Z oczernianiem lub pomówieniem można spotkać się bardzo często w Internecie, zwłaszcza na portalach plotkarskich czy też w serwisach, które pozwalają oceniać polityków, lekarzy i in. Osoby wydające opinie bez zahamowań korzystają ze swojej anonimowości, fałszując czasami obraz rzeczywistości. Istnieje bardzo cienka granica pomiędzy rzetelnym komentarzem, nawet jeżeli nie jest on pozytywny a oczernieniem lub pomówieniem kogoś. Zapewne osoby publiczne – jak chociażby nauczyciele, lekarze czy osoby ze świata show-bizensu – bardzo dobrze znają takie sprawy z własnego doświadczenia.

Przestępstwo związane z pomówieniem

Zgodnie z art. 212 Kodeksu karnego pomówienie polega na poniżeniu w opinii publicznej drugiej osoby lub narażeniu jej na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania danego zawodu, stanowiska lub rodzaju działalności. Pomówienie jest przestępstwem przeciwko czci i nietykalności cielesnej, za które grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Fora internetowe i portale społecznościowe

Jeżeli pomówienie zostanie dokonane przy użyciu Internetu, np. poprzez zamieszczenie nie do końca prawdziwej informacji o lekarzu, wówczas grozić może kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do 1 roku (art. 212 § 2 Kk).

Jeżeli sprawca pomówienia zostanie skazany – bez względu na to, czy pomówienia dokonano w Internecie czy w sposób tradycyjny – sąd może dodatkowo orzec nawiązkę, która zostanie przekazana pokrzywdzonemu albo Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi lub przekazana na inny cel społeczny, który wskaże pokrzywdzony.

A co jeśli mówimy prawdę?

Mówienie niewygodnej prawdy może być przez osoby zainteresowane odebrane jak pomówienie. Ale jeśli rzeczywiście mówimy prawdę, nie mamy się czego obawiać. Przestępstwem nie będzie podnoszenie lub rozgłaszanie prawdziwego zarzutu dotyczącego postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub kiedy zarzut dotyczy obrony społecznie uzasadnionego interesu (art. 213 Kk).

Znieważenie

Oczernianie może przybrać formę określonego w Kodeksie karnym znieważenia. Polega ono na publicznym znieważeniu osoby w jej obecności lub nawet nieobecności, np. poprzez ubliżenie takiej osobie. Za znieważenie grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Podobnie jak w przypadku pomówienia za zniewagę w Internecie grozi kara pozbawienia wolności do roku (art. 216 Kk). W tym przypadku sąd również może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego.

Należy pamiętać, że zniewaga będzie jednak rozpatrywana za każdym razem indywidualnie, biorąc pod uwagę cały kontekst i względy kulturowe. Ściganie za znieważenie lub pomówienie zawsze następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Odpowiedzialność cywilna

Osoba, której dobra osobiste zostały naruszone (np. nazwisko czy wizerunek) wskutek oczernienia lub pomówienia, może dochodzić swoich praw na drodze cywilnej. Zgodnie z art. 24 Kodeksu cywilnego osoba pokrzywdzona może żądać zaniechania tego działania (np. poprzez usunięcie krzywdzącego wpisu na forum).

Ponadto od osoby, która dopuściła się naruszenia, można żądać, aby wydała np. publiczne oświadczenie lub przeprosiny. Możliwe jest także żądanie zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy na wskazany cel społeczny. Jeżeli natomiast konsekwencją naruszenia dóbr osobistych była utrata pracy, wówczas możliwe jest dochodzenia odszkodowania.

Zostaliście kiedyś oczernieni albo pomówieni? Dochodziliście swoich praw w sądzie?

9 KOMENTARZE

  1. dobry wieczor mam powazny problem pare dni temu wypilem za dozo alkocholu ale nie tyle zadzialal alkochol co moze wzieta tabletka za zeba a wczesniej robilem cos na podworku i nic nie mialem na mysli zeby ublizyc zaczepic i zaczolem ublizac szwagierce nic z tamtego wieczoru nie pamietam zona nastepnego dnia opowiedziala mi o moim zachowaniu jest mi za to wstyd niewiem jak mam teraz z tym zyc nie moge sobie tego wydarowac co zrobilem z tego co zona mi opowiadala szwagierka cale to zdarzenie nagrywala licze sie z tym poda mnie do sadu jakiejsie kary musze spodziewac prosze o pomoc

  2. Przeproś ją … kup kwiaty i wino , tylko szczera rozmowa może uratować sytuację.

    Tylko sam znowu nie pij i nie zganiaj na tabletkę – i pamiętaj – alkohol trzeba pić z głową, a nie z kiełbasą…

  3. Witam, mam problem koleżanka oczernia mnie w miejscu publicznym twierdzi że mam oddać jej pieniądze za okulistę którego nigdy mi nie załatwiła, wyzywa mnie i nęka, twierdzi że będzie robić to dalej, nie wiem czy mam to zgłosić już?

  4. Mam nie ciekawą sytuacje. Moja nie doszła teściowa zrobiła ze mnie za przeproszeniem ” kurwe” teraz wszyscy się ze mnie śmieją, a ona uważa że to ludzie tak o mnie twierdzą. Nigdy nikomu nie dałam nawet takiego podejrzenia ; ( co mam zrobić ; ( wykoncze się nerwowo

  5. Nie kazdy ma swiadomosc.ze oczernianie jest karalne.Niektorzy sadza.ze jak to zrobia to nic takiego byle plan ich sie powiodl..ot tak olewaja wszystko niszczac komus zycie

  6. Witam mam powazna sprawe a wygloda na to ze nikt niechce mnie nawet wysluchac boje sie spac we wlasnym domu nie tylko o siebie ale i swoje trzy siostry niewiem gdzie mam sie z tym zglosic jak komisariat z mojego rejonu czyli skierniewice nieche mnie nawet poloczyc z policja kryminalna prosze o pomoc

  7. WITAM…NA MOIM OSIEDLU GOSPODYNI DOMU …, OCZERNIA I ROZPOWSZECHNIA NIE PRAWDZIWE INFORMACJE NA MÓJ TEMAT I NARUSZA MOJE DOBRE IMIĘ…DOWIEDZIAŁAM SIĘ OD ŻYCZLIWEJ SĄSIADKI ,KTÓRA SŁYSZAŁA ,GDY WYSZŁA Z PSAMI NA SPACER…. TO MNIE NISZCZY….

  8. witam na fb ktoś twierdzi że ja go oczerniam bo dostaje komentarze od innej osoby ale myśli że to ja i to była podobno jedna wiadomość podobno dziecko zachorowalo na zapalenie płuc wystawia je na temperaturę minusów specjalnie i podobno to idzie po wszystkich znajomych niby była z tym na policji i twierdził że to ja. Co mogę zrobić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here