Czy antykoncepcja zmniejsza libido?

Profilaktyka    
ocena

Mimo, że nie istnieją najmniejsze wątpliwości, że możliwość kontrolowania narodzin zrewolucjonizowała życie kobiety, nie znaczy to jednak, że cud ten nastąpił się bez jakichkolwiek skutków ubocznych. Większość kobiet zdaje sobie sprawę, że pigułki antykoncepcyjne mogą spowodować przyrost wagi ciała, nudności a nawet skrzepy krwi.

Czy antykoncepcja zmniejsza libido?

photoxpress.com

Kobiety są jednak mniej świadome faktu, że zażywanie tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć na spadek potencjału seksualnego, wliczając w to depresje i stratę popędu. Alternatywnie, niektóre z nich w momencie rozpoczęcia kuracji hormonalnej mogą odczuwać zwiększoną chęć na seks. Poczucie bezpieczeństwa wynikające ze stosowania antykoncepcji hormonalnej prowadzi wręcz do wzrostu libido i częstotliwości uprawianych stosunków. Każda kobieta reaguje inaczej.

Większość środków antykoncepcyjnych przyjmowanych doustnie zawiera zarówno estrogen, progesteron i śladowe ilości testosteronu. Hormony te kształtują narządy rodne kobiety, przygotowują ciało na przyjęcie zarodka ale by stworzyć szansę zapłodnieniu – wpływają na ich ochotę na seks.

Działanie pigułki polega na kontrolowaniu cyklu menstruacyjnego poprzez utrzymywanie gospodarki hormonalnej na takim poziomie, że zapobiega on niechcianej ciąży:
- Hamuje owulacje, co powoduje, że jajeczko nie jest usuwane z jajników
- Zmienia konsystencję śluzu w pochwie na gęsty i lepki, a tym samym nieprzepuszczalny dla plemników (jak w trakcie dni niepłodnych)
- Sprawia, że śluzówka macicy nie grubieje, co jest sygnałem dla mózgu, że ciało nie jest gotowe na przyjęcie i odżywianie zapłodnionej komórki jakowej.

Ponieważ owulacja wytwarza hormony odpowiedzialne za zwiększone libido kobiety, a zadaniem pigułki jest powstrzymanie owulacji, normalnym jest, że powoduje to jednocześnie obniżenie potrzeb seksualnych.

Zmniejszony popęd seksualny
Wiele kobiet narzeka na obniżone libido seksualne po tym, jak rozpoczęły kurację hormonalną tabletką antykoncepcyjną. Symptomy obejmują ilość m.in: zmniejszoną ilość fantazji i myśli seksualnych, słabszą wilgotność pochwy czy mniejszą satysfakcję z seksu. Hormony zawarte w pigułce mogą czasami ograniczać swobodny przepływ testosteronu w ciele kobiety, a to właśnie testosteron jest głównym napędem seksualnym ludzi. Dla złagodzenie tego objawu warto wypróbować tabletki innego producenta i znaleźć te, które działają na nasze podniecenia w najmniejszy sposób.

Zmiany nastroju i depresja
Niektóre kobiety odkrywają, że hormonalne sposoby zapobiegania ciąży powodują u nich zmiany nastrojów i depresję. Zawarty w pigułce hormon progesteronu może spowodować zmniejszenie wydzielania serotoniny przez mózg, która jest związana z uczuciem zadowolenia. Jej brak odczuwany jest jako stan apatii, dezorientacji a nawet depresji.

Alternatywa
Jeżeli kobieta podejrzewa, że pigułka obniża jej popęd seksualny, to tak zapewne jest. Być może zmniejszona dawka zredukuje te symptomy; pomocna może być również zmiana producenta pigułki. Jeżeli jednak żadna z tych akcji nie przyniesie pożądanych rezultatów, warto zastanowić się nad zmianą metody zabezpieczania się przed ciążą.

Gdzie szukalibyście informacji na temat życia seksualnego? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

ja stosuję antykoncepcję hormonalną, dla mnie to wygodna metoda przystępna cenowo, a żeby była bezpieczna biorę także osłonowo harmonellę która chroni serce, wątrobę czy układ krążenia, więc nie obawiam się zakrzepicy, a poza tym mnie poprawiły się włosy, skóra czy paznokcie, może też poprawiać samopoczucie i dodawac energii

~ oliwia / 2015-08-28 00:45:36
oceń komentarz: (0) (0)