Aparat ortodontyczny - jak działa?

Profilaktyka    
ocena

Aparat ortodontyczny służy do poprawy wad zgryzu, wyrównuje zęby oraz je ustawia. Aparaty dostępne są w różnej postaci. Ich wybór zależy od wieku, w jakim znajduje się pacjent czy stanu uzębienia. Co warto o nich wiedzieć?

Aparaty dzielą się na ruchome i stałe. Pierwsze z wymienionych przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Na taki dziecięcy aparat składają się dwie płytki akrylowe i połączenia drutowe dopasowane do wady zgryzu dziecka. Aparat jest ruchomy, wygodny, prosty w zastosowaniu i bezbolesny.

Aparat stały przeznaczony jest dla młodzieży starszej i służy do korygowania poważniejszych niedoskonałości w uzębieniu. Zbudowany jest z zamków, ligatur oraz łuków i jest przymocowany do zębów specjalnym klejem. Nosi się go przez cały okres, kiedy pacjent poddany jest leczeniu i wymienia się niektóre jego części podczas wizyt. Założenie takiego aparatu zazwyczaj jest bezbolesne, jakkolwiek uczucie niewygody może wystąpić dopiero po jego założeniu i jest indywidualne w zależności od pacjenta.

Główną częścią aparatu stałego są zamki. Są one wykonywane z różnego materiału i dostępne w różnych kolorach. Najpopularniejsze są aparaty z zamkami metalowymi. Cechują się one trwałością, są odporne na korozję, dobrze przylegają do szkliwa i są łatwe do ściągnięcia po zakończeniu leczenia. Dostępne są także zamki antyalergiczne, w których wykonaniu zrezygnowaniu z użycia niklu. Innym rodzajem są zamki kompozytowo-ceramiczne, o dużych walorach estetycznych, gdyż - mimo że przytwierdzone do zębów - są niemal niewidzialne. Przeznaczone są do korygowania mniejszych wad w uzębieniu. Ceramiczne zamki także sprawiają, że aparat tylko nieznacznie zaznacza swą obecność na uzębieniu i charakteryzuje się wytrzymałością. Świetnym rozwiązanie jest aparat wykonany z monokrystalicznego szafiru. Kolorystyka jest dopasowana do uzębienia, a aparat jest niewidoczny.

Kiedy już wybierzemy odpowiedni dla nas aparat i zostanie on założony przez specjalistę, należy pamiętać o kilku sprawach związanych z ewentualnym dyskomfortem czy  problemami wynikającymi z posiadania aparatu na zębach.

Po założeniu aparatu może wystąpić lekki ból zębów (wrażenie ich ucisku). Powinno się wyeliminować spożywanie wszelkich twardych pokarmów. Po pewnym czasie pobolewanie powinno ustąpić. Jeśli się tak nie zdarzy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli jeden z zamków ulegnie odklejeniu się od  zębów, możemy zgłosić fakt dopiero podczas kolejnej wizyty u lekarza. Wszelkiego rodzaju otarcia należy płukać specjalnie przeznaczonym do tego rodzaju dolegliwości lekiem.

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć ewentualnych stanów zapalnych. Przez cały okres leczenia należy zrezygnować z twardych pokarmów, typu orzechy czy batony oraz w razie jakichkolwiek problemów zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Nosicie lub nosiliście kiedyś aparat ortodontyczny? Uważacie, że pomaga/pomógł Wam zwalczyć wadę zgryzu?

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =