Prawo Co grozi za wejście na teren prywatny?

Co grozi za wejście na teren prywatny?

-

Nie każdy może zdawać sobie sprawę, że wszedł na teren prywatny, zwłaszcza gdy nie jest on ogrodzony (np. pole uprawne albo działka), jednakże kiedy osoba wejdzie bez zgody właściciela na teren prywatny, a na dodatek nie chce opuścić tego terenu, może zostać pociągnięta od odpowiedzialności karnej.

Odpowiedzialność karna

Zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego osoba, która wdziera się na teren prywatny – w tym: do cudzego domu, mieszkania, lokalu bądź pomieszczenia albo na ogrodzony teren – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku. Takiej samej karze podlegać będzie osoba, która mimo żądań osoby uprawnionej nie chce opuścić terenu prywatnego. Warto mieć na uwadze, że artykuł ten odnosi się tylko do terenu ogrodzonego w przypadku działek bądź pól.

Ponadto gdy na terenie pojawiają się znaki informujące, że jest to teren prywatny, a my je celowo ignorujemy i wchodzimy na ten teren, wówczas konsekwencje bedą zdecydowanie nieprzyjemniejsze. Podobnie stanie się, jeśli będąc na terenie prywatnym, zostaniemy poproszeni przez właściciela o jego opuszczenie i nie uczynimy tego.

Kodeks wykroczeń przewiduje karę dla osoby, które wbrew żądaniom osoby uprawionej nie opuszcza lasu, pola, ogrodu lub pastwiska, łąki bądź grobli. Art. 157 Kk przewiduje dla sprawcy karę grzywny w wysokości 500 zł lub karę nagany. Przepis ten nie wspomina o ogrodzeniach, wobec czego dotyczyć może zwłaszcza nieogrodzonych prywatnych pół i łąk.

Warto zaznaczyć, że ściganie sprawcy następuje tylko i wyłącznie na żądanie pokrzywdzonego.

Bardzo często zdarza się, że wtargnięcie na teren prywatny jest tylko jednym z wielu popełnionych przy okazji wykroczeń lub przestępstw. Wtargnięciu towarzyszyć może np. włamanie, kradzież, pobicie lub inne przestępstwa, za które ustawodawca przewiduje zdecydowanie wyższe kary.

Czy Waszym zdaniem wejście na prywatny teren, który w żaden sposób nie jest oznaczony, powinno być karane?

19 KOMENTARZE

  1. Siema ma pytanie mój kolega wszedł na ogrodzony plac zabaw przedszkola jakas pani zadzwoniła na policje co mu może się stać jeśli zrobił to raz i tylko tam siedział.

  2. Dzisiaj są takie możliwości że teren prywatny nie musi być ogrodzony ale powinna być przynajmiej tabliczka informacyjna ŻE TO TEREN PRYWATNY wtedy jest to jasny i zrozumiały przekaz i pretęsie właściciela maja jakas podstawe.

  3. pytanie: sasiad wykonal na mojej dzialce przylacz wodny, dzialka jest ogordzona, stoi na nim dom nie zamieszkany… z tego wzgledu sasiad zapewnie wiedzac iz zadko odwiedzam dzialke postanowil zrobic sobie przylacz bez mojej zgody!!! co mozna teraz z tym fantem zrobic??

  4. nie NIE, jak niema ogrodzenia tablicy informacyjnej to skont mam wiedzieć… widzę że coraz gorzej z wolnością W naszej PL. za bezcen kupiona ziemia i Paniska się panoszą a czy to uczciwe ?

  5. Kolego „~ Pio / 2015-10-09 17:46:03 ” skoroto twoja działka to wykop i usuń. Upewnij się może jeszcze w zasobie geodezyjnym czy ten przyłącz jest naniesiony. Jeśli nie to łopata o po temacie.

  6. Patrząc na komentarze mogę jedynie z ubolewaniem stwierdzić, że większość wypowiadających się osób to nowobogackie pazerne i złośliwe osoby bojące się o kawałek zadeptanej ale nie używanej łąki (pola). Zal mi was ludziska. Kiedyś zapewne nie mieliście nic i byliście „ludźmi”. Teraz macie coś i jesteście psem ogrodnika co to sam nie zje a drugiemu nie da.

  7. Drogi Leszku, widzę, że mieszkasz w bloku i chętnie spacerujesz po cudzym. Ja mam gospodarstwo po dziadku (czyli pazerny nowobogacki, to nic, że dziadek tułał się na obczyźnie, żeby zarobić na pole). Chodzi nie o zadeptaną łąkę, ale przy okazji każdy przechodzień zrywa sobie maliny, jabłka, orzechy, śliwki – bo przecież „niczyje”. A to jest zwykła kradzież. Przy okazji: każdego pytam czy daleko mieszka, bo ja też chciałbym połazić po jego chałupie, zajrzeć do lodówki itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Podatek od zysków giełdowych (kapitałowych) – jak go obniżyć?

Osoby inwestujące na giełdzie muszą zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Zwany jest on podatkiem Belki i wynosi 19%. Inwestor musi złożyć PIT 38 na podstawie wystawianego przez biuro maklerskie PIT-u 8C. Podstawą opodatkowania będzie różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży akcji a kosztami jej uzysku (prowizja maklerska, koszty prowadzenia rachunku maklerskiego, cena po jakiej zostały zakupione akcje). Opodatkowany jest więc czysty zysk z transakcji giełdowych.

Ćwiczenia rozciągające

Po każdym wysiłku fizycznym powinno się zrobić kilka ćwiczeń, które poprawią kondycje mięśni nadadzą i uczynią je elastycznymi. Takie ćwiczenia rozciągające są świetne także wtedy gdy pracujemy długo, siedząc w jednym miejscu.

Zobacz też

Pasta z łososia – przepis

Łosoś należy do jednych z najsmaczniejszych ryb znajdujących się na polskim rynku. W sklepach można kupić go najczęściej w postaci wędzonych plastrów, wędzonych kawałków, wędzonych brzuszków, świeżych filetów i płatów, mrożonych dzwonka i w postaci konserw.

Wybieramy blender ręczny — czym się kierować?

W domowej kuchni wykorzystuje się na co dzień liczne sprzęty, które w znacznym stopniu ułatwiają przygotowywanie poszczególnych potraw. Doskonałym...

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Podstawowe zasady

Oparzenie to uraz, na który narażone są osoby w każdym wieku. Wszyscy pacjenci wymagają tak samo pilnej pomocy medycznej....

Może Cię zainteresuje: