Bóle brzucha - jak im zapobiegać?

Profilaktyka    
ocena

Bóle brzucha mogą być symptomem poważnych chorób. Na początku odczuwania dolegliwości nie zawsze wiemy, czy należy udać się po poradę lekarską, czy też dolegliwość sama przejdzie. Jeśli jednak ból nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza.

Bóle brzucha - jak im zapobiegać?

photoxpress.com

W okolicach między żebrami i przeponą, a kością łonową bóle brzucha występują często i mogą mieć różne przyczyny. Zazwyczaj nie stanowią poważnej choroby, każdemu z nas zdarza się doświadczyć tej dolegliwości. Bóle być spowodowane także poważniejszymi przyczynami niż niestrawność, na przykład dysfunkcją organów znajdujących się w jamie brzusznej. Najważniejsze narządy i organy znajdujące się w tej części ciała, to: żołądek, wątroba, śledziona, jelito cienkie, jelito grube i trzustka.

Czasem ból brzucha może być spowodowany problemem nie związanym z narządami znajdującymi się w  jamie brzusznej, ale umieszczonymi w jej pobliżu, jak na przykład nerki, jajniki czy dolne części płuc. Z kolei może też dojść do takiej sytuacji, kiedy chory odczuwa ból w innych okolicach, niż brzuch, choć dolegliwość jest związana z narządem jamy brzusznej (na przykład zapalenie trzustki może być odczuwane jako ból w okolicy pleców).

Ból brzucha może być spowodowany zapaleniem, na przykład wyrostka robaczkowego czy okrężnicy. Może być też powodem niedrożności jelit czy powiększeniem organu ( na przykład wątroby) lub jego niedokrwieniem. Ból brzucha może jednak wystąpić jako nie związany z zapaleniem, powiększeniem organu czy niewystarczającym dostarczeniem krwi do organu. Może też być związany z zespołem nadwrażliwości jelita grubego, chorobą o nie do końca znanych przyczynach, związaną z zaburzeniami funkcjonowania jelita grubego. Może też wskazywać na problem ze zgagą czy wrzodami żołądka.

Ból brzucha może być również związany z bólami menstruacyjnymi lub z narządami rozrodczymi.

Najczęstszym powodem bólu brzucha jest niestrawność. Można jej przeciwdziałać domowymi sposobami oraz racjonalnym odżywianiem się. Należy zrezygnować z jedzenia w fast foodach, odłożyć chipsy i słodycze na bok. Jeść o ustalonych porach dnia, regularnie, spokojnie przeżuwając każdy kęs. Jedzenie w pośpiechu może tylko zintensyfikować dolegliwości. Nie jedz zbyt często potraw smażonych w głębokim oleju czy bardzo pikantnych. Jedz więcej zdrowych pokarmów, warzyw owoców, zup, ryb. Pamiętaj, że lepiej odmówić sobie czasem ciężkostrawnego jedzenia, niż świadomie pogarszać kondycję swojego żołądka.

UWAGA!

W przypadku dokuczliwego bólu lub nawet tego mniej intensywnego, ale ciągłego czy pojawiającego się często, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem. Najczęściej bolący problem można szybko zażegnać z pomocą lekarską, a przynajmniej zapobiec jego dalszemu rozwojowi.

Znacie inne sposoby na zapobieganie bólom brzucha? Podzielcie się nimi w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =