Bierne palenie - jak wpływa na zdrowie?

Profilaktyka    
ocena

Palenie zabija - to hasło widnieje już nie tylko na plakatach promujących walkę z papierosami, ale także, a może nawet przede wszystkim, na pudełkach z papierosami. I choć palacze, a także osoby nie palące doskonale wiedzą o szkodliwości dymu tytoniowego, mało kto zdaje sobie sprawę jak szkodliwe jest tzw. bierne palenie, czyli wdychanie dymu wydmuchiwanego przez osoby palące papierosy.

Bierne palenie - jak wpływa na zdrowie?

sxc.hu

Dla osoby niepalącej ale przebywającej w bliskim otoczeniu palacza, szkodliwość wynikająca z wdychania dymu papierosowego jest nieprawdopodobnie duża. Zawiera on bowiem 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez osobę palącą, nie dziwi więc przekonanie, że bierne palenie szkodzi o wiele bardziej niż palenie czynne. Równie szokujące są dane statystyczne. Jak wynika z raportu europejskich instytucji związanych z leczeniem chorób wynikających z palenia, w państwach Unii Europejskiej z powodu biernego palenia w miejscu pracy co 17 minut umiera jedna osoba, a rocznie z powodu biernego palenia umiera ponad 79 tys mieszkańców Unii Europejskiej.

Bierne palenie może wywoływać podobne choroby i dolegliwości jak palenie czynne. Biorąc pod uwagę listę chorób zagrażających biernemu palaczowi, z powodzeniem można stwierdzić, że jest ono dokładnie tak samo szkodliwe jak palenie nałogowe, zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby serca, nieżyt oskrzeli, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok obocznych nosa, wysiękowe zapalenie ucha, obturacyjne zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.

Pomimo wielu bardzo oczywistych dolegliwości wynikających z biernego palenia istnieje szereg zagrożeń, z których wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy. Najbardziej niekorzystny wpływ, nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na psychiczne i zdolności manualne ma bierne palenie u dzieci. To właśnie w tej grupie wiekowej, kiedy wiele narządów i funkcji mózgu nadal jest w trakcie rozwoju, w wyniku biernego palenia może wystąpić pogorszenie wielu zdolności umysłowych, takich jak czytanie, rozwiązywanie zadań matematycznych, logiczne myślenie i rozumowanie. Ponadto bierne palenie może powodować u dzieci zahamowanie rozwoju komórek kościotwórczych, może być przyczyną ciężkich zapaleń płuc i oskrzeli, zwiększonego ryzyka zachorowania na astmę, występowania w przyszłości problemów z psychiką, takich jak depresja, niepokój, zaburzenia osobowości, problemy z koncentracją czy osłabienie kondycji fizycznej. Bierne palenie u dzieci i nastolatków zwiększa również podatność na przeziębienia, alergie i wiele chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =