Profilaktyka Antykoncepcja a kontrola płodności – porównanie

Antykoncepcja a kontrola płodności – porównanie

-

Sposób zapobiegania ciąży. Kiedy mówimy o metodach antykoncepcji mamy na myśli wybór określonego sposobu zapobiegania ciąży. Chodzi więc o konkretne działania, które podejmujemy w celu uniknięcia poczęcia dziecka, mimo uprawiania seksu. Metoda zakłada jakąś ustaloną technikę zachowania. Ponadto mamy tu do czynienia ze sposobem sprawdzonym przez naukowców, przetestowanym na dużej liczbie par i ściśle skodyfikowanym. Nie chodzi zatem o jakieś dowolne zachowanie, którego skuteczności nie znamy.

Metoda antykoncepcji kontra metoda regulacji płodności. W potocznym rozumieniu w obrębie metod antykoncepcji wymienia się także tak zwane naturalne sposoby zapobiegania ciąży. Tymczasem w przypadku tych drugich w gruncie rzeczy nie mamy do czynienia z antykoncepcją. Istotą antykoncepcji jest bowiem zastosowanie jakiegoś konkretnego działania, które uniemożliwi poczęcie dziecka. W metodach takich, jak objawowa, termiczna i kalendarzowa, nie podejmuje się żadnych konkretnych czynności, ingerujących w kobiecy lub męski organizm, a jedynie powstrzymuje się od współżycia w okresie płodnym. Dlatego Kościół katolicki nie używa określenia „naturalna metoda antykoncepcji”, ale „metoda kontroli płodności”. Akcentuje w ten sposób, że człowiek wprawdzie może panować nad własną prokreacją, która jest aktem świadomym, ale nie powinien ingerować w jej przebieg. Z tego powodu w katolicyzmie nie akceptuje się również metod takich, jak stosunek przerywany czy prezerwatywa.

Wskaźnik Pearla. Fakt, że antykoncepcja opiera się na naukowo potwierdzonych metodach, znajduje odzwierciedlenie we wskaźniku Pearla. Jest to statystyczny współczynnik liczby poczęć przypadających na 1000 kobiet stosujących dany sposób antykoncepcji. Dzięki niemu można oszacować skuteczność określonej metody zapobiegania ciąży.

Antykoncepcja czy kontrola płodności? Jakie jest Wasze zdanie w tym względzie?

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przygotować dziecko do przeprowadzki?

Przeprowadzka jest zawsze ważnym i dużym wydarzeniem w życiu rodziny. Wszystko do tej pory gromadzone, pieczołowicie urządzane musi zostać przeniesione w inne miejsce. Zmiana nie dotyczy tylko rzeczy nabytych, ale również sieci kontaktów społecznych – sąsiadów, kolegów z podwórka, zaprzyjaźnionej pani w sklepie. To jakby przesadzanie rośliny z jednej doniczki w drugą.

Zadania, funkcje świetlicy szkolnej

Świetlice pełnią ważne zadania w szkole. Mimo wielu niepochlebnych opinii określających świetlice jako „przechowalnie dzieci”, prawie żadna szkoła nie rezygnuje z jej prowadzenia. Jakość czasu spędzanego przez dzieci przed i po lekcjach zależy w głównej mierze od działań podejmowanych przez wychowawców świetlic.

Zobacz też

Rolowanie lokat

Pod hasłem „rolowanie lokat” kryje się znaczenie określające przedłużanie lokaty po zakończeniu okresu jej trwania. Lokata jest formą powierzania określonej ilości pieniędzy bankowi na umówionych warunkach i na określony z góry okres czasu. Najczęściej lokatę zakłada się na kilka miesięcy, ewentualnie na rok. Lokowanie kapitału w tej formie na dłuższy okres jest ryzykiem dwojakiego rodzaju.

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: