przez 10 dni od chwili dokonania zakupu. Jeśli zatem nabyty zdalnie produkt lub taki, na który zdecydujemy się z oferty sprzedaży wysyłkowej, nie spełnia naszych oczekiwań, wówczas możemy z niego zrezygnować, a sprzedawca ma obowiązek zwrócić nam pieniądze.

Odstępując od zawartej zdalnie umowy składamy na piśmie stosowne ustalenie. Aby zachować dwutygodniowy termin zwrotu wystarczy wysłać dokument rezygnacji przed upływem terminu 10 dni. Musimy pamiętać, że sprzedawca nie ma prawa obciążać nas jakimikolwiek kosztami. Często firmy straszą konsumentów koniecznością wniesienia odstępnego za zmianę decyzji. Odstąpienie od tego typu umowy nie niesie żadnych finansowych konsekwencji, a jeśli sprzedawca sugeruje, że jest inaczej, wówczas celowo wprowadza nas w błąd.

Kiedy już odstąpimy od umowy, z prawnego punktu widzenia, jest ona uważana za niezawartą. Klient, co podkreślamy bardzo wyraźnie, zwolniony jest z wszelkich zobowiązań. Oczywiście produkt w przypadku zerwania umowy wraca w stanie niezmienionym do sprzedawcy, chyba że konieczna była zmiana w ramach tzw. „zwykłego zarządu”. Zwrotu towaru dokonujemy bezzwłocznie, zaś wszelki przedpłaty wracają do kupującego, który ma prawo z tego tytułu do odsetek od dnia dokonania przedpłaty.

Zdarzyło się Wam zwrócić towar bez podania przyczyny? Czy Wasz zwrot został pomyślnie rozpatrzony? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Stretching – informacje

Odpowiednio rozgrzane partie ciała pozwolą nam uniknąć ich uszkodzeń oraz sprawią, że trening będzie efektywniejszy. Dlatego stretching to podstawa ćwiczeń fizycznych.

Góry Opawskie – atrakcje

Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” znajduje się na terenie trzech gmin. Są to: Głuchołazy, Prudnik i Lubrza. Góry Opawskie składają się z trzech masywów, na które prowadzą szlaki turystyczne, czyli: Góry Chrobrego, Biskupiej Kopy i Srebrnej Kopy oraz Długoty i Kobylicy. Do niezwykle malowniczych należą: przełom Białej Głuchołaskiej, dolina Złotego Potoku z przełomem w miejscowościach Jarnołtówek-Pokrzywna czy dolina Bystrego Potoku. Znajdują się tam również dwa rezerwaty: „Cicha Dolina" i „Las Bukowy".

Zobacz też

Jak wybrać studia?

Studia są ważnym etapem w życiu każdego człowieka, wybór ich kierunku jest równocześnie jedną z najważniejszych życiowych decyzji jaką podejmujemy. To studia mają nam „utorować” drogę do przyszłej kariery. Sceptycy twierdzą jednak, że nie mają one nic wspólnego z tym, czym później zajmujemy się w pracy.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: