Ciśnienie - jak mierzyć?

Profilaktyka    
ocena

Każdy powinien co jakiś czas zmierzyć swoje ciśnienie. Nadciśnienie może być przyczyną wielu chorób (np. zawału) czy prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania ważnych organów. Osoby o podwyższonym ciśnieniu powinny dokonywać jego pomiaru regularnie. W jaki sposób prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Ciśnienie - jak mierzyć?

sxc.hu

Podczas pomiaru ciśnienia podaje się dwie liczby. Pierwsza oznacza ciśnienie skurczowe, druga – rozkurczowe. Pierwsze opisuje ciśnienie krwi natlenionej odprowadzanej od serca i rozprowadzanej po wszystkich częściach ciała w czasie uderzenia serca. Ciśnienie rozkurczowe z kolei stanowi pomiar ciśnienia krwi między uderzeniami serca, kiedy pozostaje ono w fazie spoczynku.

Przede wszystkim pomiaru ciśnienia nie należy dokonywać po intensywnym wysiłku fizycznym. Do badania należy przystąpić wtedy, kiedy akcja serca nie jest przyspieszona w wyniku wysiłku lub stresu. Przed rozpoczęciem odpocznij parę minut, zrelaksuj się i wówczas będziesz gotowy do prawidłowego wykonania pomiaru. Powinno się zrezygnować także z obfitego posiłku przed badaniem ciśnienia krwi. Minimum pół godziny powinno dzielić zakończenie posiłku od rozpoczęcia badań. Sprawdzanie ciśnienia po wpływem alkoholu nie przyniesie rezultatów. Podobnie w przypadku pozostawania pod wpływem gorączki. Wyniki nie będą wiarygodne.

Kolejną zasada prawidłowego pomiaru ciśnienia jest odpowiednie umieszczenie opaski uciskowej na ręce, musi się ona znaleźć na wysokości serca, czyli jakieś trzy centymetry nad łokciem. Rękę tak należy trzymać, by opaska znajdowała się na odpowiedniej wysokości. W przypadku zmiany położenia ręki prawidłowy pomiar może się nie udać. W tym celu ręka, na której znajduje się opaska powinna być podparta, tak, by zapewnić jej stabilną pozycję i jak najbardziej prawidłowy wynik pomiaru ciśnienia.

Następnie napełnij opaskę uciskową powietrzem, umieść stetoskop w dole łokciowym nad tętnicą i pomału wypuść powietrze z opaski uciskowej. w momencie, kiedy w słuchawce usłyszysz dźwięk, sygnalizuje on ciśnienie skurczowe, w momencie, kiedy zapanuje cisza, jest ona wskaźnikiem ciśnienia rozkurczowego.

Ciśnienie można także zmierzyć aparatem elektronicznym. Aparaty te dają bardzo dokładny wynik i nie trzeba posługiwać się podczas ich stosowania słuchawkami. Wynik podany jest na elektronicznym wyświetlaczu. Należy jednak pamiętać, że aparaty elektroniczne nie zawsze podadzą dokładny wynik w przypadku, kiedy u pacjenta występują zaburzenia rytmu serca.
Ciśnienie zależy od wieku pacjenta. Ciśnienie rozkurczowe powinno wynosić około 140 -160 mmHg, rozkurczowe 90-95 mmHg.

UWAGA!

Pomiaru ciśnienia najlepiej dokonywać rano po obudzeniu się i wieczorem, przed posiłkiem oraz w każdej sytuacji, kiedy czujemy się słabo lub odczuwamy jakikolwiek dyskomfort. Wyniki najlepiej zapisywać, by móc później je porównywać.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =