Bóle mięśni - jak sobie z nimi radzić?

Profilaktyka    
ocena

Wszyscy znamy z doświadczenia jak uciążliwe mogą być bóle mięśni, skurcze lub zakwasy. Jak sobie z nimi radzić? Czy istnieją skuteczne sposoby zapobiegawcze? A kiedy problem się pojawi, czy istnieją odpowiednie środki przeciwdziałania dolegliwościom mięśni?

Bóle mięśni - jak sobie z nimi radzić?

Andy Newson / FreeDigitalPhotos.net

Ból mięśni może pojawić z różnych powodów. Może wystąpić w postaci zakwasów. Zakwasy mięśni pojawiają się zazwyczaj po intensywnym wysiłku fizycznym i są rezultatem mikroskopijnych uszkodzeń mięśnia, które jednak się szybko regenerują i wówczas ból ustępuje. Z zakwasami radzimy sobie najlepiej delikatnie rozciągając mięśnie poprzez ćwiczenia gimnastyczne lub jazdę na rowerze, zimny i gorący prysznic na zmianę oraz poprzez masaż.
Ból mięśni często związany jest z ich osłabieniem, które może powodować także bóle kości. Dzieje się tak w wyniku niedoboru ruchu, szczególnie w przypadku osób, które pracują w pozycji siedzącej. Mięśnie zanikają, co powoduje osłabienie układów mięśniowego i szkieletowego oraz prowadzi do różnego rodzaju uszkodzeń. W jaki sposób radzić sobie z bólem mięśni?

Przede wszystkim zadbaj o to, by wzmocnić mięśnie. W tym celu uprawiaj gimnastykę, sporty. Pływaj, uprawiaj jazdę na rowerze, wybierz odpowiednią dla siebie formę ćwiczeń fitness. Na wzmocnienie mięśni świetna jest joga, która uaktywnia mięśnie całego ciała, a nie tylko jego wybranych partii. Wpływa to świetnie na ogólną poprawę ich kondycji, uśmierzając ból i wzmacniając mięśnie oraz kości.

Inną dolegliwością mięśni są skurcze. Ze skurczem mięśnia mamy do czynienia wtedy, gdy mięsień ulega napięciu bez naszego udziału i kontroli i nie jesteśmy go wstanie rozluźnić. W trakcie prawidłowego funkcjonowania naszego ciała mięśnie napinają się i rozluźniają. Skurcz stanowi zakłócenie działania mięśnia, nie związane z naszą wolą. Skurczowi może ulec część mięśnia, jego całość lub kilka mięśni na raz. Może on trwać od kliku sekund do 15 minut lub nawet dłużej.

W jaki sposób radzić sobie ze skurczem mięśnia? Skurcze często występują w wyniku niedoboru magnezu, potasu i wapnia. Jeśli często masz problem ze skurczami mięśni, ustal dietę bogatą w  minerały, możesz także przyjmować je w formie tabletek. Niski poziom wapnia i magnezu we krwi może być przyczyną deficytu witaminy D, odpowiedzialnej za ich absorpcję, niewydajności gruczołów przytarczyczne, intensywnych wymiotów czy niewystarczającej ilości magnezu i wapnia w codziennej diecie.  W razie wystąpienia skurczu, próbuj rozmasować mięsień, pomoże to w jego rozluźnieniu. Kurcze mięśni mogą też wystąpić, kiedy przebywamy przez dłuższy czas w tej samej pozycji. Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, co jakiś czas zrób sobie kilkuminutową przerwę, by rozprostować kości i pozwolić mięśniom odpocząć.

Jeżeli skurcze i bóle mięśni ci doskwierają, spróbuj wypróbować powyższe zalecenia. Jeśli jednak nie pomogą, skonsultuj się z lekarzem.

Znacie inne sposoby na radzenie sobie z bólami mięśniowymi? Opowiedzcie o nich w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =