Prawo Co grozi za wejście na teren prywatny?

Co grozi za wejście na teren prywatny?

-

Nie każdy może zdawać sobie sprawę, że wszedł na teren prywatny, zwłaszcza gdy nie jest on ogrodzony (np. pole uprawne albo działka), jednakże kiedy osoba wejdzie bez zgody właściciela na teren prywatny, a na dodatek nie chce opuścić tego terenu, może zostać pociągnięta od odpowiedzialności karnej.

Odpowiedzialność karna

Zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego osoba, która wdziera się na teren prywatny – w tym: do cudzego domu, mieszkania, lokalu bądź pomieszczenia albo na ogrodzony teren – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku. Takiej samej karze podlegać będzie osoba, która mimo żądań osoby uprawnionej nie chce opuścić terenu prywatnego. Warto mieć na uwadze, że artykuł ten odnosi się tylko do terenu ogrodzonego w przypadku działek bądź pól.

Ponadto gdy na terenie pojawiają się znaki informujące, że jest to teren prywatny, a my je celowo ignorujemy i wchodzimy na ten teren, wówczas konsekwencje bedą zdecydowanie nieprzyjemniejsze. Podobnie stanie się, jeśli będąc na terenie prywatnym, zostaniemy poproszeni przez właściciela o jego opuszczenie i nie uczynimy tego.

Kodeks wykroczeń przewiduje karę dla osoby, które wbrew żądaniom osoby uprawionej nie opuszcza lasu, pola, ogrodu lub pastwiska, łąki bądź grobli. Art. 157 Kk przewiduje dla sprawcy karę grzywny w wysokości 500 zł lub karę nagany. Przepis ten nie wspomina o ogrodzeniach, wobec czego dotyczyć może zwłaszcza nieogrodzonych prywatnych pół i łąk.

Warto zaznaczyć, że ściganie sprawcy następuje tylko i wyłącznie na żądanie pokrzywdzonego.

Bardzo często zdarza się, że wtargnięcie na teren prywatny jest tylko jednym z wielu popełnionych przy okazji wykroczeń lub przestępstw. Wtargnięciu towarzyszyć może np. włamanie, kradzież, pobicie lub inne przestępstwa, za które ustawodawca przewiduje zdecydowanie wyższe kary.

Czy Waszym zdaniem wejście na prywatny teren, który w żaden sposób nie jest oznaczony, powinno być karane?

19 KOMENTARZE

  1. Siema ma pytanie mój kolega wszedł na ogrodzony plac zabaw przedszkola jakas pani zadzwoniła na policje co mu może się stać jeśli zrobił to raz i tylko tam siedział.

  2. Dzisiaj są takie możliwości że teren prywatny nie musi być ogrodzony ale powinna być przynajmiej tabliczka informacyjna ŻE TO TEREN PRYWATNY wtedy jest to jasny i zrozumiały przekaz i pretęsie właściciela maja jakas podstawe.

  3. pytanie: sasiad wykonal na mojej dzialce przylacz wodny, dzialka jest ogordzona, stoi na nim dom nie zamieszkany… z tego wzgledu sasiad zapewnie wiedzac iz zadko odwiedzam dzialke postanowil zrobic sobie przylacz bez mojej zgody!!! co mozna teraz z tym fantem zrobic??

  4. nie NIE, jak niema ogrodzenia tablicy informacyjnej to skont mam wiedzieć… widzę że coraz gorzej z wolnością W naszej PL. za bezcen kupiona ziemia i Paniska się panoszą a czy to uczciwe ?

  5. Kolego „~ Pio / 2015-10-09 17:46:03 ” skoroto twoja działka to wykop i usuń. Upewnij się może jeszcze w zasobie geodezyjnym czy ten przyłącz jest naniesiony. Jeśli nie to łopata o po temacie.

  6. Patrząc na komentarze mogę jedynie z ubolewaniem stwierdzić, że większość wypowiadających się osób to nowobogackie pazerne i złośliwe osoby bojące się o kawałek zadeptanej ale nie używanej łąki (pola). Zal mi was ludziska. Kiedyś zapewne nie mieliście nic i byliście „ludźmi”. Teraz macie coś i jesteście psem ogrodnika co to sam nie zje a drugiemu nie da.

  7. Drogi Leszku, widzę, że mieszkasz w bloku i chętnie spacerujesz po cudzym. Ja mam gospodarstwo po dziadku (czyli pazerny nowobogacki, to nic, że dziadek tułał się na obczyźnie, żeby zarobić na pole). Chodzi nie o zadeptaną łąkę, ale przy okazji każdy przechodzień zrywa sobie maliny, jabłka, orzechy, śliwki – bo przecież „niczyje”. A to jest zwykła kradzież. Przy okazji: każdego pytam czy daleko mieszka, bo ja też chciałbym połazić po jego chałupie, zajrzeć do lodówki itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie tynki na elewację?

Bardzo trudno jest odróżnić na elewacji budynku rodzaj zastosowanego tynku. Oczywiście większość kieruje się przy zakupie tynku jego kolorem i ceną, lecz należy raczej zwracać uwagę n właściwości tynku, które występują podczas jego eksploatacji. W miastach ważną właściwością jest odporność tynku na zabrudzenie, gdyż kurz i spaliny osiadają na elewacji, sprawiając, że ona szarzeje i wygląda mało atrakcyjnie.

Jak wyrobić kartę kierowcy?

Karta kierowcy jest specjalnym dokumentem przeznaczonym dla kierowców, którzy korzystają z systemu tachografów zapisujących szczegółowe dane o każdym przejeździe, czasie jego trwania, prędkości podczas przejazdu. Informacje te są zapisywane właśnie na karcie kierowcy. Sama karta służy identyfikacji poszczególnych kierowców i współpracuje z modułem tachografu. Karta kierowcy jest wydawana na wniosek, przesłany pocztą do organu zajmującego się wyrabianiem tych dokumentów. Regulacje dotyczące tachografów i wydawanie kart kierowcy (oraz tzw. kart warsztatowych, karty przedsiębiorcy) zawiera ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych. Kto i w jaki sposób może wnieść taki wniosek? Do kogo należy go wysłać?

Zobacz też

Jak sobie radzić z gadulstwem u dziecka?

Mam szczęście do spotykania w tramwaju lub poczekalni do lekarza małych gaduł. Przez kilkanaście minut wspólnej podróży czy czekania dowiaduję, co mój mały sąsiad zjadł na obiad i ile zostawił na talerzu ziemniaków, gdzie mieszka jego ciocia, i jaki sklep jest koło niej, co narysował jego tata i kim będzie, gdy będzie duży. Jest to naprawdę bardzo urocze.

Zdrowy kręgosłup u dziecka i jak go zapewnić dzięki regulowanym meblom dla dzieci

Dostrzegasz u swojego dziecka problemy z postawą? Poznaj przyczyny powstawania wad postawy, ich skutki zdrowotne oraz dowiedz się, jakie...

Jak wybrać perfumy idealne dla siebie?

W jednym z filmów Marilyn Monroe zaśpiewała, że najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty, ale do tego stwierdzenia na pewno...

Może Cię zainteresuje: